מאמרים

השיטה של ליאת בן ארי, אדריכלית תפירת התיקים

תיקי "האלפים" ותיק "הצוללות" מזמנים לנו הצצה נדירה לדרכי הפעולה של הפרקליטות המשטרה: העד "זורם" עם התיאוריות השקריות שלי? נעניק לו חסינות דה-פקטו. העד "לא זורם"? נאיים עליו בכתב אישום
ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי)

לאחר שקראתי את הפרוטוקולים של השבועות האחרונים בתיקי האלפים ובתיק הצוללות מתחדדת אצלי עוד יותר ההבנה על השיטה של ליאת בן ארי, אדריכלית תפירת תיקי האלפים.

העדות המביכה של שייקה ברקת

למשל, בתיק הצוללות. בידי הפרקליטים המלווים והחוקרים היתה עדותו של מנכ"ל המספנות הגרמנית שהצביעו על חשד, לפחות חשד, ששייקה ברקת ניסה להעלים מס דרך מוסד הולנדי.
העלים או לא, מה שבטוח הוא שברקת קיבל כיועץ של המספנות מאות מיליוני שקלים כעמלות על הצוללות. מה שהתבקש, אם כן, מליאת בן ארי, שעמדה אז בראש פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה), הוא לבדוק, לפחות לבדוק, את המידע הזה מול רשות המיסים.

אני בטוח שליאת בן ארי לא עשתה כן, משום ששייקה ברקת היה העד המרכזי שלה בניסיון לתפור את תיק הצוללות לנתניהו, עם העלילה שברקת הודח לטובת מיקי גנור כיוון שהיו לו קשרים עם דוד שמרון ואולי עם נתניהו (שקר גס!).

לאכזבתה הרבה של בן ארי, ברקת עצמו ריסק את התיק הזה, בעדותו המביכה בבית המשפט.

העדות של מילצ'ן

דבר דומה עלה גם עם ארנון מילצ'ן, לאחר שמידע שהגיע לליאת בן ארי, כתוצאה מבדיקת היציאות והכניסות של מילצ'ן, העלה שהוא לא שהה בישראל את מכסת הימים על פי החוק שהעניק לו פטור מלא ממס.

מה שהתבקש לעשות אז, כמי שאחראית על ענייני מס, זה לבדוק את הדבר מול רשות המיסים שכן מדובר בפטור ששווה מאות מיליוני דולרים לשנה. האם זה נעשה? אני בטוח שלא.

בן ארי חשבה שמילצ'ן יהיה עד מרכזי נגד נתניהו, הבינה שטעתה, והדרך שלה היתה לאיים עליו עם חקירה באזהרה לאחר שלא ממש יישר איתה קו.

כשהגיע מילצ'ן לעדות, וכצפוי הוא לא סיפק את הסחורה המבוקשת, החלו האיומים שהוא יוכרז כ"עד עוין" כי איום בכתב אישום לא אפקטיבי.
מילצ'ן הרי לא גר בישראל והתעקש להעיד מבריטניה. גם זה לא צלח ומילצ'ן ריסק לבן ארי את תיק 1000.

העדות של אבי אלקלעי

בתיק 4000 אתרגו בן ארי ויהודית תירוש את כל עדי וואלה (למעט ינון מגל), גם אלו שלא צייתו להוראות לא לדבר על חקירתם.

הן אבי אלקלעי והן דב גיל-הר לא ממש מילאו אחרי ההוראות האלה והתראיינו לתוכנית "המקור" של רביב דרוקר. האם זה לא בבחינת שיבוש לכאורה?

תסמכו על הפרקליטות שאם היה מדובר בעדים שלא במחנה הנכון, היא היתה עושה להם את המוות כולל איום בהגשת כתבי אישום.
אלא שפה מדובר בשני עדים ש"זרמו" עם התיזה של הפרקליטות על "היענות חריגה" ולכן הם מבחינתה מוגנים וחסינים.

השבוע הטיח עו"ד ז'ק חן, פרקליטם של שאול ואיריס אלוביץ', בעד אבי אלקלעי, לשעבר עורך וואלה, שהוא משקר ביודעין כי הוא יודע שלא יאונה לו כל רע.
זה היה רמז ברור מאוד לעבר הפרקליטות ויהודית תירוש שנכחה באולם: כל עוד זה עד כלבבכם, גם אם הוא עומד על דוכן העדים ומשקר (לשיטתו של חן), אתם לא תעשו לו דבר.

המציאות העגומה

היו לא מעט עדי תביעה ששיקרו במצח נחושה לכאורה בבית המשפט, שנתפסו בשקרים בוטים לכאורה, שהפרו הוראות חוק – אבל הפרקליטות המשיכה לעטוף אותם באהבה ובצמר גפן מתוק.

מי שלא יישר קו עם ליאת בן ארי – עשו לו את המוות: נחקר/ה באזהרה, הדליפו נגדו בתקשורת, הפכו אותו ללא אמין, גרמו לו לאבד את משרתו.

ככה לא עובד ארגון שאמור להגיע לחקר האמת. ככה עובד ארגון שרוצה לחסל אנשים על לא עוול בכפם.

מה חדש?