יומן הבוקר
פולינה גובזמן-קריב, דוד שרן, יאיר לפיד (צילום: אלי ציפורי, ויקיפדיה)
רבים שואלים אותי מה כבר אפשר יהיה לחשוף במשפט נתניהו שעוד לא נחשף עד עכשיו? ואני תמיד משיב: זה רק הפרומו, רק קצה הקרחון. ובכן, גם לאחר הדברים המטלטלים שנחשפו לאחרונה, אני חוזר ומדגיש: זה רק הפרומו למה שעוד ייחשף

השבוע לא ייערכו דיונים במשפט בעקבות סיבה אישית של אחד מצוותי ההגנה. ביום שני הבא תמשיך חקירתה הנגדית של פולינה גובזמן-קריב וביום שלישי הבא יחזור לעדות דוד שרן, לאחר שעדותו נקטעה בעקבות חופשה מתוכננת.

***

חשוב להדגיש: מבין כ-330 עדי התביעה, 125 מהעדים הם אנשי משטרה ורשות ני"ע, זוטרים ובכירים. אני מניח שעל עדות חלקם, עדויות טכניות בעיקרן, יוותרו בהסכמה משותפת התביעה וההגנה. אבל אין שום צל של ספק: הבכירים שבהם יגיעו גם יגיעו.

בסבב הנוכחי של עדי תיק 4000 נותרו העדים המשפטיים הבאים וכמה עדים חשובים מאוד.

מצעד העדים: מדודו קובוסיאני עד יאיר לפיד

בתחום המשפטי יגיעו לעדות דודו קובוסיאני, היועץ המשפטי לשעבר של מועצת הכבלים והלוויין; ברוריה מנדלסון, הסגנית של דנה נויפלד; יעל מלם יפה ואיה בן פורת מהלשכה המשפטית של משרד התקשורת.

אלו עדים לא ממש חשובים בסבב הזה כי הנושאים שעליהם יעידו כבר נדונו בעבר ומדובר במחזור של דברים שנטחנו שוב ושוב.

שלושת העדים החשובים שנותרו בסבב הזה הם גלעד ארדן, לשעבר שר התקשורת והיום שגריר ישראל באו"ם; תת ניצב יואב תלם, מס' 2 בראש צוות החקירה של תיק 4000 (אלי אסייג שפרש מהמשטרה היה מס' 1) ויריב עמיעד, חוקר רשות ני"ע.

על עדות ארדן כבר כתבתי: היא תתמוך בנתניהו למרות הניסיון להפוך איזו אמירה של נתניהו בסגנון "האם אתה שומע את בזק" לפסטיבל כאילו נתניהו דאג לבזק – ולא היא.
ארדן יאמר שנתניהו לא הנחה אותו מעולם בתקופת כהונתו כשר תקשורת ואף אפשר לו להמשיך בכהונתו שבועיים כדי להשלים את הרפורמה בשוק הסיטונאי.

יואב תלם זה כבר סיפור אחר ומרתק: תלם נכנס מדי פעם לחדרי החקירות של פילבר ואיריס אלוביץ' והיה שותף, גם אם פסיבי, לאיום עליהם.
הוא היה שותף לתרגילי החקירה הלא חוקיים ואין ספק שלא רק ידע עליהם אלא גם יזם ואישר אותם.

אני מניח שגם תלם ילקה בהתקפי שכחה קיצונית כמו פולינה גובזמן-קריב וירבה בתשובות שהוא "לא זוכר". אבל, על שאלות מי השתתף בישיבות הסטטוס ומי עדכן – מזה הוא כבר לא יוכל לברוח.
הוא יישאל מי השתתף בישיבות, את מי עדכן, מי אישר מה ומתי – ואין ספק שבעל כורחו ייאלץ להוציא לאור את השמות של האחראים בפרקליטות למה שקרה בתפירת התיקים – קרי, יהודית תירוש, ליאת בן ארי, שי ניצן ואף אביחי מנדלבליט.

יריב עמיעד היה החוקר של פילבר ברשות ני"ע, שהציע לו כבר במחצית 2017 להפוך לעד מדינה נגד נתניהו, בשורה של רמזים בוטים, שפילבר אישר שהבין שמדובר בנתניהו.
עמיעד יצא מן החדר וחזר לפילבר שבידיו "אישור מהממונים" להתקדם עם ההצעה. כל זה קרה כשעוד לא היה אישור כלשהו מהיועץ המשפטי לממשלה לחקירת נתניהו בתיק 4000, שניתן בצורת פתק רק בתחילת אוקטובר 2017.

מעניין יהיה לראות כיצד יענה עמיעד על כל השאלות הנוקבות שיופנו אליו ואל מי יגלגל את האחריות.
אני מניח שהתשובות של פולינה גובזמן-קריב יחזרו על עצמן: לא זוכר, לא יודע, הכל היה באישור הממונים עליי – אבל הוא ייאלץ לספק את רשימת הממונים. זו תהיה המשך המבוכה של הפרקליטות – וזו כאמור רק ההתחלה.

חוקר נוסף שהיה אמור להגיע בסבב הזה הוא שלומי חכמון, ראש צוות החקירה במשטרה של פילבר. חכמון הספיק לפרוש מהמשטרה ועל-פי הפרקליטות לא הגיע מסיבות רפואיות והוחלף על ידי גובזמן-קריב. עוד לא ברור אם יגיע בסבב הנוכחי או שיידחה לקבוצה הבאה של תיק 4000.

***

תזכורת: אחרי סיום הקבוצה הנוכחית, להערכתי אי שם בחודש פברואר 2023, אמור להתקיים דיון בבקשה להגנה מן הצדק של פרקליט אלוביץ' עו"ד ז'ק חן, שאליה הצטרף פרקליט נתניהו עו"ד בעז בן צור.
אחריה תגיע קבוצת עדים של תיק 1000 ותיק 2000, ביניהם אמורים להעיד יאיר לפיד וציפי לבני.

זה תהיה ללא ספק ההצגה הטובה בעיר, הצגה רעה מאוד של לפיד ששיקר בעדותו והפליל לשווא את נתניהו.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »