יומן הבוקר
תת ניצב יואב תלם
יום החקירה הראשון של תת ניצב יואב תלם, מראשי צוות תפירת תיק 4000. החקירה הראשית היתה קצרה ולאחריה החל עו"ד ז'ק חן, פרקליטה של איריס אלוביץ', לקלף את העד מהשקרים. מחכים לתלם עוד שבועיים של חקירה נגדית גם עם עו"ד בעז בן צור, פרקליטו של נתניהו. חוקרים את החוקרים

שפתו של תת ניצב יואב תלם קולחת מאוד, יש לו בייבי פייס, מן חיוך ערמומי וביטחון מזויף שאצלו, במשטרה, הכל התנהל כשורה.
אלא שתלם הוא אמן התשובות של הרבה מילים שאי אפשר להבין מהן הרבה, עד שבאחד המקרים הוא נאלץ להתנצל: "סליחה, שאני מסבך אותכם בתשובות".

הוא מסוג הנשאלים שמתחמקים בלענות בכן או לא, ובמקום התשובות הפשוטות הללו פוצחים במונולוג שלא קשור לשאלה ובסופו של דבר אתה שואל את עצמך: רבאק, מה הוא רוצה?

***

החקירה הראשית של יואב תלם היתה קצרה מאוד ואחרי זה חקר אותו בחקירה נגדית עו"ד ז'ק חן, שלא קנה את השטיקים והטריקים של תלם.

לקצין המשטרה מחכים כשבועיים של חקירה צולבת גם ע"י בעז בן צור, בהם לא ישאירו ל שום ברירה אלא לענות בצורה ברורה על כל המעשים הבלתי חוקיים, הבלתי אנושיים והבלתי מוסריים שהתרחשו בתיקי האלפים.

אחרי חקירה ראשית קצרה של אמיר טבנקין שבה ניסו השניים לצייר את חקירת תיק 4000 כיצירת מופת משטרתית, התחיל ז'ק חן לכתוש את תלם.

יואה תלם ניסה לצייר את החקירה כסבירה

הנטייה של קצין המשטרה להאריך בתשובות רק סיבכה אותו בהסברים מנוגדים שלא לאמר שקריים בכמה מקרים.
תלם, אולי בלי משים, הודה שנשלח בזמנו לאולפנים כדי להכחיש את השימוש בפגסוס בלי שהוא מבין על מה מדבר ורק אחר כך למד את הנושא על בוריו.
קצת מביך שכך עובדת המשטרה. בכל מקרה, תלם ניסה לברוח מאחריות בנושא השימוש בפגסוס בטענה שהוא היא מעודכן אבל לא מעורב.

נכון שתלם ניסה שוב ושוב לצייר את חקירת תיק 4000 כסבירה, לא חריגה, שעומדת בסטנדרטים של החקירות במשטרת ישראל – וכל המילים היפות הללו, אבל כאשר עו"ד ז'ק חן ירד איתו לפרטי הפרטים של החקירות, שלב אחר שלב, תלם נאלץ להודות בכמה מקרים בולטים של שימוש פסול ולא חוקי בכוח העצום שיש בידי המשטרה.

באחת הפעמים לא היתה לו ממש ברירה – וזה קרה אחרי פסיקת העליון בנוגע לתפיסת התכשיטים, העגילים והשעון של שאול ואיריס אלוביץ' בצורה ברוטאלית.
אני מסופק אם תלם היה מתנצל ומודה שזו היתה פעולה משפילה שצריך היה לוותר עליה, אילולא ז'ק חן התעקש ללכת עם הנושא עד הסוף וזכה בפסק דין מהדהד שביקר בצורה חריפה את התנהלות המשטרה (וצריך לכלול גם את הפרקליטות המלווה).
עובדה, בזמן אמת לא ניכרה שום חרטה על כך, למרות שאיריס אלוביץ' התלוננה על החיפוש הברוטאלי. נהפוך הוא, באולם הוקרן סרטון בו הבוס של תלם, אלי אסייג, מאיים על איריס אלוביץ' בחילוט כל רכושם, כולל הכל, גם תכשיטים וכדומה.

תלם, כאמור, ניסה לייצר את הרושם שלא היתה שום כוונה לאיים על חשודים, לסחוט אותם, לייצר עליהם לחץ פסול באמצעות הארכת המעצר, לטרטר אנשים סתם כך, שלא היתה כוונה להתערב במתחם הייצוג של חשודים ועוד ועוד.
הסיסמא הקבועה של תלם היתה שהם פשוט "הסבירו" לנחקרים את תמונת המצב שלהם כדי לעודד אותם לתת גרסה וכדי להגיע לחקר האמת, ביטוי שנשחק עד דק ומשמש הלבנה לערימה של פשעים שבוצעו על ידי המשטרה והפרקליטות.

ההתעללות באיריס אלוביץ'

מחצית מיום העדות הוקדשה להתעללות שעברה איריס אלוביץ' בימים הראשונים של חקירתה, כולל מיעוט שעות שינה וטרטורה בכוונה בין בתי מעצר שונים.

כזכור, החוקרים דפקו על דלת ביתם של האלוביצ'ים ב-18.2.2018 ברבע לשש בבוקר, עם משאיות, כלי רכב רבים וכ-20 חוקרים, בלשים, אנשי משרד המשפטים ושמאית רכוש.
הם גילחו מהקירות את כל יצירות האמנות, תלשו את עגיליה של איריס ואלוביץ' ואת שעונו של אלוביץ' מפרק ידו. שניהם הובלו לחקירה על השעות המאוחרות בלילה, ובמקרה של איריס אלוביץ' היא הובלה לנווה תרצה "בטעות" כתרגיל חקירה, שם לא היה מקום כביכול ואז הובלה למתקן המעצר בבית שמש שם חיכה לא תא מעצר קפוא, עם חולדות ובלי מזרן כשהמדובבת שהוכנה לה ישנה על ארבעה מזרנים.
אלוביץ' לא ישנה כמעט בלילה הזה החקירות הארוכות והמתישות ומיעוט שינה חזרו על עצמם גם בימים הבאים.

כשנשאל יואב תלם האם זה סביר, הוא ניסה להפיל את תנאי המעצר על שב"ס והצדיק בסך הכל את שעות החקירה הארוכות.
אבל זו כמובן היתממות – תלם הרי ידע על תרגיל החקירה וידע שזה נועד להתיש את אלוביץ' ולמנוע ממנה שינה אבל היתה מטרת על – לשבור את רוחה.

מסתבר שתלם לא ידע, או לא רצה לדעת, על נהלי המשטרה עצמם בקשר לשעות שינה סבירות וגם על פסיקות העליון בנושא, ובשאלה מביכה לצוותי ההגנה הוא אמר להם: "אני אשמח ללמוד מכם".

הוא גם אישר שאור אלוביץ' נשלח על ידי החוקרים בראשותו כדי לשכנע את אביו להפוך לעד מדינה נגד נתניהו, אבל "שכח" לספר שהבן נשלח גם לשכנע את אביו להחליף את עורך דינו ז'ק חן. וזאת, למרבה התדהמה, זמן קצר אחרי שהכחיש שהם מנסים להתערב במתחם הייצוג של חשודים.

באופן כללי אישר תלם שהיה ליווי צמוד של הפרקליטות בכל שלבי החקירה כולל תרגילי חקירה, כולל צפייה בחקירות החשובות, וכולל תחלופת הודעות עם החוקרים במהלך החקירות.
התיאור הכללי הזה עדיין לא כלל שמות, אבל אני מניח שבמהלך השבועיים הקרובים תלם ייאלץ להגות את השמות של יהודית תירוש וליאת בן ארי.

תלם גם אישר שבמהלך החקירות הם מתחקים אחרי מערוכת יחסים אישיות של חשודים "אם זה רלוונטי לחקירה", שזו דרך מכובסת לאמר שהם מחפשים קשרים אינטימיים של חשודים כדי ללחוץ עליהם בנקודות התורפה. עוד דרך מלוכלכת וספק אם חוקית.

בסופו של דבר, אחרי שחן לחץ אותו פעם אחר פעם, תלם נאלץ להודות ששאול אלוביץ', שלמה פילבר וניר חפץ סומנו מראש כדי להפוך לעדי מדינה נגד נתניהו.
עוד הוכחה ברורה לכך שהחקירה היתה מוכוונת מטרה – זה כבר לא מפתיע איש.

חלק מהלחץ הפסול היתה ההחלטה לפתוח בחקירה דווקא במועד שנתניהו היה בביקור במינכן, כשהם מטיחים בפילבר ובחפץ שהם במעצר ואילו נתניהו מבלה בחו"ל.
בהתאם, הם האריכו את מעצרם של השניים עד שתיגבה גרסתו של נתניהו כאמצעי להפעלת לחץ.

יואב תלם ניסה להדוף זאת ואמר שהוא דוחה את הטענות הללו. אין לי ספק שזו היתממות, בדיוק כמו ההיתממות שלו בנוגע לאיומים על חילוט כל הרכוש של משפחת אלוביץ', כפי שבאה לידי ביטוי בתמלול חקירתה של אלוביץ' ע"י אלי אסייג ו… יואב תלם.

כאמור, ביום הראשון של איריס אלוביץ' בחקירות היא נותרה 20 שעות ללא שינה. כבר בשעות הצהריים החליטו שהיא תשהה את הלילה בבית המעצר בבית שמש כולל הקלטה בתא ומדובבת. אלא שאנשי המשטרה החליטו לטלטל את אלוביץ' דווקא לבית המעצר בנווה תרצה, ושם קיבלו את התשובה ש"אין מקום" ואלוביץ' הגיעה רק בשעה אחת וחצי בלילה לבית שמש, ומצאה שאין בתא בכלל מזרון (שהגיע אחרי שעתיים), אבל יש חולדות.

וההתעללות נמשכה גם למחרת. השכמה מוקדמת, חקירה עד כמעט חצות ואז נכנסים שני מנהלי החקירה, אלי אסייג ויואב תלם, לחדר החקירות שלה, כשהיא כבר מותשת ועייפה, ומנהלים איתה שיח מחוצף שבו הם מנסים להפוך אותה למעשה לעדת מדינה כדי להציל את בעלה, אחרת הוא יחווה "נזק קשה".

על מה בעצם נעצרה איריס אלוביץ'?

הנה כמה קטעים מטלטלים מתוך השיח שניהלו איתה שני מפקדי חקירת תיק 4000. ועל מה בדיוק היא נעצרה? על כך שניהלה שיח על כתבות שעשו עוול לשרה נתניהו. לא מדובר בשני קצינים זוטרים, מדובר בשני קציני המשטרה שהיו מופקדים את תיק 4000.

אלי אסייג: שהשוויון נפש שלך לא יהיה, שזה לא יתחבר לחוסר רגישות שלך, את יודעת שבעלך הוא לא אדם צעיר. שלא תעשי לאדם לא צעיר. אנחנו יודעים שהמצב שלו לא טוב, ואנחנו יודעים כמה הייתם במתח, מן הסתם תביני מאיפה אנחנו יודעים. ואני חושב שאת ממש יכולה לגרום לנזק בלתי הפיך.

איריס אלוביץ': אני עושה עוול? אני האחרונה שאני אעשה לו עוול.

אלי אסייג: לא הגיע הזמן שתעשי מעשה בתור אחת שדומיננטית במשפחה, למרות שאת, אי אפשר להגיד המבוגרת האחראית, כי את הצעירה האחראית אולי… זה לא ברור מה שהולך להיות אתך ואיתכם בכל… ביומיים האחרונים הצגנו לך לא מעט דברים וזה לא הכל.
לא כדאי שבאמת תחשבי מה את רוצה לעשות עם עצמך, תעשי איזשהו חישוב מסלול מחדש ולא ללכת ראש בקיר, אין הרבה זמן, אין הרבה זמן, כי זה יכול להיות שאם לא…
באמת תספרי את האמת ותעני לתשובות באופן מדויק, לשאלות באופן מדויק, יכול להיות שהמצב שלכם יהיה יותר חמור ואני אומר לך באופן חד משמעי, אני לא מתכוון להרפות ואני מתכוון גם בהקשר ש… לא להשאיר לכם שום דבר, כל מה שנלקח מקופת המדינה יוחזר לקופת המדינה.

איריס אלוביץ': איזה קופת מדינה? מי לקח מקופת המדינה?

יואב תלם: איריס, לנו חשוב להבין שאת מבינה את הסיטואציה, יש פה את המפקד שלי, מפקד היאל"כ (אסייג). זו יחידה לאכיפה כלכלית, זה מה שאנחנו עושים. קמים בבוקר, הולכים לישון עם הנחיות שלו ויודעים לתקוף כלכלית.
אני רוצה להבין שאת מבינה שמפקד היאל"כ נכנס עכשיו, יש פה חתיכת סיטואציה, לא סתם עוצרים אנשים שהם לכאורה נורמטיביים מידי. שוב, באנו חזק הפעם, יש ראיות. עימתו אותך עם הבן אדם, עם החומרים ואת יודעת שאת כרגע מחליטה מה מצבך, ואת הדבק של הקבוצה הזאת ואת יודעת את זה, את כבר פעם אחת אמרת שאת מוכנה למכור את נשמתך לשטן.

איריס אלוביץ': אני לא שמעתי את זה, אבל בסדר. מתי אמרתי שאני מוכנה למכור את נשמתי לשטן?

יואב תלם: אנחנו פחות מהשטן, הרבה פחות מזה.

***

איריס אלוביץ' סיפרה בהמשך על החברות עם שרה נתניהו:

איריס אלוביץ': הקשרים חודשו אחרי שאבא שלה נפטר, היינו בשבעה, היה קליק, החזיקה לי את היד חצי שעה, אנחנו שתנו נשים בנות אותו גיל, חולקות אותם תחומי עניין, מבחינת ילדים. תקשיב, אני מתנצלת שאני חיבבתי את גברת נתניהו (בציניות)… אנשים יש להם בראש דמות מסוימת, אני הכרתי אישה נעימה, אישה חביבה, אישה אינטליגנטית. והיה בינינו חיבור ונהיינו ידידות… תקרא לזה, התערבתי או משהו כזה, זה היה במובן של הידידות… זה שנעשה לה עוול.

יואב תלם: להבדיל ממך, כל מה שאני אומר לך יש לי ראיות (משקר, אין ולא היה להם שום ראיה), ואת פה כדי לשמוע מאיתנו שאת צריכה להבין את המצב שבו את נמצאת כי את כרגע בלה-לה-לנד. את במסעדות, בחברויות, ברכילויות, אותנו לא מעניין סיקור תקשורתי, אותנו מעניין סיקור תקשורתי תמורת מיליארד שקלים בשלוש פעימות, תמורת רגולציה, תמורת איחוד יס, בזק, תמורת ההפרדה המבנית, תמורת תעריפים… כל הדברים שמהם את חיה טוב מאוד ואת לוקחת אותנו למסעדות ולחברים, את מזלזלת בנו.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »