יומן הבוקר
יאיר לפיד (ויקיפדיה)
דיוני משפט נתניהו יצאו לפגרה עד אחרי חופשת הפסח, והם יתחדשו ב-17 באפריל, אבל הפעילות המשפטית של פרקליטי נתניהו נמשכת. יאיר לפיד הולך ומסתבך בתיק 1000 וכך גם מקורבו הלל קוברינסקי

ארבע הבקשות ששלח לבית המשפט עו"ד עמית חדד, מצוות פרקליטי נתניהו, בנוגע לתיק 1000 ו-2000, הוכיחו שמבחינתו עסקים כרגיל.
כלומר, כל הדיבורים על גישור פלילי הם, בינתיים, בסך הכל דיבורים ואם שום דבר מפתיע לא יקרה, המשפט יתחדש אחרי פסח, ב-17 לאפריל.

אגיד זאת כך, בזהירות המתבקשת: במהלך הדרך התגלעו חילוקי דעות בין פרקליטי נתניהו על נושאים מסויימים, ואני לא אתפלא אם גם בנושא של הגישור הפלילי הדעות חלוקות.

***

כך או אחרת, הבקשה הכי חשובה של עו"ד חדד היתה בנוגע לעדותו של יאיר לפיד, שאמור להגיע לעדות בסבב הנוכחי של העדים בתיקי 1000 ו-2000, וכפי שחשפתי כבר לא פעם, לפיד יפליל את עצמו כיוון שהוא זה שנפגש עם ידידו ארנון מילצ'ן בביתו כשכיהן כשר אוצר, והוא זה שקידם את ענייני המס של מילצ'ן, למרות שלא יצא לפועל דבר מהמפגשים האלה.

מה שקרה הוא שבמקום להעמיד לדין את לפיד, החליטה הפרקליטות להעמיד דין את נתניהו ולהעניק חסינות דה-פקטו ללפיד תמורת איזה משפט שאמר על נתניהו.

העדות של רותם רולף, העוזרת של יאיר לפיד

הבקשה נוגעת לעדותה של רותם רולף, בזמנו העוזרת של לפיד, שגם היא אמורה להעיד בסבב הקרוב.
רולף השתתפה בישיבה בביתו של לפיד שבה נכחו גם מילצ'ן וגם עורך דינו פיני רובין. על-פי עדותה רולף ערכה תרשומת של הפגישה ולפיד לא שלל על הסף את בקשתו של מילצ'ן להארכת הפטור ממס, אלא אמר שיבחן זאת.

רולף מסרה שני מסמכים במהלך עדותה לחוקרי המשטרה. אחד המסמכים היה קובץ וורד עם הערות ב"עקוב אחרי השינויים".
במסגרת גביית ההודעה, הסבירה רולף כי בעקבות הפגישה בביתו של יאיר לפיד היא ערכה קובץ אשר הועבר בהודאת דוא"ל להלל קוברינסקי, מקורבו של לפיד. רולף ציינה שהתכתובת בינה לבין קוברינסקי כללה נייר עמדה של אגף התקציבים לעניין הארכת תוקף הטבות המס המדוברות, התייחסות קצרה של רשות המיסים לנייר העמידה ותגובת רולף להתייחסות הזו.

כך אמרה רותם רולף בעדותה:

"המדובר בקובץ המייל ששלחתי להלל קוברינסקי שהיה יועץ מאוד מקורב ללפיד. בקובץ ששלחתי לו היה נייר עמדה של אגף התקציבים לעניין הארכת תוקף הטבות המס המדוברות, וההתייחסות קצרה של רשות המיסים לנייר עמדה זה.

ב"עקוב אחרי שינויים", בכחול, מופיעה התייחסות שלי לנ"ל. כמו כן ציינתי שהנושא קצת באפילה מבחינת נתונים התומכים בהחלטה כזאת או אחרת, ושאשמח לשמוע גם את דעתו.
אני ביקשתי את דעתו של הלל, גם מאחר ויש לו חשיבה כלכלית ועסקית מאוד חדה, וגם מאחר והוא מקורב ללפיד. כל ההתייחסות שלי במסמך נוגעת לפן מקצועי ופרקטי".

באורח פלא החוקרים לא טרחו לאסוף את הודעת הדוא"ל ששלחה רולף לקוברינסקי, ואת כלל ההתכתבות בין רולף לבינו בקשר עם הענקת הטבות מס לתושבים חוזרים.
זאת הסיבה שעו"ד חדד הגיש בקשה לחשיפת החומר הזה.

קוברינסקי בניגוד עניינים, לפיד מסתבך

החומר הזה יסבך עוד יותר הן את לפיד וגם את קוברינסקי. ראשית, משום שהוא יחזק עוד יותר את העובדה שלפיד לא זרק את מילצ'ן מכל המדרגות, כפי שניסה לתאר, אלא הקשיב לו ואף שלח את החומר למקורבו.
שנית, קוברינסקי איננו בעל תפקיד רשמי כלשהו ולא היה, ולמרות זאת הוא בחש בענייני משרד האוצר ואף קיבל חומר בעניינו של מילצ'ן.
קוברינסקי בעצמו הוא איש עסקים, כך שמדובר בניגוד עניינים חמור שעליו ניצח לפיד.

זה חמור מאוד משום שתלונות על השתתפותו של קוברינסקי בישיבות של האוצר, כך על פי הפרסומים, ובעקבותיהן היועץ המשפטי לממשלה דאז יהודה וינשטיין, אסר על קוברינסקי להשתתף בישיבות של אגף התקציבים.

והנה, אחרי האיסור הזה, אמנם לא באמצעות השתתפות בישיבה, קוברינסקי מקבל חומרים הנוגעים לפעילות משרד האוצר הקשורה למילצ'ן.
לכאורה, זה נראה כמו הפרת איסור של היועץ המשפטי לממשלה. ובכלל, למה חומרים פנימיים של משרד האוצר בנוגע להטבות מס כאלה או אחרות, עוברים לעיונו של איש עסקים בעל אינטרס?

גם את זה יבררו בעדותו הקרובה והולכת של לפיד. לא אתפלא אם קוברינסקי גם יוזמן כעד הגנה אם המשפט יימשך כרגיל.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »