יומן הבוקר
ניצב משנה מומחי משולם (צילום: אלי ציפורי)
משפט נתניהו חזר מחופשת פסח. עו"ד עמית חדד, פרקליטו של נתניהו בתיק 1000, המשיך בחקירה הנגדית של ניצב משנה מומי משולם, מצוות החוקרים בתיקי נתניהו. העד איבד את שלוותו לנוכח האמת. חוקרים את החוקרים ‼

באיזשהו שלב בחקירתו הנגדית אתמול, ניצב מישנה מומי משולם לא שלט בעצמו, לאחר שעו"ד עמית חדד שוב ושוב עימת אותו עם העובדות וחשף אי דיוקים בעדותו.

משולם התרתח, השתולל על הדוכן והחל לשאוג על חדד: "חוצפן, אתה לא תגיד לי שקר, אתה תכבד אותי, אתה לא תדבר אליי בצורה כזו, אני לא ילד שלך, אתה חוצפן".
השופטת רבקה פרידמן-פלדמן נזפה במשולם ואמרה לו שיגיד את הדברים לשופטים ולא יפנה לחדד.

***

ההתפרצות הזו של משולם שיקפה את יום החקירה הזה. עו"ד חדד הביך אותו שוב ושוב, ומשולם לא הצליח למצוא תשובות, זולת סיסמאות וגלגול האחריות לחוקרים מתחתיו, לחוקרים מעליו או במרבית המקרים לפרקליטות שהיתה לדבריו (ופה הוא צודק) אונליין על החקירות.
היא עודכנה בהכל, עד כדי כך שפרקליטים ופרקליטות ישבו בחדרי החקירה עם לפטופים ותקצרו את העדויות המרכזיות כמו של מילצ'ן (משולם הזכיר למשל את נורית ליטמן, לשעבר המישנה לפרקליט המדינה).

כמובן שזה לא מנקה את משולם, שהיה ראש צוות החקירה של תיק 1000 ו-2000 וניכר שהוא בלחץ אדיר. לכאורה, שופע ביטחון, אבל בפועל חסר סבלנות, נוטה לאיים על חדד, תנועות ידיים עצבניות וכרגיל, עשרות פעמים "לא יודע, לא זוכר".

אלו הנושאים המרכזיים שעלו בעדות:

חישובי סכומי הסיגרים והשמפניות שהגיעו כביכול לבני הזוג נתניהו

כזכור, כתב האישום נקב בסכום של כ-700 אלף שקל, וקוראי האתר הזה יודעים כבר מזמן שהכל התבסס על הערכותיה והשערותיה של הדס קליין.

משולם אישר זאת ואמר דבר מדהים: הוא לא ידע איך נעשו החישובים, הוא לא ידע את המתודולוגיה ולשיטתו הוא לא "ירד לרזולציות" הללו, תשובה די מצערת בהתחשב בעובדה שהוא ראש צוות החקירה וזה היה לב החקירה.

משולם אף אישר שהם לא עימתו את התפתחות הגרסה של הדס קליין, שהם לא בדקו את דבריו של מילצ'ן שאמר שנתן סיגרים ושמפניות רק 3-4 פעמים בשנה ובכלל – שהם לא בדקו דבר (למשל, שהעמיסו על נתניהו סיגרים שלא עישן כלל ולא בדקו אם יש סינכרון בין הגעת מילצ'ן לארץ לבין הרכישות) אלא הסתמכו רק על הערכות קליין בלי שום ראיות אחרות למעשה!

המשמעות היא שהסכומים שננקבו בכתב האישום על חודו של שקל הם בלוף אחד גדול, והסכומים האמיתיים נמוכים באופן משמעותי וממש לא באופן מינורי כי מילצ'ן חילק סיגרים לאחרים, שמפניות היו תמיד באירוחים ובמסיבות של פאקר ומילצ'ן, ולכן כל ההתבססות על הערכות וניחושים פרועים לא יכולים להחזיק מים.

משולם אף הוסיף חטא על פשע: הוא טען בהתחלה שהעדות של הדס קליין גובתה בעדותם של הנהג יונתן חסון, שני קוסקס ואף בנימין ושרה נתניהו – למרות שמדובר בשקר גס.

השמפניות לשמעון פרס

עו"ד חדד חשף במהלך חקירתו הנגדית של מומי משולם, שהם יביאו עדים שיוכיחו כי שמעון פרס קיבל ארגזי שמפניות לבית הנשיא ממילצ'ן ופאקר והיו אנשים שסחבו את הארגזים.

כששאל חדד את משולם אם בדקו את זה השיב משולם תשובה מדהימה: "זה לא רלבנטי".
או אז התערב השופט משה בר-עם ותהה בפניו של משולם, הכיצד זה לא רלבנטי הרי זה רלבנטי לעניין החישובים.

משולם שוב התחמק ואמר שמנדלבליט לא אישר לבדוק קו אספקה אצל פרס וזו לא היתה חקירה – תשובה מגוחכת ולא קשורה לעניין.
כשעו"ד חדד אמר לו פעם אחר פעם שאין פה קו אספקה שוטף גם לדברי מילצ'ן, התירוץ של משולם היה שלפרס לא היו ניגודי עניינים.

נו, באמת, מר משולם. בדקת את זה?

מה נאמר למנדלבליט

עו"ד חדד ציין שההחלטה של מנדלבליט להמשיך עם החקירה ולהגיש כתב אישום התבססה על מסמך החישובים השקרי, שהגיע לסכום של 700 אלף שקל.

על בסיס זה שאל חדד את משולם אם עדכן את מנדלבליט בעדותו של מילצ'ן ובסתירות בגרסאות קליין, אלא שמשולם התחמק כהרגלו, אמר שהוא לא זוכר וגלגל את האחריות לפרקליטות, שלשיטתו עדכנה את מנדלבליט בדברים החשובים.

מי עדכן את מנדלבליט ועל מה עדכן אותו? האם שיטו בו העלימו ממנו מידע או שהוא פשט "זרם" עם שי ניצן וליאת בן ארי ושות'?
שאלה טובה, אולי זה יתברר כשמנדלבליט יוזמן כעד הגנה.

מסמכים שהוצאו בלי הסכמת מילצ'ן ופאקר

משולם הודה שהדס קליין הוציאה מסמכים הקשורים לג'יימס פאקר בלי אישור שלו, דבר חמור ביותר.
לגבי מילצ'ן, הוא לקח איזשהו משפט כללי מעדותו המאוחרת, שהם יכולים "לראות הכל" ולטענתו פירש אותה כאישור בדיעבד לקחת כל מסמך שהם יירצו.

זו טענה קלושה מאוד כיוון שמילצ'ן לא נתן לאורך כל עדותו הסכמה מפורשת (בטח שלא בזמן אמת) להוציא מסמכים אישיים שלו (נוסף על החשבוניות הוצאו פרטי הוצאות כרטיס האשראי שלו והוצאות ביתו בבית ינאי).

האם קליין הופעלה?

משולם דחה את אמירותיו של עו"ד חדד על כך שקליין הופעלה על ידי המשטרה, וטען שמדובר בדברים מופרכים ותיאר את קליין כעדה "אמינה, ערכית ומידתית".

יחד עם זאת, לא היו לו תשובות לכמה תהיות שעלו במהלך עדותה של קליין והוא סתר דברים שאמרה.
למשל, הוא טען שלא ידע בזמן אמת שהדס קליין הציגה מצגי שווא (שזו עבירה פלילית) למנהלת החשבונות של מילצ'ן ולספקים כדי להשיג את החשבוניות. משולם הודה שלא היה צריך לעשות זאת, למרות שקליין אמרה שהיא התבקשה לעשות זאת על ידי חוקריה.

משולם הכחיש זאת ואמר שהוא מעולם לא ביקש ממנה לשקר. כשעו"ד חדד עימת אותו עם אמירותיו של אחד החוקרים, שהרגיע את קליין ואמר לה שהיא מוגנת, משולם שוב התחמק מאחריות: "אז אמר לה, תשאל אותו" והוסיף כצפוי שהפרקליטות היתה מעודכנת.

סתירות בין קליין למשולם

ההסבר של משולם לפגישות החניונים היה שהחוקר גר בסביבתה של קליין. החוקר ברעננה וקליין בהרצליה. טיעון קלוש: למה לא לעשות זאת בתחנת משטרה בהרצליה?

כשעו"ד חדד עימת אותו עם המזכרים שבהם נכתב כי הבאת החשבוניות בחניונים היתה לבקשת החוקרים, טען משולם כי קליין יזמה זאת ו"זה הניתוח שלה. תשאל אותה".

קליין נשלחה לפאקר

משולם ניסה לגמד את בקשתו מקליין לאתר בשבילו את פאקר, כדי שיבוא לעדות בישראל (עד מתבקש לאתר עד אחר), אבל הודה שהוא לא זוכר מקרים דומים.

לשאלה מדוע קליין טענה שנאמר לה שלפאקר "לא יאונה לו כל רע", הכחיש משולם שהדברים נאמרו על ידו.

הפגישה של קליין בחדרו של משולם

משולם הכחיש את טענתה של קליין שהיא היתה אצלו בחדר שעות בתחילת חקירותיה, בין היתר כדי לשוחח על תפקידה כפרויקטורית ("זה לא היה").

הגרסאות והגריסות

בשתי החקירות הראשונות של קליין, שלא הוקלטו, התאפשר לה לשנות את הגרסאות המקוריות אבל אלו נגרסו ואי אפשר לדעת מה היו השינויים.

בהתחלה ניסה משולם להסביר שכך נוהגים והחוקרים מציינים מה היו השינויים, אלא שבמקרה של קליין לא תועדו השינויים כלל.

השופט בר-עם נזף במשולם ותהה: "אין תיעוד לשינויים? אין מזכר?".

ובכלל, שתי החקירות הראשונות של קליין הן תעלומה אחת גדולה. אין הקלטה, אין גרסאות מקוריות, אין תיעוד על השינויים ומשולם כהרגלו לא רואה בזה בעיה.

המוטיבציות של קליין

עו"ד חדד שאל את משולם על המניעים של קליין, על כך שיש בליבה מאוד מאוד מאוד על שרה נתניהו ושהיא רצתה לקדם את חקירה נגד משפחת נתניהו ("אנחנו בחזית אחת").

משולם כצפוי דחה זאת וניסה להציג את קליין כאזרחית למופת.

עדות מילצ'ן

בסוף הדיון הודיעה הפרקליטות שהיא מבקשת להעיד את מילצ'ן כבר במהלך יוני באמצעות וידיאו, דבר שעו"ד חדד וצוותו מתנגדים לו בכל תוקף.

הכדור עכשיו אצל השופטים שצריכים לקבל החלטה אם להעיד את מילצ'ן באמצעות וידיאו מחו"ל.

מאמרים אחרונים

דב איכנולד (צילום: אלי ציפורי)

חקירה נגדית: העד דב איכנולד, מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות"

מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות" נגד התקשורת והפרקליטות:
"אני מעריך את נתניהו, הזדהיתי עם חוסר ההוגנות שאמר על התקשורת, הייתי בעזה – התקשורת לא תמיד מדווחת כמו שצריך. נחום ברנע טועה"; והביקורת החריפה על התנהלות מומי משולם

הקליקו לתוכן »