יומן הבוקר
יהודית תירוש, שלמה פילבר (צילום: אלי ציפורי)
"פגישת ההנחיה" שעומדת בבסיס כתב האישום בתיק 4000, כלל אינה מתועדת ביומני נתניהו. יהודית תירוש רוצה שפילבר יגיד שהיא התקיימה ביום ראשון, פילבר אומר ביום שני או שלישי. למה זה חשוב כל-כך?

ביום העדות הראשון של פילבר היה קטע קצר שבו התדיינו יהודית תירוש ושלמה פילבר על מועדה של אותה "פגישת הנחיה" לכאורה, אותם 60 שניות שבהם נתניהו אמר דבר מה לפילבר עם אותה תנועת יד מפורסמת.

הדיון היה סביב השאלה מתי היתה הפגישה: פילבר התעקש שהיא התקיימה ביום שני או שלישי בשבוע הראשון לתפקידו (פילבר נכנס לתפקידו כמנכ"ל משרד התקשורת ב-7.6.2015) ואילו תירוש ניסתה לכוון אותו ליום ראשון.

למי שלא בקיא בפרטים, זה נראה דיון שולי. מה זה משנה – ראשון, שני או שלישי – ממרחק של 7 שנים קשה לזכור, וגם ממרחקה של החקירה שהתקיימה – כ-3 שנים אחרי האירועים – אין זיכרון חד.

אלא שהנקודה הזו היא דרמטית מאוד לשאלת קיומה של אותה פגישה.

***

הרי לפרקליטות אין שום ראיה לקיומה של הפגישה, זולת אמירותיו הרזות מאוד של פילבר. אין לה הקלטה לשיחה, אין לה פרוטוקול, ומעל הכל: אין לה אפילו מועד מוסכם לקיומה.
עד כדי כך שאין לה דבר, שבכתב האישום היא כתבה שהפגישה התקיימה "במועד לא ידוע, זמן קצר מאוד לאחר אישור מינויו של פילבר".
כלומר, הפרקליטות לא יודעת בעצמה מתי התקיימה הפגישה בדיוק.

בצר לה הפרקליטות הזמינה בדיקת איכונים לטלפון של פילבר. התברר לה שהוא היה בלשכת ראש הממשלה ביום הראשון למינויו, ה-7.6.2015, יום ראשון.
אלא שבאותו מועד לא התקיימה אותה פגישה מפורסמת וכנראה מדומיינת, כיוון שפילבר הגיע רק לקחת את כתב המינוי שלו.

למגינת ליבה של תירוש במועדים שפילבר "קיבע" את הפגישה, ה-8-9 ליוני בערב, אין איכונים לטלפון שלו בלשכת ראש הממשלה. לכן, תירוש ניסתה ביום רביעי "להזיז" את פילבר והפגישה ליום ראשון.
אלא שלתירוש נכונה אכזבה: פילבר המשיך להתעקש על שני-ושלישי ואף סיפק לזה הסבר מפורט: ביום ראשון בערב הוא כינס ישיבת הנהלה ובה הודיע לבכירי משרד התקשורת על מדיניותו, כולל מדיניות הפסקת העימותים עם בזק.

המשמעות היא שהפרקליטות נכנסה לפלונטר אחרי שהיא הזמינה בעצמה את האיכונים: אלה מצביעים על כך שלא היתה כלל פגישה במועדים שפילבר מדבר עליהם.
זה לכשעצמו מערער את הראיה ה"מרכזית" של הפרקליטות, ומה שמדהים הוא שהפרקליטות אוכלת את הדייסה שהיא בישלה.

יתירה מכך, יומני נתניהו אינם מזכירים כלל פגישה עם פילבר באותם ימים.
ב-8 ליוני בערב נתניהו נכח בישיבת מליאה מיוחדת לזכרו של אורי אורבך, וב-9 לחודש הוא נכח בכלל בכנס הרצליה בבינתחומי.

ייתכן בהחלט שיש פגישות שלא נרשמו ויש אף פגישות שהושחרו (בד"כ פגישות ביטחוניות), אבל בכל מקרה – לאיכונים לטלפון של פילבר בלשכת ראש הממשלה באותם ימים – אין זכר.
יתירה מכך, גם ביומני פילבר, על-פי אבי וייס, אין שום זכר לאותה פגישה.
שוב, ייתכן שהיא לא נרשמה ע"י המזכירות, אבל עדיין אין איכונים או הוכחות אחרות שהיא אכן התקיימה.

התעלומה מתחדדת עוד יותר כיוון שב-15.6.2015 דווקא מצוינת פגישה בערב (19:00) בלשכת נתניהו בנושא "התייעצות בנושא רשות השידור" שבה השתתף פילבר יחד עם אופיר אקוניס.
האם פילבר התבלבל בפגישות? קשה להאמין. פילבר הרי לא הזכיר כלל את אקוניס אלא את דוד שרן, לשעבר מנהל לשכת נתניהו, כמי שנכח בפגישה.

אני מניח שתירוש תנסה השבוע לחזור לנקודה הזו ו"לשכנע" את פילבר שהיתה פגישה ביום ראשון, בהתאם לאיכונים, אחרת מצבה ממש פשוט.
לא תהיה לה שום ראיה לפגישה שגם ככה נתונה לפרשנות – היא תישאר עם משפט וחצי של פילבר ותו לא.
עם יותר מדי סימני שאלה עם מה שנאמר ועל קיומה – איך אפשר לסמוך על מה שיש כראייה? אי אפשר.

היומנים הרי לא משקרים. גם האיכונים לא משקרים. אז מישהו אחר משקר.

(תודה לאבי וייס)

***

אתמול ובפייסבוק של אלי
09:50 -> 10:37 -> 11:22 -> 12:20 -> 13:08 -> 14:03 -> 17:57 -> 18:10 -> 19:31 -> 20:35

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

משפט "הצוללות": העדות הכי מטלטלת עד כה

מיקי גנור פרץ בבכי כשדיבר על חקירתה של בתו והחלטתה לעזוב את הארץ. נציגי הפרקליטות צחקקו: "חוץ מלאנוס אותי, הם עשו את הכל. הם רצו את הראש של ביבי, הם היו קבלני המשנה של רביב דרוקר. או שאתה הורג את עצמך, או שאתה ממציא סיפורים"

הקליקו לתוכן »
יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »