מאמרים

איפה שמפניות וסיגרים? התפתחות משמעותית במשפט נתניהו

הבלוף הגדול של ליאת בן ארי שעברה על חוק יסוד: אין שום אישור של היועמה"ש אביחי מנדלבליט לחקירה של ראש הממשלה נתניהו בתיק 1000 – אז מגלגלים את זה לפתחו של יהודה וינשטיין, היועמה"ש הקודם
ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

משפט נתניהו נדחק לחלוטין מסדר היום הציבורי אבל היתה בו התפתחות די משמעותית השבוע.

לא, לא בבית המשפט, שם ממשיכה הפרקליטות בראשותה של יהודית תירוש, התובעת הראשית בתיק 4000, לבזבז זמן שיפוטי יקר ולהביא עדים זוטרים ולא משמעותיים אחרי שהשופטים כבר המליצו לפרקליטות לסגת מסעיף השוחד.

ההתפתחות המשמעותית נוגעת לתיק 1000 ולעניין האישורים הלא קיימים של מנדלבליט לחקירות נתניהו בתיק 1000 ובשאר התיקים.

תיק 1000 "הישן" ותיק 1000 "החדש"

אלא שהעניין בתיק 1000 יותר מורכב, כיוון שלאורך השנים ניסתה הפרקליטות לייצר איזושהי הפרדה מלאכותית בין תיק 1000 "הישן" לבין תיק 1000 "החדש".
הישן בשביל הפרקליטות זה סיפורים מגוונים מביבי טורס, זיוף בחירות, מימון טיסות לנתניהו ע"י מיליארדים ועוד שטויות מן היקב ומן הגורן שכולם נסגרו בתקופת מנדלבליט.
ה"חדש" הוא מה שכולנו מכירים: שמפניות וסיגרים.

הבעיה היא שמעולם לא הומצא אישור מסודר לפתיחתו של תיק 1000 "החדש" (שמפניות וסיגרים) אלא רק מקטעים של משפטים בודדים מתוך פרוטוקולים שרובם היו מושחרים.
כזכור, אישור לחקור ראש ממשלה הוא אישור מכוחו של יסוד ועד עתה נראה כי הפרקליטות הפרה חוק יסוד.

זה גם בא לידי ביטוי בהחלטת השופטים שנזפה במנדלבליט על המחזור באישורים מסודרים אבל קבעה שזה יילקח בחשבון בסוף ההליך.

ההתפתחות בתיק 1000 באה בעקבות עדותו של ניצב מישנה מומי משולם, ראש צוות החקירה של תיק 1000 ותיק 2000.
משולם נחקר ארוכות על עניין האישורים ואמר שהיה אישור ממנדלבליט לחקור את נתניהו באופן גורף על ענייני "טוהר המידות", הכוללים לטענתו את ענייני השמפניות והסיגרים.

אלא שבחינה של כל ה"אישורים" שהמציאה הפרקליטות מוכיחה שמעולם לא היה אישור ממוקד לחקור בענייני שמפניות וסיגרים או "טוהר המידות" באופן כללי, אלא על דברים אחרים לגמרי.
למשל, באחד האישורים נכתב שבשלב הראשון מביאים את א"ה (ארי הרו) ומדברים איתו על הקלטות ואם משתף פעולה – חוקרים אותו על השאר. במקרה הזה מדובר בכלל בתיק 2000 ולא בתיק 1000.

במקטע נוסף מתוך פרוטוקול מושחר שהפרקליטות חשפה נכתב כי דובר א' בישיבה עם מנדלבליט אמר:

"החשד המרכזי, יש את הסיפור של הבחירות, בצד. כל השאר מתכוונן לחשד מרכזי – אילי הון שילמו סכומי עתק גדולים למשפחת נתניהו, בין בטיסות במלון פאר בחו"ל במתנות שנתנו, כל זה יש אינדיקציה בקלטות של…"

שוב רואים שאין פה מילה על שמפניות וסיגרים אלא על סיפורי הטיסות של אודליה כרמון ובן כספית שנשללו והתיק נסגר. הקלטות שהוזכרו בפרוטוקול הן קלטות שסיפקה גברת כרמון ואשר נוגעות במובהק לחקירה שלבסוף היועץ המשפטי לממשלה החליט כאמור על סגירתה.

הפרקליטות צירפה עוד קטע על אישור כביכול לשמפניות וסיגרים. הנה הקטע.

דובר א': "יש חמש פרשות? קלטות, בחירות והמחשבים".

דובר ב': "הראשונה זה 2000, אחרי זה זיוף בחירות, שלישי מטה מקביל, רביעי זה טובות הנאה".

דובר א: "טיסות מלונות ומתנות. עולם שלם. ואז יש את הרישומים הכוזבים של הטיסות שנגרר לארבע".

היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט: "הכל בפנים".

ניתן לראות כי אמירת מנדלבליט כי "הכל בפנים" מתייחסות לחמש פרשות קונקרטיות עליהן דובר במסגרת אותה ישיבה, ולא ביחס לאישור גורף, בלתי מסוייג וכללי לחקור כל חשד נגד נתניהו בעניין "טוהר המידות".

זו הסיבה שפרקליטי נתניהו ביקשו לקבל את הפרוטוקולים – כדי להבין למה התכוונו ב"טובות הנאה" ו"מתנות"  (כנראה לענייני הטיסות וממש לא לשמפניות והסיגרים).

איפה שמפניות וסיגרים?

קטע נוסף שחשפה הפרקליטות בנוגע לאישורים מתייחס בכלל לבדיקת ביקוריו של יאיר נתניהו בדירה של פאקר במלון רויאל ביץ', דבר שאינו קשור לנתניהו האב. במייל שנשלח נכתב:

"מקובל על היועץ שתבוצע בדיקה עם המלון בנוגע לסטטוס" ובהמשך נכתב "כמו שדיברנו, לגבי פעולות נוספות שאתם מבקשים לבצע בהקשר זה, נבקש לקבל פירוט".

בקטע הזה יש הוכחה ברורה שמנדלבליט הגביל את החקירה רק לבדיקת הסטטוס של הדירה בעניינו של נתניהו וביקש פירוט לגבי פעולות נוספות.
איפה טוהר המידות? איפה שמפניות וסיגרים? אין וגם לא היה, כי מה שקרה הוא שהחוקרים והפרקליטים המלווים (ליאת בן ארי במיוחד) החליטו על דעת עצמם להרחיב את החקירה לענייני שמפניות וסיגרים, אחרי שהבינו שמנדלבליט עומד לסגור את התיק לגבי שאר החשדות המדומיינים.

זו הסיבה שהפרקליטות והמשטרה ניהלו קמפיין נגד מנדלבליט על הכוונה לסגור את כל החשדות האחרים.
בשיאו של הקמפיין תדרכו כורש ברנור ואחרים את אנשי שלומם בתקשורת שהם "יהפכו שולחן על מנדלבליט" אם זה לא יישר קו (כפי שחשף ויחשוף אלדד יניב).

הפרקליטות מסתירה שקר בשקר

מה עשתה הפרקליטות בתגובה? כהרגלה: טלאי על טלאי, שקר על שקר. כדי להיחלץ מהבקשה של פרקליט נתניהו, עו"ד עמית חדד, להמציא את כל הפרוטוקולים המושחרים בישיבות אל מנדלבליט, כדי לראות איזו אישורים ולמה אכן ניתנו, הם גלגלו את הכדור לעברו של יהודה וינשטיין, קודמו של מנדלבליט בתפקיד.

בתגובה הזויה טוענת הפרקליטות כי האישור לחקור את תיק 1000 "החדש" ניתן כבר בתקופתו של וינשטיין בגלגלו "הישן" של התיק.

לשיטת הפרקליטות וינשטיין שהוא שהחליט בינואר לפתוח בבדיקה מחודשת בענייני נתניהו ומנדלבליט רק עודכן על זה.
אלא מאי? הפרקליטות מודה שהבדיקה המחודשת לכאורה הותנעה בעקבות חומרים שהעביר מבקר המדינה דאז יוסף שפירא במסגרת הביקורת על מימון נסיעותיו של נתניהו.

מה זה קשור לשמפניות ולסיגרים? אין שום קשר, זה פשוט עוד שקר של הפרקליטות שהגיע בעקבות עוד שקר.
שרשרת של שקרים, זה תמיד קורה למי שלא מסוגל לספר את האמת.

מה שמשעשע הוא שהפרקליטות מוכנה למסור לידי בית המשפט ידנית את המסמכים שמצביעים על כך שווינשטיין שהוא שהחליט על חידוש הבדיקה בעניין נתניהו.
רגע, רגע, את המסמכים הללו אפשר לזרוק לפח, אין בהם שום אישור לחקירת נתניהו בתיק 1000.

הפרקליטות יודעת זאת היטב ולכן עוסקת בתרגילי הסחה.

מה חדש?

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »