יומן הבוקר
נפתלי בנט וקורונה (ויקיפדיה)
האטימות של נפתלי בנט והצפצוף על המומחים: תקשיבו למה שאומרים רופאים בכירים, תבדקו את ההשוואות המגוחכות להישגים של נתניהו, ותבחנו את התוכניות החצי אפויות של הממשלה, אבל המילה "מחדל" נעלמה מהתקשורת

די לרפרף בכמה ציוצים של מספר רופאים בכירים הנוגעים לגל החמישי כדי להבין עד כמה נפתלי בנט מנותק מכל מציאות, מתעקש לחשוב שהוא מבין הכי טוב ומסרב לקבל עצות מאיש, והכל בשם המדיניות ש"הכל פתוח" (גם בחינוך) למרות שלמעשה המשק "חצי סגור".

***

הרופאים מצייצים על בנט

הנה למשל פרופ' דרור מבורך, מנכ"ל מחלקה פנימית בביה"ח הדסה:

"מבולבלים? גם אנחנו. מחר מחרתיים צפוי שיא ההדבקה ובשבוע הקרוב יש להניח שיהיו מאות אלפים כל יום שיידבקו. אז זה הזמן להנגיש לימודים בצורה שתאפשר החמרה ודאית של הדבקות בקרב הילדים והמורים? נכון, הילדים זקוקים למסגרת וזקוקים לתנאים טובים אבל העיתוי קצת מוזר ומדאיג. מקווה שיצליח".

ועוד מפרופ' מבורך אתמול:

"החולים הקשים זה לא המדד הקבוע עומס הפעם, כיוון שבגל השלישי היו 1200 קשים בשיא אבל שיא המאושפזים היה 2804 ועכשיו אנחנו כבר עם 2963 מאושפזים – שיא של כל הזמנים. פחות קשים אמנם, לא יוצרים עומס אבל בהחלט עומס כבד מאוד בפנימית".

וד"ר מאיר פרייס (בעלה של שרון אלרעי פרייס):

"ממשלת ישראל לא מהמרת על חיי אזרחיה. ממשלת ישראל לא מהמרת על חיי הילדים. ממשלת ישראל צריכה להבטיח את בריאותם וחייהם. אתם הנושאים באחריות! אתם רואים את המציאות והעלייה הדרמטית באשפוזי ילדים. אתם רואים מה קורה בארה"ב. זה הזמן ללחוץ על הבלמים! לא תהיה עוד הזדמנות, עכשיו הזמן לפעול!"

ועוד מד"ר פרייס אתמול:

"עוד יומיים יחל מתווה החינוך שיגרום להדבקה נרחבת של ילדי בתי הספר והגנים. למי שיש ספק – כולם יידבקו. בארץ יש אלפי משפחות עם בני בית מדוכאי חיסון. החיסון פחות יעיל עבורם! אל תעמידו את הילדים בברירה אכזרית עם השלכות ארוכות טווח, תנו בבקשה לילדים במשפחות הללו את האפשרות ללמוד מהבית!"

ויש עוד, אבל זה בהחלט ממצה ובהחלט את מה שאמר בדיוק אתמול נתניהו ונדחה בלעג ובבורות מצידו של בנט, שחייב לעשות הפוך ממה שנתניהו אומר.

גם ההשוואות של בנט לתקופת נתניהו הן מגוחכות

איך אפשר להשוות את מספר המתים בתקופת נתניהו (כ-6,400) לתקופה שלו (קרוב ל-2,100 בינתיים) מהקורונה? התקופה של נתניהו היתה הרי בלי חיסונים והוא הקדים את כל העולם בהבאתם, כך שישראל יצאה ראשונה ממשבר הקורונה.
היתה לכך השפעה כלכלית כיוון שהמשק זינק קדימה במהירות ומי לקח על זה את הקרדיט? בנט וליברמן.

לעומת זאת התקופה של בנט התאפיינה בכישלון מוחלט בקצב ההתחסנות ובנט לא הפסיק לתקוף את הלא מתחסנים ולהפיל עליהם את האשמה.

בנט גם הפך את הסגרים ואת הסיוע הכלכלי של כ-200 מיליארד שקל לכסף שנזרק לשווא. אין בורות כלכלית גדולה מזו.
כל העולם התנהג בתקופת האין-חיסונים בצורה די דומה עם הסגרים ועם תוכניות הסיוע, ועובדה היא שתוכנית הסיוע הישראלית סייעה למשק לזנק מהר ועל כך העיד המוסד לביטוח הלאומי, שהוא לא בדיוק דוברו של נתניהו או הליכוד, אלא מוסד ממשלתי.
המוסד לביטוח לאומי קבע כי תוכניות הסיוע הוציאו אנשים מעוני ותרמו להתאוששות המשק. כך שהאבחנה הכלכלית של בנט היא לא רק טיפשית אלא בדיוק הפוכה למה שקרה במציאות.

אתמול גם פרסם משרד האוצר, סוף סוף, תוכנית סיוע לעסקים, תוכנית שכוללת סיוע תזרימי אבל לא סיוע במזומן – מענקים וכד'.
זו התקדמות, אבל בנט שהתפאר בזמנו עד כמה העסקים חשובים לו – צריך להבין דבר אחד או שניים בהתנהלות העסקים: ברגע שיש מן חצי סגר, ההכנסות יורדות בעשרות אחוזים אבל ההוצאות הקבועות נותרו בעינן – שכירות, ארנונה וכד' כך שנוצר בור לאותם עסקים.
אם המכה היא קצרת מועד, אז עסקים מסוגלים להתגבר עליה, אבל ככל שהמכה ארוכה יותר, במיוחד לעסקים צעירים יחסית, זה מסכן את שרידותם.
מי שעוד נפגע הם עובדים שכירים שמאבדים ימי עבודה וחלקם לא מקבלים החזרים מלאים, במיוחד עובדים בשכר שעתי, שהכנסותיהם יורדות במהלך האטה בצריכה.

מה שבנט, לפיד וליברמן אומרים להם: תסתדרו, כמו שתסתדרו בבריאות. איש איש לנפשו – זה המסר שעובר כחוט השני אצל חברי הממשלה – וגם זוכה לקריאות עידוד כמובן מהתקשורת.

הרי המילה "מחדל", שהבהבה בתקשורת באדום בוהק בתקופת נתניהו, נעלמה כלא היתה.

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
10:12 -> 11:19 -> 16:57 -> 18:47 -> 20:10 -> 20:30 -> 21:52 -> 23:18

מאמרים אחרונים

ערוצים 11 12 13

האינטרסים והכוחות הכלכליים והתקשורתיים רבי העוצמה שהובילו להפיכה השלטונית נגד נתניהו

אחרי הבחירות ב-2015 הבינו בליכוד כי התקשורת הממסדית היא שחקן פוליטי לכל דבר. המסקנה היתה שצריך להגביר את התחרות בשוק התקשורת. כתגובה התקשורת התחילה "לתפור" את נתניהו. מפת האינטרסים

הקליקו לתוכן »
יהודית תירוש, שלמה פילבר (צילום: אלי ציפורי)

היעד: שלמה פילבר; המטרה: בנימין נתניהו – כך פעלו ליאת בן ארי ויהודית תירוש

הפרקליטות סימנה יעדים ומטרות וכבשה אותם – היא הצליחה להפיל את נתניהו מהשלטון, אבל לא לקחה בחשבון שהוא לא ירים ידיים. היום כבר ברור שזו הסיבה ללהיטות הגדולה שלה להסדר טיעון, תוך ויתור על סעיף השוחד

הקליקו לתוכן »