יומן הבוקר
דוד שרן (צילום: אלי ציפורי)
הפרוטוקולים מדברים ‼ דוד שרן: "אמרו לי במפורש, רק תביא כל דבר מפליל על נתניהו או על שטייניץ בתיק הצוללות, אנחנו נדע להסתדר איתך"; המשמעות: החוקרים והפרקליטים המלווים עברו על החוק כשניסו להפוך את שרן לעד מדינה נגד נתניהו בתיק 3000 - בלי שנתניהו בכלל חשוד בתיק

היום תימשך חקירתו הנגדית של דוד שרן, בתחילה על-ידי עו"ד בעז בן צור בתיק 4000 ואחר כך ע"י עו"ד עמית חדד בתיק 1000.

***

הפעם אני מביא קטע מדהים מהפרוטוקול המלא של חקירת שרן ע"י עו"ד כרמל בן צור, בתו של בעז בן צור.
שרן סיפר שם איך ניסו להפוך אותו לעד מדינה בתיק 3000, פרשת הצוללות, נגד נתניהו ו/או שטייניץ.

זה סיפור חמור מאוד, כיוון שבתיק 3000 לא היה שום אישור מהיועץ המשפטי לממשלה לחקור את נתניהו ומנדלבליט ניקה אותו לחלוטין.

עו"ד כרמל בן צור: אבל בוא נסכים על משהו אחד מלמעלה, התחושה שלך הייתה בתיק 3000 שמחפשים את נתניהו. נכון?

שרן: בכל תיקי האלפים הם חיפשו את נתניהו.

עו"ד כרמל בן צור: לא, יש תיקים שהיה אישור יועץ, לא היה אישור יועץ.

שרן: לא יודע, אני לא, אני מכיר את זה מהתקשורת, לא מהפרקטיקה מה היה באמת.

עו"ד כרמל בן צור: לא, אבל אתה. אני שואלת עליך, אתה מה שאתה הבנת, מה שאתה ראית, מה שדיברו איתך.

שרן: את מדברת על תיק 3000 עכשיו?

עו"ד כרמל בן צור: כן.

שרן: נאמר לי במפורש. בתיק 3000 נאמר לי במפורש "רק תביא פיסת מידע כל שהיא על ראש הממשלה נתניהו או על כבוד השר מר שטייניץ", שעבדתי איתו כ-12-13 שנה, "אנחנו נדע להסתדר איתך ונדע להקל עליך".וזה לא היה חייב להיות מידע שקשור לחקירה דרך אגב. "רק תוריד קצת את הלחץ בצוואר ואנחנו נדע להגיע" ודרך אגב בחנתי את זה פעם אחת תוך כדי החקירה, שזרקתי את האמירה "אבל איך אתם יכולים להסתדר איתי", הם אמרו "רגע, נביא את מפקד היחידה". אמרתי "לא, הוא בנאדם עסוק, הוא בכיר, הוא לא צריך להגיע עכשיו", ותוך דקה וחצי הוא היה אצלי. אז היה ברור לי שאם אסכים לעשות מה שאחרים עשו, ולחצות את הרוביקון ולא לומר אמת, ולהציע להיות עד מדינה או משהו כזה, וואלה, החיים יהיו טובים, לא היו מפטרים אותי מקצא"א, לא היו רודפים אותי פעם בשלושה חודשים, הכל היה טוב. אבל אני לא הסכמתי לזוז לכיוון הזה, כי לא היה על מה.

בהמשך:

עו"ד כרמל בן צור: תאשר לי רק, אנחנו חוזרים לנקודה הזאת, לך כמו לרוב בני האדם, משפחה זה נושא רגיש, אולי הכי רגיש, נכון? משפחה זה נושא רגיש?

שרן: מאוד.

עו"ד כרמל בן צור: כן. רואים אפילו שאתה נסער כשאתה מדבר על הדברים האלה כאן. נכון?

שרן: כן, כן.

עו"ד כרמל בן צור: כן. אפשר להתרשם. ראינו גם שתיארת באותו ראיון את התחושה שלך, את ההבנה שלך 'תביא משהו מפליל על נתניהו, כל דבר'.

שרן: או על שטייניץ.

עו"ד כרמל בן צור: או על שטייניץ. ויש 'ואם לא, אז' נכון? אם לא תביא, אז?

שרן:  אחד יספיק.

עו"ד כרמל בן צור: כן. חיים בודדים, תעסוקה,

שרן: 'נגמרו החיים, לא תעבוד בסופר, לא תוכל לעשות שום דבר, הרכבת יוצאת, תעלה על העגלה כמו כולם, חבל שאתה מפספס את זה, נגמרו לך החיים, אנחנו מבטיחים לך שאתה תחזור הביתה, אתה תראה בית שהוא בודד. אנשים לא יבקרו אותך, לא ידברו איתך, לא ירצו להיות איתך בקשר, אתה תהיה לבד'. כל הזמן.

עו"ד כרמל בן צור: ומה זה, אתה אמרת בראיון 'זה שוק'. אמרת 'אם תמצא משהו' אז מה, מה זה השוק? מה יקרה?

שרן: שוק, לא נעים להגיד שזה מגיע למקומות כאלה כי במדינת ישראל זה מגיע למקומות, בכירים, שבסוף של דבר 'תן משהו ותצפה לקבל משהו בתמורה. רק תדבר ואז בוא נסתדר על המחיר' רק אני, לא היה לי על מה להסתדר ואמרתי להם שאני נמצא במצב אולי הכי קשה אבל הכי טוב, כי לא היה לי מה לתת. אז לא הייתה לי אפילו את הדילמה הזו.

עו"ד כרמל בן צור: תאשר לי, אתה מתאר את התודעה שלך באותם ימים, את התחושה שלך באותם ימים. אתה מגיע אל תיק 4000, זה יחסית סמוך אחרי, כל זה נמצא איתך, מלווה אותך, אתה חי את זה. נכון?

שרן: לא רק זה, כשיצאתי מהחקירה השנייה זה היה ביום שישי, כשאמרתי כבר גם לבית המשפט פה שהובטח לי לבוא לחצי יום, טוב, לא חייבים לעמוד בהבטחה, אבל בסוף הייתי עד כניסת שבת, כשכל המשפחה ממתינה, ולא יודעים מה קורה והדבר הראשון שאני מבין זה שיש הדלפה מסתורית לתקשורת שהפכתי, שנחקרתי באזהרה, שהייתי תחת אזהרה שם.
ישר התקשרתי למכר שלי שהוא דובר, ואמרתי לו 'אתה חייב לדבר עם העיתונאים, לא היה ולא נברא, אני לא תחת אזהרה ולא תחת כלום', אבל כמובן שאף אחד לא אחראי על הדלפות אז,

עו"ד כרמל בן צור: רק נחדד את זה. זה בתיק 4000 מה שאתה אומר?

שרן: כן. בתיק 4000.

עו"ד כרמל בן צור: זאת אומרת, אתה אומר שיש הדלפה אחרי החקירה השנייה.

שרן: בחקירה השנייה ביום שישי כשיצאתי, ואשתי רצתה לבטל את ארוחת הערב, היא אמרה 'עזוב, אתה כבר מגיע מאוחר, לא תספיק לבשל, וכל זה', אמרתי לה 'לא לא, אני לא נכנע. שכולם יבואו בעוד שעה, אני אכין את הכל שיגיעו', ואז היא מבשרת לי שבתקשורת כבר מודיעים שאני תחת אזהרה שם. ואמרתי 'לא היה ולא נברא'.
ואז ביקשתי מחבר שלי לדבר עם כתבים ולעצור את הספין הזה שכמובן יצא מן השמיים מה שנקרא.

עו"ד כרמל בן צור: ברור. מה אתה מבין מזה בשלב הזה?

שרן: שמנסים ללחוץ אותי עוד ועוד.

עו"ד כרמל בן צור: למה זה לוחץ אותך, הדלפה כזו?

שרן: כי עוד פעם אנחנו נכנסים לאזור האפל הזה של מה קורה לבן אדם שהוא תחת אזהרה, למרות שהוא לא מהווה סכנה לציבור, למרות שאין לו סכנת בריחה, אלא רק לטובת טלטול ולחקור.

עו"ד כרמל בן צור: ומה ההבנה שלך בשלב הזה, מאיפה זה מגיע, ההדלפה הזאת?

שרן: זה ברור לי שזה מגיע מהיחידה, וכמו שפעם אחת הגעתי לעדות ומחוץ למשרדי 433, יש שם דלת, דלת עם אזעקה, כדי להגיע למאבטחים, ואני מגיע ויש שם עדת כתבים שעומדים ומצלמים אותך, וכשאתה נכנס, כשאתה מגיע, אתה אומר 'אני בא לחקירה' אז אומרים לך 'בסדר, תישאר שם בחוץ', אז אני אומר להם 'כן, אבל הכל מלא תקשורת וצלמים' אז אומרים לי 'אפשר לחשוב שאתה ראש ממשלה' אז אמרתי 'אני לא, אבל לפחות תנו לי לשבת פה בפנים' ולא רצו, שלחו אותי החוצה, וכשהתלוננתי ליחידה על זה, אז אמרו לי 'מה אתה רוצה, התקשורת רשאית לעשות מה שהיא רוצה, אין לנו שליטה שם'.
ומאוד הופתעתי. כי בחקירת 4000 בהזדמנות אחרת שהגעתי, אמרו לי 'אל תדאג, נאסוף אותך מאיזו פינה ונכניס אותך בשקט, אף אחד לא יידע שאתה מגיע'. אז כשרוצים, מטלטלים אותך ב… וכשלא רוצים אז עושים ככה.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »