יומן הבוקר
תת-ניצב יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)
חוקרים את החוקרים !!! אתמול העיד תת-ניצב יואב תלם על ההתעללות בניר חפץ ועל הפלישה למרחב הייצוג והניסיונות לגרום לניר חפץ להחליף עורך דין, בניגוד לחוק. והיו גם פרצי צחוק, אתמול באולם הדיונים

ביום שני יסתיים הסיוט של תת ניצב יואב תלם, עם סיום חקירתו הנגדית של עו"ד בן צור וגם חקירה נגדית של עו"ד עמית חדד.
זו בהחלט חתיכת סיוט, אבל אני לא בטוח שתלם יצליח לחמוק מהסיוט האמיתי, אם תקום ועדת חקירה לתיקי האלפים.

***

אתמול התמקד הדיון בהתעללות שעבר ניר חפץ כדי שיהפוך לעד מדינה.

ההתעללות כללה בראש ובראשונה התערבות במרחב הייצוג שלו, מניעת שינה, מניעת טיפול רפואי ואף הקצבת מזון.
הדבר החמור ביותר נגע להתערבות במרחב הייצוג של חפץ וניסיון להחליף את עורך דינו ירון קוסטליץ לעורך דין אחר.
המהלך, למרבה הצער, צלח. קוסטליץ, שמתנגד באופן עקרוני לייצוג עדי מדינה הוחלף ובמקומו הגיע אילן סופר, שמיהר להוביל את לקוחו להסכם עד המדינה.

התערבות בייצוג של נחקרים היא בלתי חוקית, וגם תלם הבין שהתערבות היא פסולה.
בדרכו העקלקלה הוא הודה שאכן כך היה גם במקרה של שאול אלוביץ' בניסיון להחליף את ז'ק חן, ניסיון שלא הצלח, ואתמול הודה בחצי פה גם בהתערבות הפסולה אצל ניר חפץ שצלחה בזמנו לשמחתו.

כהרגלו, תלם ניסח זאת כ"אמירות שמוטב לא היו נאמרות", הכחיש שזה היה יזום וכרגיל ניסו לצייר זאת כסטייה מן השורה של חוקריו. אבל התירוצים היו קלושים, ברור שהיו אמירות מתוכננות, שהחוקרים תודרכו ושהוא היה הרוח החיה מאחורי הניסיונות השיטתיים האלה.

פלישה למרחב הייצוג של הנחקר

הנה כמה מהאמירות הבולטות של החוקרים לחפץ שמהם עולה ניסיון ברור להחליף את עורך דינו.

חפץ: "אני אומר כזה דבר, יש, יש דברים, יש דברים שאתה או אני מטבע הדברים לא מבינים בהם, למשל ניקח דוגמא חס וחלילה מחר אני צריך להיכנס לניתוח לב פתוח בסדר… ברגע שמרדימים אותי אני בידיים של הרופא וזהו מה שהוא יעשה, עכשיו אני ממשיל את זה לעורך דין".

חוקר: "אתה לוקח את זה למקום לא נכון, אתה לא מדבר איתי עכשיו כאילו למה אני שומע בעצת עורך דיני, ועל זה אני לא מדבר איתך בסדר? אני בסך הכל… אני דיברתי באופן עקרוני על הזכות להיוועץ בעורך דין לא אם אתה עושה… נטו על הפרוצדורה, זה כל מה שרציתי להגיד לך עם הדוגמא של הרופא, זה נניח והרדימו אותך ועכשיו אתה לא ניתחו אותך בסוף מאיזה שהיא סיבה שלא תהיה, בסדר? והרופא לא שאתה מתעורר ואף אחד לא נגע בך אתה רואה שהרופא התכוון לפתוח אותך לא עם סקלפל כמו שהוא אמור לפתוח אותך אלא לפתוח אותך עם מסור חשמלי, בסדר? … אז אתה אומר תשמע בוא הנה מזל שהוא לא נגע בי הרופא הסתום הזה, איזה מפגר. בסדר? … למדת עם הרופא הזה לא להתעסק. אתה מבין למה אני מתכוון? במשחק של ההקבלה?"

בהמשך:

חוקר: "קח בחשבון, כנראה אתה משווה את העורך דין שלך למנתח, או רופא… אם אותו מנתח או רופא יכול לגרום למותך, או שאתה באיזשהו שלב מבין כי הרופא, האבחנה שלו לא נכונה, אולי צריך להחליף רופא, וזה קורה. בדיוק כמו שהוא יכול להציל אותך, כך הוא יכול להרוג אותך. לפעמים יוצאים מהניתוח אתה יודע עם עוד איזשהו משהו שנגרם, עוד איזה תקלה שקרתה, עוד איזה, אתה יודע יש כל כך הרבה תביעות בעולם הזה… שישב לך ככה בראש, שלפעמים אולי הרופא, אותו רופא שאנחנו נעזרים בו, אולי הוא לא טוב בשבילנו".

בהמשך:

חוקר: "נו, מה. מה אתה שותק, ששואלים אותך שאלות על ראש הממשלה, תגיד לי אתה גנוב מה אתה שותק? תגיב. זה ראש ממשלה לא רק שלך…. הוא ראש ממשלה כל אחד ואחד זה חשוב".

חפץ: "צודק… ראש הממשלה של כולם".

חוקר: "נכון, נכון. אני לא חושב שיש לך זכות לשתוק…".

המסר היה ברור: עו"ד של חפץ (קוסטליץ) "יהרוג" אותך, הוא סתום, הוא מפגר – אז כדאי לך להחליף אותו. ואכן, בא אילן סופר ומיד חתם על הסכם עד המדינה.

וצריך להדגיש שוב ושוב: מרחב הייצוג של נחקר הוא קודש הקודשים ואסור להתערב בו ולו ברמיזה. ברגע שתלם מודה שהיו שני ניסיונות כאלה, הוא מודה בעבירות פליליות, חד וחלק.

תלם מדקלם

בהמשך עבר עו"ד בן צור עם תלם על מניעת השינה, מניעת הטיפול הרפואי והקצבת המזון לחפץ ותלם, בצורה כל כך אופיינית, ניסה לשחק אותה "ראש קטן", בתשובות של לא יודע, לא זוכר, זה שיקול דעת של הקצין החוקר וכד', עד שראשת צוות השופטים רבקה פרידמן-פלדמן, נזפה בו בדרכה המאוד מנומסת: מה זאת אומרת שיקול דעת, היא אמרה, מה אתם מצפים, שימשיך להתגרד, המצב הרפואי שלו היה ברור.

תלם המשיך עם תשובות מדוקלמות וריקניות, עד שבן צור סנט בו ואמר, אתה עיוור למציאות ואת העיוורון החקירתי שלך רואים במחדלי החקירה, בראיות שנשארו על רצפה, בראיית המנהרה וכד'.
תלם השיב לו שהקישור שהוא עושה בין מצבו של ניר חפץ ושאר הדברים לא היה מבייש שפגט בנינג'ה ישראל, מן דימוי די עקום.

באיזשהו שלב העקיצות של בן צור לעברו של תלם, על תשובות רובוטיות שחוזרות על עצמן, על כך שהוא מתנהל כמו מאמין מהיציע, כמו משקיף על החקירות, הוציאו משלוותו את תלם שאמר: אני לא מבין את הסגנון הלא מכבד הזה, אתה רוצה להוציא אותי מכליי, אבל גם לי יש זכויות.
אמירה קצת מביכה ממי שהיה אחראי לרמיסת זכויות ברגל גסה של נחקרים במשפט נתניהו.

מפגן הראש הקטן

תלם המשיך במפגן ה"ראש הקטן" בפרק ההדלפות לקראת סוף הדיון אתמול.

בן צור הציג בפניו מקבץ קטן מתוך מאות הדלפות פליליות ששטפו את התקשורת בזמן שהחומרים היו רק אצל רשויות אכיפת החוק – בין אם זה המשטרה, הפרקליטות או רשות ני"ע.

תלם כרגיל לא ידע, לא שם לב, לא פעל, והוא בכלל מאמין שחוקריו לא הדליפו. התשובות הללו כמובן מיתממות. הן המשטרה, הן רשות ני"ע והן הפרקליטות עסקו בהדלפות ובתדרוכים לאורך כל מהלך החקירות, כולל פרטים מתוך חדרי החקירות ומתוך חומרי החקירה.
תלם היה בין המתדרכים הקבועים של עיתונאים כמו שאר הבכירים ברשויות החוק. הניסיון שלו להציג את זה כמשהו שהוא נגזר מתיק בעל פרופיל ציבורי גבוה הוא משעשע.
עו"ד בן צור אמר לו פעם אחר פעם שהתנועה היתה אחת – בכיוון של הפללת נתניהו, אבל תלם המשיך עם המשחק של לא ראיתי, לא שמעתי, לא ידעתי, עסקתי בניהול החקירה.

כשבן צור אמר לו שחלק גדול מהחקירות היו בתקופה של לפני הבחירות, והציג לו את מה שאמר חפץ על הדלפות מהסוג הזה (פיגוע, קטסטרופה), תלם משך בכתפיו ופלט: "אז זה לא הצליח".
במשתמע מדבריו, תלם הודה שהיו גם היו הדלפות שנועדו להסיט דעת קהל אבל הם לא "הצליחו". תלם טועה גם באבחנה הזו: הצליחו לזמן ביניים של כשנה וחצי.

פרצי צחוק באולם הדיונים

רגע משעשע היה כאשר תלם אמר, שהם לא שוברים אנשים אלא מנסים להגיע לחקר האמת. פרץ של צחוקים פרץ באולם והשופטת פרידמן-פלדמן ביקשה להפסיק עם זה.

אין ספק שגם באולם הדיונים חל מהפך: פעם הייתי לבד מול חבורה גדולה של "עיתונאים" שבאה לשרת את הפרקליטות. אלו ברחו מזמן ונותרו בקושי 3 "עיתונאים" זוטרים מנאמני הפרקליטות. היום זה רוב גדול לאזרחים שבאים לתמוך בי בפעילותי, שרואים במו עיניהם את מה שמתחולל באולם הדיונים ואת האופן שבו נתפרו התיקים.

בפרץ הצחוקים הם אמרו לתלם את מה שהם חושבים עליו ואין אלא להודות להם ולתמיכתם.

מאמרים אחרונים

עו"ד חדד, ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

עכשיו ליאת בן ארי שמה גם את עו"ד חדד על הכוונת

ליאת בן ארי יורדת לשפל המדרגה: השופר שלה "אור כרמי" טען שתיקי האלפים הם התיק הראשון בחייו של עו"ד עמית חדד בו הוא מנהל הוכחות. העובדות: חדד הוביל רק לאחרונה לזיכוי שני שוטרים אחרי שמח"ש (הפרקליטות) הגישה נגדם כתב אישום

הקליקו לתוכן »