יומן הבוקר
צוללת – תיק 3000
מיקי גנור, מי שהיה אמור להיות עד מדינה בתיק 3000, מעיד: "המטרה מהרגע הראשון היתה נתניהו. הנרטיב הוא אחד, אם אתה יואב תלם, מה שאתה רוצה ממני, זה להגיע כמה שיותר קרוב לראש הממשלה, לא מעניין אותך שום דבר אחר"

תיק 1000, תיק 2000, תיק 3000, תיק 4000 – לכולם היתה מטרה אחת: להפיל את נתניהו, להגיע לכתב אישום.

בתיק 3000 זה לא הצליח, אבל כיוון שהתיק הזה מתנהל במקביל לתיקי האלפים, בשבועות האחרונים הצטלבו דרכיהם.

זה התחיל בעדות הדרמטית של דוד שרן, שאמר שגם בתיק 3000 חיפשו את הראש של נתניהו ואמרו לו תביא לכלולים עליו ועל שטייניץ, למרות שלא היה שום אישור יועמ"ש לחקור את נתניהו.
זה גם לא מפליא שמי שניהל את חקירת תיק 3000, יחד עם תיק 4000, הוא יואב תלם. אותו ראש צוות חקירה, אותן שיטות פעולה, כולל פגסוסים.

***

השבוע העיד לראשונה מיקי גנור, עד המדינה לשעבר בתיק הצוללות, במשפטו של צחי ליבר, אחד ממקורבי נתניהו לשעבר.

זו היתה הפעם הראשונה שקולו של גנור נשמע, מאז שהחליט לחזור בו מהסכם עד המדינה. בחלקים ששוחררו לפרסום, גנור תיאר את השיטה שמוכרת כל כך מתיקי האלפים: לחץ בלתי אנושי כדי להפליל את נתניהו או את מקורביו בכל מחיר, שאילץ אותו לשקר ולהפליל את מקורביו לשווא, כולל ליבר וכולל שרן ואחרים.

הנה דבריו של גנור בחקירתו הראשית על ידי נציג הפרקליטות.

תחילה גנור ביקש לאמר דברים ביוזמתו:

היה ספק אם אגיע לכאן. מזה 6 שנים ואולי קצת יותר אני מחכה לספר את האמת. 6 שנים של השמצות, תקשורת, דיסאינפורמציה וכל מה שאתם רוצים. 6 שנים מהחיים.
במשך 6 שנים אולצתי להיות עד מדינה, הפחידו אותי בסדרת שבי, הפחידו אותי בעבירות מס הזויות, כנגד המשפחה הציבו את כולם לחקירות, בני המשפחה, שני הילדים הגדולים שלי רופאים, אחת עורכת דין נחקרה באזהרה, בת הזוג נחקרה באזהרה, גם עורכת דין, והכל לגילוי האמת.

אני נשברתי. לא עמדתי, נשברתי, נשברתי. אני נושא את זה עד היום שלא יהיה ספק לאף אחד פה. אני לא עמדתי בזה כבוד השופט. סיפרתי שקרים ככל אשר רצו. נכנסתי למנהרה הזאת, שהמטרה מהיום הראשון או השני או השלישי, לא זוכר, זה ביבי.  ביבי או החבר, או ראש הממשלה, או ההוא מירושלים. ואם לא ביבי או ראש הממשלה או יובל שטייניץ או דוד שמרון, מולכו, שרן וכד' וכד'.

ואם סטיתי מה"נרטיב", דאגו הקצינים הבכירים ליישר אותי לאן שצריך, והצליחו. אחרי שנתיים כבר לא עמדתי במסכת השקרים וביקשתי לצאת מן ההסכם. ומאז מדינת ישראל פתחה במסע נקמה כולל מסמך רשמי, בלתי נתפס בעיני, תקיפה כלכלית נגד מיקי גנור.
כשראיתי פעם ראשונה את המסמך חשבתי שאני לא קורא טוב או לא מבין. רציתי להגיד את האמת אז רצו להשמיד אותי כלכלית כדי שלא אוכל להגן על עצמי. זה הזוי.

אני גאה מאוד מאוד בעסקאות שבוצעו. הצוללת השישית, שכבר עברו 10 שנים, מ-2012, תגיע בקרוב, ותהיה התחלה למדינת ישראל. לאחרונה נחתם ההסכם על 7, 8 ו-9. משרד הביטחון הוציא מכתב רשמי שאין שוחד. העניין איך התביעה תתמודד עם זה בכתב האישום שלי.

תודה כבוד השופט.

גנור בתשובה לשאלה:

הנרטיב הוא אחד, אם אתה יואב תלם, לצורך העניין, מה שאתה רוצה ממני, זה להגיע כמה שיותר קרוב לראש הממשלה, לא מעניין אותך שום דבר אחר.
ולכן, כל אדם אחר שעבד איתי, הכרתי, והקשר של דוד שרן הוא בכלל דרך יובל שטייניץ.

עם יובל שטייניץ עבדתי, וזה לא קשור לצוללות. את יובל שטייניץ הערכתי, נתתי לו את המשרד שלי, הקים איזה צוות חשיבה, שמחתי לעזור לו, והאמנתי בו.
זה קשור לזה שראיתי בו איש פוליטי, שאני חשבתי שאני יכול לתמוך ולעזור לו בקריירה הפוליטית שלו. לאחר מכן, כשהייתי קונסול כבוד של קפריסין, פגשתי את שטייניץ כשר אוצר ומי שקיים את הפגישה היה דוד שרן. אז הקשר של דוד שרן, יובל שטייניץ, הכנסתי פנימה את יובל שטייניץ.

בתשובה לשאלה שלפעמים יכולים בתיק אחר להפעיל לא לא חוקי אפילו על חשוד, ובסופו של דבר החשוד נשבר ומספר את האמת, אני שואל אותך, האם אתה מבין את ההבחנה – ענה גנור:

אם הבנתי את ההבחנה, הלחצים שהייתי נתון בהם, תקרא לזה המצב הרפואי איומי המס שכבר היו, המשפחה שלי שכבר אמרו לי שהם בחקירות גם תחת אזהרה.
בהבנה שלי, אולי הלא נכונה, אולי הבנה של משפט שלמה, מה שאתה רוצה תקרא לזה, אבל אתה מבין שאתה בתור אבא רוצה להציל את המשפחה. אז אתה צריך לבחור האם החיים שלך או החיים של הילדים שלך, אני בחרתי בחיים של הילדים שלי.
ואם בשביל זה מוטי לוי (חוקר) רוצה לשמוע איך מפילים ראש ממשלה, אתן לכם את החומר. אמיתי, שקרי, ועוד שקר ועוד שקר ועוד שקר.

דרך אגב, לדעתי, סיפור קטן – ואני לא יודע מי זה על ציר הזמן, כי בחומר זה לא מופיע. כשהתחלתי לסטות מהדרך, כינסו בלהב ישיבת רבת משתתפים.

בהיותי עד מדינה ב-2017, כבר אז התחלתי כנראה לא לדייק את השקרים וקראו לי לישיבה גדולה, חדר גדול עם כל הקצינים, ראשי להב, קצונה בכירה, לא זוכר מי דיבר יותר, מוטי לוי או יואב תלם, והשאלה על השולחן היתה אז אם אני עד מדינה או לא עד מדינה.

לצערי לא עמדתי בזה, ויישרו אותי לקו שהייתי צריך ללכת בו. באותו אירוע, אני חושב שבמשפט זוטא… אבל זה הקונטקסט, שאתה לא אתם חופשי שיכול להגיד את מה שאתה באמת יכול או רוצה. אתה לא יכול.
אתה נמצא בתוך מנהרה ולא זז מזה, ואם אתה זז, אתה מקבל סטירה תתיישר לפה ולשם.

אני נכשלתי ושיקרתי והפללתי, כי הייתי צריך לבחור ביני לבין המשפחה שלי והילדים שלי. אני לא יכול לסלוח לי. זה מטורף, אף אחד לא יכול להבין את זה.

גנור נשאל: אתה רק מחזק את השאלה, אתה אומר שדוד שרן הוא כלום

גנור: דוד שרן, אמרתי לפני כן, הוא היה העוזר של יובל שטייניץ. העניין שלי בדוד שרן לא קשור לצוללות או ל-3000. דוד שרן, צחי ליבר, שזה הנושא צחי.

דוד שרן קשור ליובל שטייניץ קשר עמוק ושטייניץ מצא חן בעיני. אני ערבבתי את כולם במצב הנפשי שהייתי.
אתה גם יודע שבחקירות שלי לא הייתי קוהרנטי. גם אתם החלטתם שדוד שמרון לא עומד לדין כי אני שיקרתי. אתם הבנתם שהשקרים שלי כבר מוגזמים. הוצאתם אותי מדעתי בשקרים. ערבבתי וערבבתי. ואתה צודק.

… אמרו לי שזה לא מספיק, אז ערבבתי גם את מולכו. דרך אגב, נדמה לי שגם הוספתי את אחד… יחד עם מולכו… את אחד מראשי המל"ל. גם אותו ערבבתי.
אני לא זוכר. מתי יוצרים עימות בתפיסה של החוקרים? שיש סיבה, שיהיה עימות.

… בוודאי שהייתי צריך את שרן כדי לרצות את החוקרים, כי כל דבר שמתקרב לראש הממשלה באיזו צורה, הוא שימש מדרגה לשטייניץ ולראש הממשלה. כל מדרגה שמקרבת לראש הממשלה, זו המטרה.

בהמשך אמר גנור:

בלהב 433 לא הכל מתועד, יש חדרים לא מתועדים כמו ממ"דים, נסיעה במכוניות – והלחץ הוא אין סופי ולא עמדתי בו.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »