יומן הבוקר
יהודית תירוש (צילום: אלי ציפורי)
סתימת פיות ‼ הספין החדש והמגוחך של התובעת יהודית תירוש: צוותי ההגנה של נתניהו ואלוביץ' "משתלחים" בעדים, היא אומרת. איך לא עלה בדעתה שחקירות נגדיות נועדו להגיע לחקר האמת?

בשבוע שעבר קפצה יהודית תירוש ממקומה וטענה, בנרגנות האופיינית לה, שהיא 25 שנה פרקליטה ומעולם לא ראתה סגנון כה "פוגעני ומכוער" של צוותי ההגנה.

עורכי הדין בן צור וז'ק חן לא נשארו כמובן חייבים: בן צור אמר לה שמעולם לא ראה כתב אישום כזה, ואילו חן אמר לה שהוא 30 שנה פרקליט ומעולם לא ראה הטעיות כאלה של המדינה.

תירוש לא מתוחכמת במיוחד בספינים שלה. את מה שהיא חושבת אפשר לקרוא אצל אביעד דליפמן, יהודה שפר וכל שאר השופרות – שאיש מהם לא טורח להגיע לאולם הדיונים.

***

הספין התחיל כך: נתניהו ואנשיו "מאיימים" על עדים ולכן הם משנים את עדותם. כשהספין הזה לא ממש עבד, התחילה תירוש עם הקמפיין: "הנאשם הפך למאשים", כפי שאמר אתמול פרקליט המדינה עמית איסמן.
זה עכשיו הקמפיין החדש והוא נועד כמובן להסיט את האש מהשערוריות שנחשפות מדי יום בדיוני משפט נתניהו: העלמת מסמכים, הסתרת ראיות, שיבוש הליכי חקירה והדחה לעדות שקר.
קמפיין שלמעשה מציב את החוקרים והפרקליטים מעל לכל ביקורת וחמור מכך מעל לכל חוק.

על פי הקמפיין הזה לנאשמים, קרי לנתניהו ולאלוביץ' ובאי כוחם, אסור "להאשים" את החוקרים והפרקליטים בהטעיות מכוונות, בשיבוש חקירה, בשיבוש הליכי משפט. הם קדושים ואסור לגעת בהם.
לפי היועצת המשפטית לממשלה אסור גם לציבור להגות את הביטוי "תפירת תיקים" – עד כדי כך שצריך להוציא אותו מהשיח הציבורי.

מה שמנסים כעת לעשות בפרקליטות הוא להלך אימים על כל המבקרים: אל "תאשימו" את החוקרים והפרקליטים, אל תדברו על תפירת תיקים, אל תבקרו את העדים (שחלקם משקרים בצורה בוטה על דוכן העדים). הם כולם צדיקים, עובדי ציבור ואזרחים שממלאים את חובתם הציבורית והאזרחית.

כמובן שמדובר בהבל הבלים. חקירה נגדית כשמה כן היא – היא נגדית, היא אמורה להיות כזו – ומטרתה להגיע לחקר האמת.
בתיקי האלפים ראינו לרוב עדי תביעה לא אמינים, שמרבים בלא זוכר/ת ולא יודע/ת, כנראה, יכול להיות ועוד סיפורי אלף לילה ולילה שלא מגובים בשום מסמכים.

הם נתפסו בשקרים פעם אחר פעם ע"י צוותי ההגנה.

אלא שהצביעות של תירוש והפרקליטות חוגגות: על שלושה עדי תביעה שהיא הזמינה, תירוש הכריזה עדים עוינים. שלושתם, ללא יוצא מן הכלל, התלוננו על דוכן העדים על הדלפות שקריות נגדם והטרדתם – שנועדו להלך אימים עליהם ולמנוע מהם לאמר את האמת.

שלמה פילבר התלונן על דליפמן, ד"ר יפעת בן חי שגב התלוננה על רביב דרוקר (אם כי בלי לציין את שמו), דוד שרן התלונן על אורלי בר לב שהטרידה אותו בשאלות על תיק הצוללות מחוץ לאולם הדיונים.
ואכן, כל עד שלא מתיישר עם התיזה של תירוש והפרקליטות חוטף הדלפות מכפישות, שחלקן מגיעות מ… הפרקליטות, כולל הדלפה של קטעי חקירה מגמתיים שנועדו להלך אימים על העדים ה"סוררים".

ובכלל, תירוש היא האחרונה שיכולה לדבר על סגנון "מכוער". ראיתי אותה בשלוש החקירות הנגדיות שהתאפשרו לה עם שלושת העדים שרצתה להכריז עליהם כעוינים.
היא לא הפסיקה לרמוז להם שהם משקרים, שהם לא דוברי אמת.

"לשיאה" הגיעה תירוש כשהכריזה שהיא שוקלת לא להזמין חמישה עדי תביעה כי בשבילה הם "לא אמינים".
מי שמך גב' תירוש לפגוע כך באנשים עוד לפני שהם הגיעו לדוכן העדים. מי שמך, בהבל פה, לקבוע אם אנשים אמינים או לא, עוד לפני שהם הוציאו מילה אחת על דוכן העדים.

אני רואה את תירוש באולם הדיונים שלוש פעמים בשבוע: צווחנית, מנופפת בידיה בעצבנות, סגנון בריוני, מזהמת את החקירה בהתנגדויות סרק רק על מנת להדריך את העדים.

הסגנון המכוער הוא שלה ורק שלה, כולל לשלוח את ה"עיתונאים" הסרים למרותה להלך אימים על עדים.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

משפט "הצוללות": העדות הכי מטלטלת עד כה

מיקי גנור פרץ בבכי כשדיבר על חקירתה של בתו והחלטתה לעזוב את הארץ. נציגי הפרקליטות צחקקו: "חוץ מלאנוס אותי, הם עשו את הכל. הם רצו את הראש של ביבי, הם היו קבלני המשנה של רביב דרוקר. או שאתה הורג את עצמך, או שאתה ממציא סיפורים"

הקליקו לתוכן »
יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »