יומן הבוקר
יואב תלם, שאול אלוביץ'
עו"ד ז'ק חן, פרקליטם של איריס ושאול אלוביץ', המשיך בחקירה של תת ניצב יואב תלם. בין השאר נחשף הקשר משטרה-עיתונות, ואיך בוחרים שופטים נוחים. שאול אלוביץ' אמר פעם אחר פעם שאינו מוכן לשקר כדי להפוך לעד מדינה. חוקרים את החוקרים ‼

קשה מאוד להוציא את תת ניצב יואב תלם משלוותו, אבל בנקודות המעטות שבהן ניכר בתלם שהוא התרתח קלות, אפשר היה להבחין בנקודות התורפה שלו וזה קשור כמובן לתדמיתו ולתדמית המשטרה ולקשרים עם התקשורת.

באחת הפעמים הוא הדף את טענות להתנהלות לא חוקית של המשטרה, ואמר שעו"ד ז'ק חן מנסה לצייר תמונה של גוף דמוני ולא כך היא.
בפעם נוספת הוא לא אהב את העובדה שהאמירות של החוקרים לשאול אלוביץ', על כך שיהפוך לשומר בסופר, הפכו ל"נרטיב" כלשונו. או אז אמר לו עו"ד ז'ק חן שאם כבר מדברים על נרטיבים, אפשר לדבר על הנרטיבים שהוא ומפקדו דאז אלי אסייג העבירו דרך מירב לפידות (לשעבר דוברת המשטרה) באמצעות תדרוכים לעיתונאים.
תלם הגיב ואמר, אמנם בצורה מחויכת, "אני מאויים?" ובאחת התבררה עד כמה קציני המשטרה מבוהלים מהרגע שבו ייחשפו הקשרים שלהם עם עיתונאים, במיוחד בתיקי האלפים, שם שיחקה המשטרה יחד הפרקליטות תפקיד בכיר בהטיית דעת קהל, לקראת בחירות, באמצעות תדרוכים והדלפות פליליות.

מה שהדהים אותי יותר מכל זו הטרוניה של תלם כלפי עו"ד חן:

"מה לעשות כשמגיע אילן ישועה עם קלטות. אז מה, לא לחקור רק כי מדובר באנשים רגישים ולטמון את הראש בחול?"

תלם הרי יודע שקלטות אילן ישועה הן קשקוש, שאין שם בכלל נתניהו, שכל החומר של ישועה מצביע על סיקור אוהד לטובת בוז'י הרצוג, ובכל זאת מציב את הקלטות האלה כ"ראיות עוצמתיות".

עו"ד חן השיב לו כגמולו:

"הפוך, אתם לא חקרתם כלום. לא בדקתם כלי תקשורת אחרים ולא מפוקחים". 

עו"ד חן גם אמר לו שמי שמצייר אותם כגוף דמוני, למרות שהוא בעצמו לא השתמש במינוח:

"זה אתם ומעשיכם, הכל מתועד. איומים, תת תנאים, הפעלת לחצים, כל האמצעים היו כשרים… אתם רמסתם זכויות נחקרים, השפלתם אותם בחוסר כבוד כלפי צלם אנוש… אתם באתם בכוח, באתם חזק, לא בחלתם בשום דבר".

***

יום החקירה השני של יואב תלם המשיך לעסוק בחקירתה של איריס אלוביץ' והתחיל לעסוק בחקירתו של שאול אלוביץ'.

לא זוכר, לא יודע, לא חושב

עו"ד חן הראה לתלם שורה ארוכה של מופעים בהם החוקרים באחריותו הפעילו לחץ בלתי אנושי ובלתי חוקי על בני הזוג אלוביץ', כדי לשבור אותם ולהפוך אותם לעדי מדינה.
התשובות של תלם היו די קבועות: לא זוכר, לא יודע, לא חושב שזה חריג, אולי כמה אמירות לא היו מוצלחות, צריכים לראות את הקונטקסט, זה לגיטימי, זו לא נוסחא מתמטית אלא אם כן שינו את הכללים ואף אחד לא הודיע לנו – ועוד ביטויים דומים, מתחמקים ודי מיתממים.

אלא שגם לתשובות הללו של תלם יש ערך, כי לא ניכרו בהם דברי אמת, כי הוא בעצמו יחד עם מפקדו אז אלי אסייג נכנסו מדי פעם לחדרי החקירות של שאול ואיריס אלוביץ' והפעילו לחץ ברוטאלי תוך איומים על שניהם.
בפעם הזאת, גם השופטים תהו והקשו על העד, לאחר שאסייג בנוכחות תלם אמר לאיריס אלוביץ' שהיא תישאר אתם עד סוף החקירה, אפילו חודש וחודשיים.
תלם ניסה שוב למחזר את התשובות הרגילות שלו שהם בסך הכל הסבירו לאלוביץ' את מצבה "כדי שתכלכל את צעדיה".

באחת מנקודות השפל שלו הוא הצדיק לכאורה ("אני לא מסתייג") מאזיקתה של איריס אלוביץ' בניגוד לנהלים, אבל אחרי שהבין שטעה, תלם אמר ש"זה דבר בעייתי, אני לא מתלהב מזה".

המסרונים של פוזננסקי

חלק מרכזי נוסף בחקירה התמקד בפרשת המסרונים של השופטת פוזננסקי והיועץ המשפטי של רשות ני"ע לשעבר עו"ד שחם שביט.

כזכור, השניים התכתבו ביניהם בנוגע להארכת מעצר והדבר נחשף. למרות שברור מכל הפרשה שהפרקליטות, יחד עם היועץ המשפטי לממשלה דאז מנדלבליט, בחרו בשופטת פוזננסקי כי היא היתה נוחה, תלם הכחיש שמדובר בשיטה של המשטרה והפרקליטות.
אלא שתלם מיתמם: מערכת אכיפת החוק יודעת היטב איזה שופט הוא חותמת גומי ואיזה שופט מקשה, ולכן הם בוחרים במה שקרה חן "אולמות הבית" שלהם.
עובדה היא שתלם בעצמו הזכיר שלהב 433 העדיפה לעבוד עם שופטת השלום בראשל"צ עינת רון ז"ל – רון אישרה להם את כל הצווים.

שאול אלוביץ' לא מוכן לשקר

אלוביץ' זכה לטיפול מיוחד מאורי קנר, חוקר אגרסיבי ובריון. עו"ד חן הציג פסק דין שיצא בנובמבר אשתקד, שקבע כי קנר התנהג בצורה לא ראויה ואף שיקר.

קנר היה לרוב בחקירה יחד עם פולינה גובזמן-קריב, גם מישהי שנוטה להתעלל בנחקריה.

קנר וגובזמן-קריב אמרו לאלוביץ':

קנר: "אתה מבן שהולכים לתפוס את כל הכסף שלך, אתה מבין שאתה, אור ואישתך הולכים לשבת בכלא?! אתה מבין את זה?"

אלוביץ' (בעוקצנות): "אני מבין שזה מה שאתה רוצה".

בהמשך לועג החוקר לאלוביץ' שיגיע לפת לחם וייאלץ לעבוד כמאבטח:

אורי קנר: איך הסתבכת גדול הטייקונים הישראלי….

פולינה: בשוחד.

אורי קנר: בשוחד. איך?

שאול אלוביץ': אני לא… לא נתתי שוחד.

אורי קנר: בשיבוש איך?

שאול אלוביץ': ולא בשיבוש.

אורי קנר: בהלבנת הון, איך?

שאול אלוביץ': לא בשיבוש ולא בשוחד ולא…

אורי קנר: נשאר בלי פת לחם.

פולינה: מה זה שאול?

אורי קנר: הולך להיות מאבטח בסופר אחר כך, תעבוד אני אסדר לך מאבטח בסופר, אתה רוצה?

שאול אלוביץ: אתה נהנה, אתה נהנה להגיד לי את זה.

אורי קנר: לא. 'לפתוח תיק בבקשה', שאול אלוביץ' הא. איך הגעת לזה?

בהמשך מאיימים החוקרים על אלוביץ' שלא ייראה את נכדיו:

אורי קנר: שאול אתה בן אדם בן שבעים, אם אתה רוצה את שארית חייך לבלות בכלא ואתה רוצה שאיריס תבלה גם תקופה לא קטנה בכלא ואתה רוצה שאור גם ישב בכלא ולא תראה את הנכדים שלך תמשיך בקו הזה.

שאול אלוביץ': אני חושב שהחקירה הזאת כרגע, הפכה לאלימה.

אורי קנר: אלימה?

שאול אלוביץ': לא… לא במכות. אלימה ב… טונציה…. טונציה שלה.

אורי קנר: כן?

שאול אלוביץ': בהטחות שלה. בצורה שלה.

אורי קנר: אנחנו מצטערים שאול.

פולינה: החיים לא תותים.

אורי קנר: כן (הדובר צוחק). הגדירה את זה יפה פולינה. יאללה נמשיך.

בהמשך:

אורי קנר: … שאול אתה תישאר בודד במערכה… בודד. תהפוך להיות אויב המדינה.

שאול אלוביץ': הפכתי להיות אויב המדינה.

אורי קנר: גם של החבר… גם של הקודקוד.

יואב תלם ניסה לגונן על קנר ואמר שהוא קצין מוכשר ויסודי, אבל לא הצליח להסביר למה הוא שלח דווקא את החוקר הכי אגרסיבי שלו לחקור את אלוביץ'.
תלם ניסה להציג את בני הזוג אלוביץ' כמי שלא מסרו גרסת אמת, שאלוביץ' מניפולטיבי ומתקרבן, אבל הפרוטוקולים והמסמכים דיברו בעד עצמם: במשך שבועיים רצופים תלם וחוקריו הפעילו לחצים כבדים על אלוביץ', בצרחות אימים ובשימוש בבני משפחה – והאיש אמר להם פעם אחר פעם – לא אשקר בשביל להפוך לעד מדינה – והם המשיכו בשלהם.

למה הביאו את האמהות?

בחלק של האמהות, זו של איריס אלוביץ' וזו של עמיקם שורר, ליואב תלם לא היו תשובות מוצלחות במיוחד לשאלות, למה הביאו אותן ביום הראשון של החקירה, לבד מהתשובות הרגילות של "לא זוכר, לא יודע, עסקתי בזרימת המידע ביום הראשון של החקירה".

גם לשאלות למה עצרו ואזקו ותפסו רכוש לאיריס אלוביץ', ולא עשו זאת גם לשרה נתניהו שהיתה חשודה בדברים דומים, לא היה לתלם הסבר מניח את הדעת. הוא אמר שדעתו היא שבמדינה דמוקרטית לא חוקרים ועוצרים את אשת ראש הממשלה בלי כל סיבה.
התשובה הזו נכונה, אבל עו"ד חן העיר לו, בצדק, שהיא נכונה לכל אזרח, בין היתר לאיריס אלוביץ'.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »