יומן הבוקר
יריב עמיעד (צילום: אלי ציפורי)
גם אתמול הפגין העד, יריב עמיעד, מבכירי החוקרים בתיקי 'האלפים', בורות מוחלטת בנושאי רגולציה, הנושאים שאותם למעשה חקר. גם השופטים בר-עם ופלדמן פרידמן נדרשו לשאלות הבהרה כדי להבין את שיטות החקירה "המוזרות". חוקרים את החוקרים

יריב עמיעד, היום מנהל מחלקת החקירות של רשות ני"ע, ירצה לשכוח כמה שיותר מהר את עדותו המתעתעת בתיק 4000.

***

מי שהיה ראש צוות החקירה בתיק בזק רשות ני"ע ואחד מהחוקרים הבכירים בצוות החקירה המיוחד המשותף למשטרה ולרשות ני"ע בתיק 4000, הפגין לאורך עדותו שהסתיימה אתמול בורות מוחלטת בענייני רגולציה וניסה לברוח משערוריית פגישת ההנחיה שלא היתה.

לטענתו, הוא התוודע לאיכונים ולהתכתבויות של פילבר, שהוכיחו שלא היתה פגישת הנחיה רק במארס 2020, עם הבקשה מהפרקליטות לחקירת השלמה בנושא.

כשעו"ד בעז בן צור עימת אותו עם עדותה של פולינה גובזמן-קריב, שעבדה תחתיו בזמן החקירה, שהם עברו ביחד על החומרים עוד במאי 2018, עמיעד טען שהוא לא זוכר דבר כזה וחזר על עמדו שראה את הדברים לראשונה רק במארס 2020.

כך או אחרת, אם לא ידע ולא זכר ואם ראה את כל החומרים החשובים האלה רק אחרי כתב אישום – הדברים חמורים מאוד.
כיצד חוקר בכיר, זה שחקר את פילבר ואת נתניהו ועוד חשודים רבים אחרים – לא ידע ולא בדק? השאלה הזו של עו"ד בן צור נותרה ללא תשובה.

ולשאר הדברים העיקריים שנחשפו בדיון אתמול:

מסכת השקרים בחקירות נתניהו

עמיעד השתתף בכל חקירות נתניהו בתיק 4000, ארבע במספר, והיה אקטיבי מאוד.

מה שבלט לעין זו מסכת של מצגות כוזבות לנתניהו במספר נושאים כמו הסיקור בוואלה, פגישת ההנחיה ואמירות שלכאורה נאמרו על ידי עדים אחרים, אבל לא ממש נאמרו.

למשל, תלם טען בפני נתניהו שאיתן צפריר, ראש המטה שלו לשעבר במשרד התקשורת, קיבל מנתניהו הנחיה על מיזוג בזק-יס – דבר שלא היה ולא נברא.

כמו כן, עמיעד ניסה כל הזמן להפיל בפח את נתניהו כשאמר לו שזה אך לגיטימי וטבעי שאלוביץ' פנה אליו בנוגע למיזוג למרות שלא היתה שום פניה כזו.
עמיעד הכחיש שהיתה תוכנית סדורה לשקר לנתניהו, למרות שהשאלות מוכנות מראש ומאושרות על ידי הפרקליטות, קרי יהודית תירוש. תשובה שכמובן לא עומדת במבחן המציאות: אם החוקרים שיקרו לנתניהו, והם שיקרו, והשאלות אושרו, אז מי שאישרה לשקר באופן שיטתי לנתניהו זו יהודית תירוש ומעליה ליאת בן ארי ומעליהן שי ניצן.

אי הבדיקה בוואלה

זה כבר ברור וידוע לאורך כל דיוני תיק 4000 – הפרקליטות לא טרחה לבצע שום בדיקה או ניתוח של אתר וואלה, לא באופן כללי ולא בהשוואה לפוליטיקאים או לכלי תקשורת אחרים.
לכן, כל כתב האישום שבנוי על תיזה של "היענות חריגה" מופרך מיסודו.

חריג למה? לאיזה בסיס? לאיזו השוואה? לא היתה שום בדיקה ועמיעד הודה שלא היה ניתוח כזה, לדבריו משום שזה לא היה בלב החקירה.
כאן השופט בר-עם תהה בפניו מדוע הם לא בדקו רוחבית את אתר וואלה כדי לראות אם ההתכתבויות שהם תפסו הם 1 ל-100 או 1 ל-1000 ביחס לכלל האתר ולעמיעד לא היו תשובות רציניות בנושא.

תזכורת: נתניהו ומשפחתו הוזכרו באתר וואלה כ-15 אלף פעמים בתקופת כתב האישום והפרקליטות הוציאה רק 315 תכתובות "חריגות", כ-2% מכלל התעבורה עליו, שגם הן לא נבדקו לעומק כי רובן היו הודעות דוברות שהופצו לכלל כלי התקשורת.

עימותים שנתניהו ביקש עם עדי המדינה פילבר וחפץ

עו"ד בן צור שאל את עמיעד מדוע לא בוצעו העימותים כפי שביקש נתניהו, עם עד המדינה, ולעמיעד היתה תשובה מוזרה ש"זו אופרציה לחקור את ראש הממשלה".

לשאלת השופטים בר-עם ופרידמן-פלדמן, האם היתה הצדקה לעימותים כאלה ענה עמיעד בחיוב ושהוא היה שמח אם עימותים כאלה היו מתקיימים.
אלא שמישהו (תירוש ובן ארי) לא רצו כנראה בעימותים כאלה, כיוון שהבינו שזה יכניס אותן לברוך.

הלחץ הפסול על איריס אלוביץ'

בחקירתו הנגדית עו"ד ז'ק חן התמקד בלחץ שהופעל על איריס אלוביץ' כדי שבעלה יהפוך לעד מדינה, לחץ שהוא פסול מיסודו – כי אסור על פי הפסיקה להשתמש בבני משפחה כדי להפעיל מנוף על בן משפחה אחר.

מה שעשו עמיעד ושאר החוקרים, שהם השתמשו בביטויים קשים כדי לשכנע את איריס אלוביץ' לשכנע את בעלה להפוך לעד מדינה.
עמיעד השתמש בביטויים כמו הוא "נוהג במהירות של 150 קמ"ש לתוך קיר", או "הוא על הטיטאניק", כדי להמחיש לה שבעלה נמצא בסכנה, או בלשונו של ז'ק חן ב"דימויים של מוות".

התשובה הקבועה של עמיעד, כמו של חוקרים אחרים, היתה שהם בסך הכל רצו שהיא "תספר את האמת".
עוד לשון מכובסת כדי לאמר שהם רצו שהיא תתאים את עצמה לתזה שהם המציאו.

***

היום תתחיל עדותו של מומי משולם החוקר/תופר ראשי של תיק 1000 ו-2000 בשעה 12:00 בגלל אילוצי שופטים.

עדותו תימשך עד סוף החודש ואז תיקטע ל-3 ימים לטובת עדותו של שלומי חכמון, חוקרו הראשי של פילבר. יהיה מעניין.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »