יומן הבוקר
גלעד ארדן, יהודית תירוש (צילום: אלי ציפורי)
יהודית תירוש, התובעת הראשית בתיק 4000, ניסתה לאורך 3 שעות החקירה הראשית של גלעד ארדן, לסחוט ולגרד בדל של אמירה נגד נתניהו ונגד שאול אלוביץ'. ניסתה וניסתה וניסתה – ללא כל הצלחה. המתח ניכר היטב על פניה

שום דבר לא היה מפתיע אתמול בעדות שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, גם לא הנוכחות הנדירה של שופרי הפרקליטות, שבאו ללקט איזושהי אמירה נגד נתניהו בחקירה הראשית, לא בהצלחה יתירה.

כפי שחשפתי אתמול בבלוג שלי, ארדן אישר שוב ושוב שנתניהו לא הנחה אותו, לא ביקש ממנו דבר ולא התערב בפעילותו במשרד התקשורת, כולל נושא בזק והבעלים לשעבר שאול אלוביץ'.

הוא שב ותיאר שיחה אחת בלבד בינו לבין נתניהו, שבה נתניהו שאל אותו אם שומעים את טענות בזק, בבחינת האם החברה "מקבלת את יומה" ונענה שכן.
נתניהו הסביר לארדן שמניסיונו, כמו בוועדת בכר, צריך לשמוע את טענות כל הצדדים הנוגעים לרפורמה.
זה הכול, לא התערבות, לא הנחיות, לא תפעל כך או אחרת בעד בזק ואלוביץ'.

זאת ואף זאת, ארדן הסביר שאם נתניהו היה רוצה לסכל איזושהי החלטה שלו הוא היה אומר לו את זו במפורש ופועל ברוח הזו.
ארדן ציין שנתניהו עשה זאת בכמה מקרים בתפקידו כשר להגנת הסביבה.

***

הורגלנו כבר בדברים מוזרים של הפרקליטות, אבל ההבאה המיותרת של גלעד ארדן לעדות היא חלק מהנואשות של הפרקליטות.
באין ראיות, היא מבקשת להביא פירורי אווירה, בלי שום ראיות ובלי שום תימוכין. שיחה קצרצרה על כלום ושום דבר, שיחה שבשגרה בין ראש ממשלה לשר בממשלתו, הופכת לפסטיבל של השערות, סברות וקונספירציות.

עוד נקודות מרכזיות שעלו אתמול בדיון:

יהודית תירוש

התובעת הראשית בתיק 4000 ניסתה לאורך 3 שעות החקירה הראשית שלה לסחוט ולגרד בדל של אמירה מארדן נגד נתניהו ונגד שאול אלוביץ'. ניסתה וניסתה וניסתה – ללא כל הצלחה.

ארדן הוא לא רק פוליטיקאי מיומן, הוא גם עורך דין בהשכלתו, הוא נזהר מאוד בלשונו, דיבורו מדוד והוא לא נפל בפח הסחיטה הזה.

תירוש ניסתה לומר לו שבחקירתו במשטרה הוא הזכיר את שאול אלוביץ' כאחת הסיבות בגללן לא נשאר במשרד התקשורת (בנוסף למינויו לשר הפנים במקום גדעון סער).
אבל ארדן אמר לה, וגם בחקירתו הנגדית, שמדובר בתחושות ואין לו שום ידיעה על כך.

תירוש המחישה את לב הבעיה: באין ראיות, בנו תזה, תיאוריה, שנתניהו החליף את ארדן, פיטר מאוחר יותר את המנכ"ל – רק להיטיב עם בזק.
מה לעשות, זה לא מסתדר עם הראיות והמציאות.

המתח ניכר היטב על פניה של תירוש, שבשלב מסוים צווחה כהרגלה בעקבות הערות עוקצניות שקיבלה מעו"ד בעז בן צור.

הדלפות פליליות

כמו פעמים רבות במהלך הדיונים, גם הפעם הוצגה הדלפה פלילית לכאורה ומגמתית מאוד אחרי עדות ארדן.
מי ששידר את ההדלפה היה גיא פלג בערוץ 12 עם כותרת מגמתית "עדות ארדן: 'מרגיש שאלוביץ' גרם לזה שלא אישאר שר התקשורת'".

כמובן שהכותרת מסולפת מאוד כיוון שארדן אמר בהמשך (וזה מופיע בידיעה) שמדובר בתחושה לא מבוססת.

בעקבות פרסום הידיעה ארדן הגיב בצורה חד משמעית:

השר ארדן נדרש בעדותו ברשות לניירות ערך, למסור תיאור מלא של הרפורמות שקידם כשר התקשורת. מעבר לרכילות עולה מעדותו עובדה מרכזית אחת אותה תיאר לחוקרים ושעליה אין מחלוקת ואין עוררין: ראש הממשלה מעולם לא ניסה לעצור, להשפיע או להתערב בשום דרך או צורה ברפורמות שקידם השר ארדן במשרד התקשורת, למרות שהן פגיעה ניכרת בבזק ובמר אלוביץ'.

בנוגע לטענה על פגישת השר ארדן עם מר אלוביץ': אין שום מניעה לכל שר לשמוע גורמים העלולים להיפגע ממדיניותו. השר ארדן נפגש עם גורמים שונים גם באופן אישי, בנוסף להליך המתקיים במשרד, בדיוק כפי שהתקיימו פגישות דומות עם ראשי ערוצים 2 ו-10 בזמנו, ועם גורמים אחרים נוספים שביקשו להציג טענות לשר מאוחר וחשו עצמם נפגעים מהמדיניות שהתווה".

על הדברים האלה חזר אתמול ארדן והם מהווים ראייה מזכה חד משמעית לנתניהו.

המעבר של ארדן ממשרד התקשורת למשרד הפנים

הפרקליטות ניסתה לאורך שנים לייצר את הרושם באמצעות שופריה שנתניהו "הזיז" את ארדן ממשרד התקשורת כדי להיטיב עם אלוביץ'. אין לזה שחר.

כזכור, עם פרישת גדעון סער מהפוליטיקה באופן זמני, נתניהו מינה במקומו את ארדן לשר הפנים. ארדן אכן רצה להשאיר גם את תיק התקשורת אצלו אבל נתניהו לא הסכים.
תחילה ארדן שמע זאת ממנדלבליט, אז מזכיר הממשלה, הביע כעס וביקש להיפגש עם נתניהו. ראש הממשלה הסביר לו שהותרת שני תיקים מרכזיים אצלו תייצר בעיה פוליטית, אבל הסכים לבקשת ארדן להישאר עוד שבועיים במשרד.
במהלך השבועיים האלה ארדן השלים את הרפורמה הסיטונאית (נגד אלוביץ' ובזק!) וקבע את תעריפי הרפורמה.

אם נתניהו רצה להזיז את ארדן לטובת אלוביץ' אז למה נתן לו להשלים רפורמה נגד בזק?

קידום הרפורמה נעשה ע"י נתניהו

עניין מאוד מאוד משמעותי שנדמה לי קצת הפתיע את ארדן אתמול, שראה בקידום הרפורמה כבייבי שלו.

עו"ד בן צור הציג לו החלטת ממשלה במאי 2013, חודשיים אחרי שנכנס לתפקידו במשרד התקשורת, שבה הוחלט לקדם את כל נושא השוק הסיטונאי באמצעות סמכויות מיוחדות לשר התקשורת, ומאוחר יותר באמצעות חוק ההסדרים.

בן צור אמר לארדן שאם נתניהו רוצה להוריד משהו מסדר היום הוא עושה זאת בצורה חדה ותקיפה ובמקרה הזה הוא קידם את העניין.
המשמעות היא, שלא יכולה להתקיים עסקת שוחד, כשהמשוחד לכאורה, נתניהו, פועל נגד המשחד אלוביץ' ונגד בזק ובניגוד לעסקה שנרקמה כביכול.

עוד דוגמא לנפלאות התזות של הפרקליטות.

וואלה

ארדן אמר שאתר 'וואלה' היה חסר משמעות מבחינה חדשותית ובכך ניפץ עוד תיאוריות של הפרקליטות, שניפחה את החשיבות של 'וואלה' כאילו זה אתר שהכריע את הבחירות עבור נתניהו ב-2015.

במשטרה אף אמר ארדן שמדובר באתר סקס, שהרבה בזמנו בכל מיני אייטמים ביזאריים.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »