יומן הבוקר
יואב תלם, ניר חפץ (צילום: אלי ציפורי)
נמשכת החקירה הנגדית של תת-ניצב יואב תלם. אתמול הוא, ראש צוות החקירה בתיק, הציג את עצמו בתור "פרשן" וניסה לנתק את עצמו מהתכסיסים הבלתי חוקיים. אפילו השופטת הראשית הרימה גבה

לפעמים אני תוהה ביני לבין עצמי אם יואב תלם באמת מאמין למה שיוצא מפיו, או שהוא מאוהב ברטוריקה ובלוליינות המילים שגולשת לו בלי הפסקה.

אתמול הוא נצמד במיוחד למילה "פרשן". הוא הציג את עצמו כ"פרשן", במיוחד כשזה נגע לתרגיל החקירה של ניר חפץ עם המקורבת והשלכותיו על חפץ, עוד טרם הפגשתם.

***

עו"ד בן צור הציג לתלם קטעים נרחבים מחקירת ניר חפץ ע"י חוקריו ניר שוורץ ויניב פלג, שבהם הם מפציצים אותו באיומים על פירוק התא המשפחתי שלו, אמירות שבכלל לא ניתנות לפירוש. איומים ועוד איומים ועוד איומים.

הנה כמה ממטחי האיומים על חפץ:

"יש מצב גדול מאוד שאחרי כל הסיפור הזה פה הילדים שלך לא ירצו להיות איתך בקשר יותר, וגם אשתך, למה? בגלל שאתה שומר על זכות השתיקה בשביל כמה עסקנים ששומרים על התחת שלהם אבל לא על שלך".

"אני אומר לך שההשלכה פה מעבר לפלילים וכלא. התא המשפחתי שלך כרגע נמצא בסכנה בעקבות אותה פצצה שאמרתי לך שתגיע בזמן הקרוב מאוד".

למחרת היה תרגיל החקירה של המקורבת:

"אתה תהיה כלום ושום דבר, אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר… אתה יכול להסתכל עליי לגלגל עיניים ולהמשיך להקשיב לעצת עורך דינך… אני אומר לך שאתה עומד בפני סכנה קיומית לתא המשפחתי שלך, ובכל זאת אתה מהנהן וממשיך"

"אנחנו לא תחנת משטרה. אנחנו להב 433 ושיטות הפעולה שלנו מלבד זכויות החשוד, מאוד-מאוד דומות לשב"כ".

"אם אתה מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחה שלו לא נכונה, אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך גם יכול להרוג אותך… שיישב לך ככה בראש, שלפעמים אולי הרופא, אותו רופא שאנחנו נעזרים בו, אולי הוא לא טוב בשבילנו… אתה יודע וההשלכות שיהיו אחרי זה שישפיעו עליהם (המשפחה)… ישפיעו עליהם חד משמעית ישפיעו עליהם.

"אתה תלך לכלא בקצב הזה חד משמעית… ריבונו של עולם הבן שלך מתגייס עוד שלושה שבועות, בעזרת השם ילך לקורס קצינים יקבל דרגה קורס מ"כים אתה רוצה להיות שם בשבילו, בקצב הזה אתה לא תהיה, אתה תפספס את כל התחנות האלה, הבת שלך תסיים תואר אתה לא תהיה שמה, תחשוב על הילדים שלך…"

"תגן על הילדים שלך, תגן על אשתך, זה לא ברור מה אתה עושה. בקצב הזה אני לא יודע אפילו אם אתה תהיה בגיוס של הבן שלך…"

"תתחיל לענות לעניין, כי התוצאות של מה שיקרו פה ישנו את חייך לא רק מהפן הפלילי, אלא גם התא המשפחתי והמצב המנטלי שלך בכלל לפי דעתי יקרוס…"

"אתה לא תהיה שם כדי לחוות אותם (המשפחה), אתה תהיה כלום ושום דבר. אתה תראה שברגע שאתה תהיה בלי המשפחה אתה כלום ושום דבר, וכל הכסף והכסתוחים והשיחות והתיאומים וכל התחבולות האלה שעשית לא היו שוות את זה. את השנייה אחת שבה הכל קורס. וזה יקרה. אני אומר לך זה יקרה. אתה יכול להסתכל עליי לגלגל עיניים…"

ואחרי כל המטח הזה התשובה המדהימה של תלם היתה זה לא איום, "זה מתכתב עם השכל הישר של חקירת המקורבת (שנדונה במשך כשעתיים בדלתיים סגורות), אני פרשן, מפרש את דברי החוקר, תשאל את החוקר".

התשובות הללו זכו למענה ציני של עו"ד בן צור, שאמר לו שהוא לא פרשן בתוכנית טלוויזיה, שהוא הרי האחראי על החקירה, והוא אבי אבות כפי שהגדיר אותו בן צור בצדק רב.

אלפי פעמים "לא זוכר"

תלם ניסה לתפוס מרחק לא רק מהאיומים על חפץ אלא מתרגיל החקירה של המקורבת למרות שלדברי החוקרים הוא זה שיזם אותו.

הוא קרא לחקירתה "אירוע שולי" ברצף האירועים של חקירת תיק 4000 ולא זכר ולא ידע, כהרגלו, על השאלות הפולשניות שנשאלה אותו מקורבת בחקירתה הקצרה ובגינה תבעה את המשטרה.

גם השופטים תהו על התשובה המוזרה הזו, ואמרו לו אתה הרי היית אחראי על קו החקירה, ותלם ענה בלי למצמץ, לא עודכנתי, לא אישרתי את השאלות, תוך שהוא ממשיך למצב את עצמו כ"פרשן" לאירוע.

זו היתה אחת מנקודות השפל של תלם בעדותו. ראש צוות החקירה שבורח מאחריות לאחד מתרגילי החקירה המחליאים (כך כינה זאת עו"ד בן צור) בהיתממות אין קץ.

גם אמירתו שהוא לא היה מעורב בתחקור האירוע בעקבות פניית היועמ"ש נראית מוזרה וממילא כל "התשאול" הזה היה מריחה אחת גדולה של תרגיל חקירה לא חוקי.

תלם המשיך אתמול בקו הלא יודע, לא זוכר, ייתכן, יכול להיות ועוד תשובות מתחמקות, עד שעו"ד בן צור מאס בתשובות הללו ואמר לו, שאם היה סוכם את אופי התשובות האלה אצל כל החוקרים היה מגיע לאלפי מקרים, ובאותה נשימה אותם חוקרים צורחים על נחקרים שהם לא זוכרים.

וזו התמצית של חקירת החוקרים – כשדוחקים את החוקרים לקיר, הם נשמעים הרבה יותר גרוע מהנחקרים שהם מלינים עליהם.

השופטת הרימה גבה

מה שהטריד עוד יותר אצל תלם שהוא בטוח שכל האמצעים כשרים. חיטוט בטלפון? אפשר הכל, למרות נוהל שלא מאפשר חדירה בלתי מוגבלת לפרטיות. מעכבים? יכול להיות שהיו חוץ מחפץ (וכמובן שהיו). מחקרי תקשורת? פתאום צריך לקחת אותם בערבון מוגבל, למרות שהם מדוייקים.

השופטת פרידמן פלדמן הרימה גבה ותהתה בפניו על האמירה המשונה הזו, כי הרי שופטים נתקלים כמעט מדי יום במחקרי תקשורת שמוגשים להם.

תמונה מבהילה של רשלנות פושעת

בחצי היום הראשון חקר בן צור את תלם, בהמשך לפגישת ההנחיה, על שיחת הנזיפה ועל שיחת המעקב. כזכור, בפרקליטות הבינו ש"פגישת ההנחיה" לא יכולה להישאר לבד בלי המשכיות. הרי לא יכול להיות שנתניהו נתן כביכול הנחיות ולא ביצע מעקב אחריהן. לכן, הם המציאו עוד שתי שיחות – "שיחת המעקב" ו"שיחת הנזיפה".

בשתי השיחות, המעקב והנזיפה, הפרקליטות לא הצליחה לשים את ידה על מועד השיחה המדויק. בנוגע לשיחת המעקב היא כתבה שזה "בתחילת שנת 2016 או בסמוך לכך". לגבי "שיחת הנזיפה", הטווח התרחב לאורך כל המחצית הראשונה של 2016.

אחרי שההגנה הוכיחה שפגישת ההנחיה הומצאה, בן צור הוכיח בחקירתו הנגדית של פילבר שגם שיחות המעקב והנזיפה הומצאו או שהיו שיחות אבל לא בהקשר של נזיפה או מעקב – אלא בהקשרים אחרים לגמרי, רחוקים ממה שנטען בכתב האישום.

עו"ד בן צור תהה בפני תלם מדוע לא התבצעו בדיקות מתבקשות של מחקרי תקשורת סביב השיחות הללו וכרגיל לא קיבל תשובות רציניות, לבד מהעובדה שתלם מפקפק במחקרי תקשורת.
שוב הצטיירה תמונה מבהילה של רשלנות פושעת של פרטים שהופיעו בכתב האישום ולא נבדקו כלל ונכנסו לכתב האישום כאמת שאינה ניתנת לערעור רק בגלל שזה התאים לתזה של הפרקליטות והמשטרה.

למה חכמון לא בא להעיד?

בסוף הדיון התרחש אירוע די תמוה. אחד החוקרים שהיה אמור להגיע בסבב הנוכחי הוא שלומי חכמון, ראש צוות החקירה של שלמה פילבר.

בהתחלת הסבב אמרה תירוש שמועד הגעתו לעדות נדחה בגלל טיפול רפואי שנדחה. עו"ד בן צור הדגיש שהגעתו חשובה מאוד כי היא קשורה לרצף העדויות של החוקרים וגם לבקשה להגנה מן הצדק ודי רמז שלא מדובר בעניין רפואי. או אז קמה יהודית תירוש ממקומה וביקשה שהדיון יעבור לדלתיים סגורות בעניינו של שלומי חכמון.
משום מה מתעקשת כנראה תירוש שחכמון לא יגיע בסבב הזה ולא רוצה לשתף את הציבור בסיבות לכך.

חכמון, אגב, פרש כבר מהמשטרה. מהניסיון שלי תירוש דוחה עדים כיוון שהם לא נוחים לה, האם זה גם המקרה של חכמון? נחיה ונראה. בכל מקרה, שוב הוכח ששקיפות היא ממש לא הצד החזק של הפרקליטות ותירוש.

מאמרים אחרונים

עו"ד חדד, ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

עכשיו ליאת בן ארי שמה גם את עו"ד חדד על הכוונת

ליאת בן ארי יורדת לשפל המדרגה: השופר שלה "אור כרמי" טען שתיקי האלפים הם התיק הראשון בחייו של עו"ד עמית חדד בו הוא מנהל הוכחות. העובדות: חדד הוביל רק לאחרונה לזיכוי שני שוטרים אחרי שמח"ש (הפרקליטות) הגישה נגדם כתב אישום

הקליקו לתוכן »