יומן הבוקר
רביב דרוקר (ויקיפדיה)
התביעה נגד דרוקר וחקירתו המביכה. התובע: וולטר סוריאנו, ששמו שורבב בטעות כמי שניהל מעקבים אחרי חוקרי נתניהו; דרוקר: "שוחחתי עם גורם משטרתי בכיר, רוני אלשיך חסר אחריות, אני מצטער על הריאיון אצל יעל דן באופן אישי"
דרוקר אמר 87 פעם "לא זוכר, לא יודע, אין לי מושג, נדמה לי" ועוד

חקירה של רביב דרוקר בתביעת לשון הרע נגדו המחישה הכי טוב מי זה דרוקר: האיש שזלזל ולעג בנחקרים (כמו נתניהו למשל) על כך שהם לא זוכרים אמר במהלך חקירתו לא פחות מ-87 פעם את המושגים "לא זוכר", "לא יודע", "אין לי מושג", "נדמה לי", "לא יכול לזכור", "למיטב לזכרוני".

מי שתבע את דרוקר הוא איש העסקים הבריטי וולטר סוריאנו, ששמו שורבב בטעות כמי שניהל בשביל נתניהו מעקבים לכאורה על חוקרי משטרה בתיקי האלפים.

את האפשרות הזו העלה בלי שמות המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך בראיון מפנק אצל אילנה דיין.
דרוקר, בראיון אצל יעל דן בגלי צה"ל העלה את שמו של סוריאנו במן הפוך על הפוך. ציין את שמו אבל שלל שזה הוא ואף מתח ביקורת על אלשיך.

סוריאנו אף תבע את אתר השמאל הקיצוני "העין השביעית", שנוהג להעניק סיקור אוהד לדרוקר. אפשר לראות את זה היטב גם בכיסוי התביעה הזו, שעה שאורן פרסיקו מפרסם כתבות מעוותות ומגמתיות שנוטות לא לשקף בכלל את המציאות, כפי שהוא והאתר שבו הוא עובד עושים במשפט נתניהו.

***

פיצלתי את תמליל החקירה של דרוקר לשניים, מחר אביא את החלק השני.

שימו לב להתפתלויות של דרוקר, להתחמקויות שלו וכרגיל לשחצנות שלו חסרת הכיסוי.

מי שחוקר אותו הוא עו"ד אילן בומבך, פרקליטו של סוריאנו.

בומבך: שאלה ראשונה אליך מר דרוקר, אם הכל בתצהירים שנתת אם הכל כאן מדוייק.

דרוקר: מדויק.

בומבך: גם בנספחים שצירפת? מסמכים שאני צירפתי שמתייחסים אליך למיילים שכתבת, מכתבים שנאמרו בשמך. האם גם שם מדויק? על מה שקשור אליך.

דרוקר: אני לא יודע על מה אתה מתייחס. התצהירים שנתתי הם מדויקים.

בומבך: למשל מיילים שכתבת לי או לאנשים אחרים גם שם הכל מדויק?

דרוקר: עברתי על מיילים אני מניח שכן. בטוח שכתבתי אותם חשבתי שזה מדויק.

בומבך: בסדר גמור. יש משהו שתרצה לתקן?

דרוקר: לא.

בומבך: האם נכון שעד היום הגשת, כמה תביעות דיבה הגשת עד היום? קשה לזכור אבל בכל אופן.

דרוקר: לא ממש דווקא קל לזכור. נדמה לי ש-3. נדמה לי ש-3.

בומבך: אני חושב שיותר.

דרוקר: זה מה שאני זוכר נדמה לי ששלוש. נגד ידיעות אחרונות, נגד ברדוגו ונגד מגל וריקלין. אם אני לא טועה זה ה-3 שהגשתי לאורך 25 שנה כן.

בומבך: תראה אני אגיד לך, ב-2008 אתה הגשת תביעה נגד ידיעות אחרונות על זה שפרסמו עליך תחקיר. פרסמו עליך תחקיר והגשת תביעה על מיליון שקל ב-2008 לא היום. 2008 מיליון שקל נכון?

דרוקר: אני אמרתי ב-15 שנה 3 תביעות. אחת ידיעות אחרונות, ברדוגו, מגל וריקלין אם אני לא טועה.

בומבך: אוקיי, האם זה נכון שהתביעה הייתה על מיליון שקל?

דרוקר: אני חושב שכן.

בומבך: האם זה נכון שלמעשה לא קיבלת שקל מהתביעה הזאת?

דרוקר: הגענו לפשרה.

בומבך: הגעתם לפשרה האם נכון שזה נוסח הפשרה?

דרוקר: הם פרסמו במוסף,

בהמשך:

בומבך: וזהו, וזה הספיק לך,

דרוקר: נכון.

בומבך: וההסכם הזה ממצה את ההסכמות בין הצדדים. (לא ברור) תביעה של מיליון שקל, אתה מקבל שורה וזהו, בסדר. הלאה נמשיך בינואר 2017 אתה מגיש תביעת דיבה נגד אראל סיגל שמעון ריקלין. זה לא זכרת?

דרוקר: זה לא זכרתי נכון, זה הסיפור של, זה באמת כי ערוץ 10 הגיש את זה אני הייתי בעל דין שם. אבל ערוץ 10 הגיש את זה, כן נכון.

בומבך: אוקיי, הלאה באוקטובר 2021,

דרוקר: כן זה אני הגשתי.

בומבך: באוקטובר 2021 אתה מגיש תביעת דיבה על מיליון שקל. שוב אתה פחות ממיליון לא מתלכלך. נגד ברדוגו גלי צה"ל ואחרים.

דרוקר: נכון.

בומבך: גם זה נכון?

דרוקר: נכון.

בומבך: או-קיי, והתביעה הרביעית זה תביעה נגד ינון מגל ושמעון ריקלין.

דרוקר: נכון.

בומבך: נכון, זאת אומרת שלמעשה אם אנחנו מסכמים את התביעות, את הסכום שלהם. סך הכל תבעת ב-4 תביעות סכום של כ- 2,250,000 ש"ח נכון?

דרוקר: נכון.

בומבך: נכון. אתה מכיר עוד עיתונאים שהגישו שתי תביעות דיבה על מיליון שקל כל אחת? לא מכיר,

דרוקר: אני לא יודע את הסכומים, אני מכיר מספר עיתונאים שהגישו תביעות אני מכיר. עמית סגל הגיש,

בומבך: לא על מיליון שקל,

דרוקר: אני לא זוכר את הסכום.

בומבך: הוא לא היה משתיק,

דרוקר: אני לא זוכר את הסכום, או-קיי השתקה או-קיי בסדר.

בומבך: רביב אף אחד לא מגיש על מיליון שקל כל תביעה?

דרוקר: אני מכיר הרבה עיתונאים שהגישו. מתי גולן הגיש מספר תביעות, בסכומים מאוד גבוהים. נדמה לי שפה מתנהל באולם סמוך תביעת דיבה של ברוך קרא בסכומים גבוהים, אני לא זוכר את הסכומים המדויקים.

בומבך: טוב אז תראה אני מבין שגם יש לך השכלה משפטית. אתה בעל תואר ראשון במשפטים.

דרוקר: נכון.

בומבך: תראה אתה בתצהיר שלך בסעיף 6 מזכיר דיווחים, שונים למה לא צירפת אותם לתצהיר שלך?

דרוקר: למיטב זכרוני אנחנו מצאנו בדיעבד ציוץ אחד שנקב בשם, ועוד איזה ציוץ שקדם עוד לדברים של המפכ"ל שגם נקב בשם. לא מצאנו אזכורים נוספים השם המפורש. אני זכרתי מזמן אמת שראיתי את זה בעוד מקומות, אבל אני לא מצאתי את זה לצורך התצהיר.

בומבך: זאת אומרת שאם נסכם ממה שאנחנו ראינו, וכנראה שגם אתה ראית אין שום כלי תקשורת. שום כלי תקשורת שבא וחושף את שמו של וולטר סוריאנו לפניך.

דרוקר: לא מצאנו כזה, ראינו ציוצים ברשת החברתית.

בומבך: חשוב היה להבהיר את זה, כי בתצהיר שלך אפשר היה להבין אחרת. תראה רוני אלשיך פרש מתפקידו בדצמבר 2018 היום אנחנו באוקטובר 2022. לאור ההשכלה המשפטית שלך, לאור הניסיון שלך בתביעות דיבה. האם שקלת להביא אותו כעד לכאן?

דרוקר: לא.

בומבך: לא שקלת, למה?

דרוקר: לא עלה לי הרעיון, הרעיון לא עלה עד הרגע הזה שהעלת אותו לא חשבתי על זה אפילו.

בומבך: תגיד לי מי מתוך המשטרה הפיץ את השמועה על סוריאנו? אתה יודע?

דרוקר: מקור בכיר שכמו שנוסבאום היטיב לתאר אותו מעורב היטב בדבר, ואני לא יודע על שמועה לא שמועה, אני שמעתי את זה ישירות ממקור בכיר שהוא בקיא בעניינים האלה, באותו זמן בוודאי.

בומבך: לא קיבלת איזה מידע בלעדי נכון?

דרוקר: כמו ששמתי לב גם כשאני עולה לשידור הבנתי שכבר כולם יודעים מזה, כי ראיתי שברשת כבר מופיע השם, והרמזים כבר הולכים ועולים אז ההנחה שלי הייתה שאו שהוא כבר התפרסם השם, או שהוא עוד שנייה התפרסם.

בומבך: הבנתי, אז המידע הזה, שבכל זאת ממתי הגיע אליך? ממתי ידעת שמדובר בוולטר סוריאנו?

דרוקר: אני חושב שהשיחה עם הגורם המשטרתי, אני לא זוכר במדויק אבל אני חושב שהיא הייתה יום אחרי הריאיון של רוני אלשיך לעובדה.

בומבך: זאת אומרת שאם אני מבין נכון לפני הריאיון אצל רוני אלשיך בכלל לא חשבת שוולטר סוריאנו קשור באיזושהי צורה לאיזשהו מעשה מהסוג הזה.

דרוקר: הטענה הזאת על הגורמים שבולשים הושמעה לראשונה כידיעה עצמאית של דורון הרמן חודשים רבים לפני שהמפכ"ל אומר אותה בקולו. אבל אני למיטב זכרוני כרגע אני לא זוכר שמישהו קישר את זה לסוריאנו. אני זוכר במפורש שיחה עם גורם משטרתי בכיר נדמה לי יום אחרי אבל בוודאי אחרי שרוני אלשיך אומר את הדברים, שהוא נוקב בשם של סוריאנו.

בומבך: תגיד כשאתה שומע על המידע הזה, שומע את זה ממקור אחד?

דרוקר: למיטב זכרוני מקור אחד, גורם משטרתי בכיר.

בומבך: ואתה מנסה לדבר איתו? לברר איתו? מדוע הוא אומר את זה? מה האינטרס שלו? מה הראיות שיש לו? לצורך העניין.

דרוקר: הוא דיבר על מידע מודיעיני למיטב זכרוני, הוא דיבר למיטב זוכר יותר על פעילויות סייבר פחות על התחקות בחצרות. ולגבי מניע לא ניסיתי להתחקות, אני אתה יודע אני יכול להבין את תמונת העולם הכללית שהמשטרה רוצה להעביר איזשהו מסר.

בומבך: תראה אתה אומר עכשיו משהו שלא מופיע לא אצל נוסבאום לא מופיע אצל אלשיך ולא מופיע אצל הרמן. ולא בשום דבר אחר. אתה שום מקור אחר לא בא ומייחס פעילות טכנולוגית כלשהי לוולטר סוריאנו. מה אתה אומר על זה?

דרוקר: אני לא יודע להגיד אלה מה ששמעתי באותה שיחה. ולמיטב זכרוני באותה שיחה הועלה הנושא של סייבר ולהתחקות מרחוק.

בומבך: דווקא סייבר?

דרוקר: סייבר והתחקות מרחוק, מחשבים ודברים כאלה.

בומבך: תסתכל, אתה רואה את הריאיון. הריאיון שגם אתם וגם אני מצטטים אותו, למשל בתצהיר שלך זה מופיע בסעיף 9 אתה רואה מה אומר המפכ"ל? המפכ"ל אומר "אנשים מסתובבים סביב החוקרים, אנשים שמרחרחים בשטח לאסוף אינפורמציה", אין אפילו מילה שקשורה לסייבר או אמצעי טכנולוגי כלשהו.
ועכשיו אתה אומר לנו שאתה זוכר איזה משהו על סייבר. אני אומר לך שלא מיני ולא מקצתיי אף אחד מהעדים שלכם לא טוען את זה, לא כותב את זה, לא אומר את זה. וגם אתה מחליט לבוא ולהגיד על אמצעים טכנולוגיים שגם המפכ"ל לא אמר את זה.

דרוקר: אני כזכור מעולם לא שידרתי את זה, ולא אמרתי את זה. אני אומר לך שלמיטב זכרוני על זה דובר.

בומבך: למה לא שידרת את זה אגב?

דרוקר: אני לא התכוונתי לפרסם ידיעה על מר סוריאנו ועל מה שהוא עשה. אני עליתי לראיון בשידור חי הופתעתי בשאלה ממוקדת בניגוד למה שמר סוריאנו אמר פה, לא היה לי שום תיאום עם גברת יעל דן, לא דיברתי איתה קודם לראיון, ולא התכתבתי איתה קודם לראיון. חבל שעליתי לראיון הזה,

בומבך: כן זה אני חייב להסכים איתך.

דרוקר: אפרופו מה שאתם גוררים אותנו כבר עוד מעט 5 שנים. למיטב זכרוני התבקשתי על ידי מפיקה ב-SMS לעלות, על נושא כללי שקשור לאיזה כאילו פעולות שעושים כביכול לגייס מידע, להתחקות אחר מידע. ואז היא הפתיעה אותי בשאלה ישירה. עניתי לה כפי שעניתי לה, ולא התכוונתי להרחיב במידע שגם אני הטלתי בו ספק ולא התכוונתי לשדר אותו.
והעובדה היא שאני מעולם לא ניגשתי לעורך שלי, אני לא-מודע לשום החלטת עריכה, לא ניגשתי מעולם לעו"ד לבקש לשדר את הידיעה הזאת. ואם הייתי מבקש לשדר אותה היא הייתה משודרת, לא לפני השידור אצל יעל דן ועוד יותר מעניין לא אחרי השידור אצל יעל דן.
הרי אנחנו לא משדרים את הידיעה הזאת באותו ערב כי אף אחד מאיתנו לא חושב שזה כזה חשוב, וכזה משמעותי וכזה מעניין, ולכן אנחנו לא משדרים את זה.

בומבך: זה מאוד מעניין דווקא מה שאתה אומר.

דרוקר: או-קיי.

בומבך: אתה אומר קודם כל מר דורון הרמן היה מקבל יחס אחר ממה שאתה היית מקבל? ז"א שהוא בא ושאל את העורך שלו ולא הסכימו,

דרוקר: לא יודע,

בומבך: ואם אתה היית מבקש לשדר כן היו מאפשרים לך?

דרוקר: הניסיון שלך לייצר סכסוך ביני לבין דורון הרמן ראוי להערכה. אין לי מושג מה היה קורה, אני מעריך שאם אני הייתי בא לעורך ואומר שאני משוכנע בכך, שזו ידיעה חשובה שהציבור צריך לדעת אותה, היא הייתה משודרת ולא עשיתי את זה לא לפני הריאיון ולא אחרי הריאיון כי לא חשבתי שזה כזה דרמטי.

בומבך: אבל שוב מה אמרת, אם הייתי משוכנע שבאמת האיש בא ועשה את הדברים האלה. אבל אתה לא היית משוכנע,

עו"ד קול: זה לא מה שהוא אמר.

דרוקר: זה לא מה שאמרתי,

בומבך: אז אני אומר,

דרוקר: זה לא מה שאמרתי אני אמרתי,

בומבך: במקרה שאתה לא משוכנע שהוא עשה את הדברים האלה, אלא אתה משוכנע דווקא הפוך, אז האם נכון, דורון הרמן צודק שהוא אומר כשבאתי לעורך כשאלה הראיות שבידיי,

דרוקר: זה לא מה שאמרתי,

בומבך: לא אישר את זה.

דרוקר: אמרתי שאני לא חשבתי שמה שאני משדר אצל יעל דן הוא צריך להטריד את צופי ערוץ 10 באותו ערב, או ערב לפני כן, או ערב אחרי כן ולראייה מעולם לא שידרתי את שמו. ואגב אתה התייחסת מקודם סליחה, מר סוריאנו התייחס לדברים שכאילו עשיתי בתוכנית המקור, זה לא הוא בתוכנית המקור, זה לא היה בתוכנית המקור זה היה בתוכנית לונדון קירשנבאום.

בומבך: נכון.

דרוקר: הדברים שאמרתי שם, אני מציע לראות את השידור כי אני לא זכרתי אותו. עורכי דיני הפנו אותי אליו וראיתי את השידור. נאמרו בציניות מוחלטת כשאני אומר זה עמדה לא פטריוטית, חתרנית כלפי מר קרא שאומר שהוא מבקר את המפכ"ל על עמדתו, אני אומר מה זה, זה חתרני זה לא פטריוטי כמעט מה שאתה אומר.
זה בציניות גמורה כמובן, ובסוף הריאיון אני ממש הייתי גאה בעצמי לראות את זה סליחה, אני מותח ביקורת על המפכ"ל שאמר את הדברים בלי ביסוס. ואני אומר אם אין לך ביסוס אל תגיד, אם יש לך ביסוס תפתח בחקירה. זה מה שאני אומר באותו יום.

בומבך: תגיד ולמה אצל לונדון וקירשנבאום אתה לא חושף את השם של וולטר סוריאנו?

דרוקר: אני לא זוכר אם,

בומבך: למה אתה לא בא ואומר?

דרוקר: אני לא זוכר אז אם ידעתי על זה או לא, אבל כמו שאני אומר,

בומבך: ידעת.

דרוקר: אני אומר לך שכנראה השיחה הייתה יום אחרי, אבל אני לא בוודאות משוכנע בזה. אני לא זוכר מה היה בלונדון וקירשנבאום, לא זכרתי שהיה דבר כזה. הזכירו לי רק לקראת העדות הזאת ואז ראיתי את השידור. אני רק יסיים את הדברים. אז אני לא זוכר מה היה הלך הרוח שלי לקראת השידור הזה, וזה לא היה תוכנית חדשותית שאתה חושף בה דברים.
ניהלנו דיון עקרוני על הסיפור הזה. אגב מיד אחרינו אם ראית את השידור יואב קיש מהליכוד מברך אותי ואת ברוך יקרא על העמדה שהצגנו. כלומר הוא בשם הליכוד בא ואומר אני שמח על הדברים שאמרתם, זה רק מראה שהוא, כל צופה סביר הבין שגם ברוכי וגם אני ביקורתיים על הדברים שאמר המפכ"ל.

בומבך: טוב אז תראה אתה אמרת שאתה מצטער על הריאיון אצל יעל דן?

דרוקר: כן.

בומבך: אתה מצטער על זה.

דרוקר: אני מצטער רק במובן האישי, לא כי עשיתי טעות לדעתי אתית או משהו, אני מצטער כי 4.5 שנים אתם מטרטרים אותי, וטוענים שאני כתבתי את ערך הוויקיפדיה שלו, שאני לא יודע לכתוב ויקיפדיה. ושאני חבר של ריצ'רד סילברסטיץ' שבחיים לא דיברתי איתו.

בומבך: תראה אתה בראיון אצל יעל דן, אתה מדבר על מעקב טכנולוגי,

דרוקר: אז אני כן אומר מעקב טכנולוגי?

בומבך: בראיון אצל יעל דן.

דרוקר: אז אתה מטעה אותי, אז כן אמרתי. כי אמרת מקודם שהסייבר לא אמרתי.

בומבך: לא אמרתי שרק אתה,

דרוקר: רק אני אוקיי.

בומבך: אתה היחיד שאומר מעקב טכנולוגי,

דרוקר: אוקיי אוקיי.

בומבך: זאת השאלה, והשאלה שלי אליך לראיון הזה שאתה אומר שאתה כביכול נגררת אליו אצל יען דן.

דרוקר: נכון נכון.

בומבך: לא ראיתי שיעל דן עושה לך חקירה נגדית ומקשה על החיים שלך, ואומרת נכון רביב שמדובר במעקב טכנולוגי? כל הנושא הזה זה נושא שאתה העלת אותו מיוזמתך.

דרוקר: אני לא מבין מה השאלה? זה שאלה ליעל דן על תפקודה כמראיינת?

בומבך: לא, אתה מיוזמתך בלי קשר למה שיעל דן שאלה אותך,

דרוקר: אוקיי אז אני,

בומבך: באת ונידבת להגיד פרטים שאף אחד… אתה אומר "בואי נגיד ככה",

דרוקר: אני אומר "אם למשטרה",

בומבך: אם למשטרה יש, (מדברים יחד). אני עושה לך את העבודה תן לי.

דרוקר: כן,

בומבך: "אם למשטרה יש איזשהן ראיות" הרי אמרנו שאני יכול להחליף את יונית. "או אפילו רק חומר מודיעיני שקושר אדם כמו וולטר סוריאנו שעובד כאמור סביב נתניהו שנים ארוכות לאיזשהו מעקב טכנולוגי, אחרי בכירי אגף החקירות אז הם היו צריכים לפתוח חקירה מזמן", עכשיו תראה מה אתה עושה אתה בא ואומר אתה באמת מבקר את המקור, את המשטרה, את כל זה. אתה פתאום מכניס מילים למען השם. מי ביקש ממך להגיד אותם? מעקב טכנולוגי.

דרוקר: הוא זה בא בהקשר של מאמר שכתבתי בעבר, ועבודות שעשה סוריאנו עבור נתניהו.

בומבך: נכון נו? אז בוא או-קיי, משהו שכתבת בספטמבר 2017 כן?

דרוקר: מה השאלה? תסביר לי מה השאלה?

בומבך: אז אתה,

דרוקר: היא שואלת אותי על המאמר הזה שעוסק בנושאים כאלה,

בומבך: כן אבל היא לא שאלה אותך על דברים טכנולוגיים,

דרוקר: או-קיי אז,

בומבך: אתה פשוט שנידבת לבוא ולהגיד על מעקב באמצעות סייבר,

דרוקר: אני לא זוכר עכשיו למה אני עשיתי כל דבר, זה מה ששמעתי מהמקור. היא התקילה אותי בשאלה ישירה עניתי לה כמיטב יכולתי והסתייגתי מהמידע.

בומבך: עכשיו אני גם מפנה אותך לציוץ שלך בטוויטר. אני מפנה לנספח 3 לתצהיר המשלים של התובע. ציוץ מ-09/02/2018 זה יומיים אחרי הריאיון בעובדה. ולפני הריאיון אצל יעל דן… כאילו באמת out of the blue זאת אומרת רק כאילו כלומר, זה אותו בלוג שאתה הזכרת שם לראשונה את השם וולטר סוריאנו.
שוב אתה בא ומזכיר… אתה אומר שאתה לא ידעת עד אז, והנה אנחנו רואים שאתה ב-2017 ידעת. ידעת שכביכול תראה את הנוסח תראה מה אתה כותב,

דרוקר: ב-2017 זה פוסט על משהו אחר בכלל,

בומבך: נכון ואתה מזכיר את הבלוג שלך ב-2017.

דרוקר: ב-2017 אני מזכיר את הבלוג שלי?

בומבך: לא, ב-2018 בפברואר ב-2018 בציוץ הזה,

דרוקר: כן,

בומבך: אתה רואה? "אפקט ההרתעה שלא מזמן אמר לי בכיר בליכוד, בכיר אלה שם שמוכר בכוורת. וולטר סוריאנו הוא איש צללים שייחסו לו ביצוע עבודות רגישות עבור הבוס", אתה זה,

דרוקר: זה לא בהקשר לאלשיך ולא בהקשר לשום דבר כזה,

בומבך: ברור שלא, זה היה לפני, זה היה לפני…. אני מבין שלפני שאתה עולה אצל יעל דן אתה עושה שיחה מקדימה איתה? עם צוות ההפקה?

דרוקר: למיטב זכרוני לא הייתה שום שיחה מקדימה. הייתה תכתובת אסמסים.

בומבך: תכתובת אסמסים,

דרוקר: עם המפיקה.

בומבך: עם המפיקה, אפשר לראות אותה אולי?

דרוקר: אני לא מצאתי אותה מעולם, אני באמת אחרי שהגשתי את התביעה חיפשתי לא מצאתי מעולם שום זכר לאיך תואם הרעיון הזה, אבל בוודאות לא דיברתי עם יעל דן זה אני זוכר בוודאות.

בומבך: לא (לא ברור).

דרוקר: לדעתי היא גם לא יודעת שמתנהלת התביעה הזאת עד היום, אלא אם כן היא ראתה אותו בתקשורת. אני לא דיברתי איתה מעולם על זה, לא לפני ולא אחרי בכל ה-5 שנים כמעט שחלפו.

בומבך: כן, השאלה שלי אליך אתה אומר שהדברים של אלשיך היו חסרי אחריות נכון? שהוא נהג בחוסר אחריות.

דרוקר: נכון.

בומבך: למה הוא נהג בחוסר אחריות?

דרוקר: מכיוון שאתה לא מפריע לך האשמה כל כך חמורה שכולם מייחסים אותה לנתניהו, בלי או שיש לך ביסוס משמעותי, או שאתה פותח בחקירה אתה מפכ"ל משטרה, ברור שכולם ישר הדביקו את זה לנתניהו ואני לא ממגיניו הבולטים של נתניהו בלשון המעטה. אבל עדיין אני חושב שזה מעשה חסר אחריות של המפכ"ל.

בומבך: כלומר עצם העובדה שהוא משמיע האשמה כל כך חמורה, ומצד שני נטולת כל היגיון זה היה מעשה חסר אחריות שלו?

דרוקר: אני לא יודע מה ההיגיון שהוא, (לא ברור) אבל אני מעולם לא נחשפתי לראייה גולמית שהמפכ"ל, המפכ"ל חשוף לכל הראיות. אם היה לו ביסוס מאוד משמעותי אז הוא מפכ"ל המשטרה שיחקור.

בומבך: ואתה לא בא ומקשה על המקור? תגיד מה האינטרס שלכם למה אתה אומר לי את הדברים המופרכים האלה?

דרוקר: אני לא זוכר את השיחה המדויקת עם המקור, אז אני לא רוצה להגיד עליה הגיגים עכשיו בטווח של שנים, ומה בדיוק אני אמרתי, מה הוא אמר בכל נקודת זמן.

בומבך: טוב, אתה אומר ביושר שהדברים של המפכ"ל באמת היו חוסר אחריות מצידו. האם אתה מסכים איתי שחוסר אחריות לא פחות גדול נזקף לחובתך, על זה שאתה הראשון שמשליך אותו לגוב האריות התקשורתי, חושף אותו אומר שמה שהתכוונו למרות שאני אישית לא מאמין, אתה עשית את זה וולטר סוריאנו.

דרוקר: לא אני לא מסכים.

בומבך: ואתה לא חש חוסר אחריות מצידך?

דרוקר: לא, אני לא מסכים. ראשית אני לא מסכים עם זה שאני הראשון, וכמו שנוסבאום היטיב לתאר פה גם אם לא הייתי אומר כלום, הוא היה מפרסם את זה באותו יום ב-8 במהדורה קצת יותר נצפית מעושים צוהריים בגלי צה"ל, ובמקביל גם מתפרסם בתאגיד בכאן,

בומבך: הוא לא כתב את זה בתצהיר,

דרוקר: והראייה הכי טובה למי שבקיא בתקשורת לכך שחשיבותי בסיפור הזה היא קטנה מאוד, היא העובדה שכלי התקשורת לא מצטטים אותי.
למה זה מאוד חשוב? לא בגלל הקרדיט, אלא מכיוון שכאשר כלי תקשורת אין לו את המידע באופן עצמאי הוא צריך להתגונן בתביעות דיבה מעין אלה, מה הטכניקת הגנה שלו שהיא לא מושלמת כמובן הוא אומר רביב דרוקר פרסם היום כך וכך וכך, ואנחנו אומרים לכם כך וכך וכך ואז הם מגנים על עצמם מפני תביעות אפשריות.
עובדה שאף כלי תקשורת שמפרסם לאחר מכן או לפני כן, אני לא מצאתי כלי תקשורת לפני כן מצאתי רק צייצנים. אבל לאחר מכן נגיד ערוץ 2, ערוץ 1, גלובס כל מי שמפרסם אף אחד לא מייחס את האינפורמציה אליי. כלומר לכולם יש את המידע באופן עצמאי, כולם היו מפרסמים אותו באופן עצמאי. יכול להיות שכתוצאה מהתקלה בשידור הזאת שהתקילה אותי בשם אז אני הקדמתי אותם בכמה שעות, אבל זה כל מה שקרה פה.

בומבך: אתה מגדיר את מה שהיה לך עם יעל דן בתור תקלה, אם מה שקרה לך זה תקלה שבאמת אתה באת ואמרת את שמו. למה אתה חושב שהייתה קורית אותה תקלה לאחרים אם לא היית בא ומפרסם את שמו לפני כן?

דרוקר: האחרים היו פה,

בומבך: ושאלתי אותם,

דרוקר: והעידו בעצמם.

בומבך: כן שמעתי את דורון הרמן… עכשיו תראה, אני לא מתכוון לפגוע חלילה,

דרוקר: חס וחלילה אני בטוח שלא.

בומבך: אתה יודע מה עולה לי כרגע לראשונה בראש? הדבר הבא. אתה אומר שכל הנושא של וולטר סוריאנו בהקשר הזה של העניינים, של חקירות ומעקב אחרי חוקרי המשטרה. עולה רק אחרי הריאיון בעובדה. לפני כן לא שרבבו את השם של וולטר סוריאנו בהקשר הזה?

דרוקר: למיטב זכרוני.

בומבך: בסדר עכשיו השאלה שלי אליך היא כזאת תראה מה שאתה כותב זה נורא מעניין מה שאתה אומר, עכשיו אני מבין גם מה מקור הטעות שלך כנראה.

דרוקר: או-קיי.

בומבך: אתה אומר בסעיף 6 לתצהיר שלך את הדברים הבאים "במהלך החקירה הפלילית בעניינו של נתניהו התפרסמו דיווחים שונים, שלפיהם גורמים במשטרת ישראל טוענים כי גורמים פרטיים בכלל כך חוקרים פרטיים, מבצעים פעולות מעקב איסוף מידע, חלקן אסורות ובלתי חוקיות. לרבות באמצעות מעקב טכנולוגיה, האזנה וחדירה למחשבים, שהופנו כלפי חוקרים המעורבים בחקירות ראש הממשלה.
פרסומים אלה הגיעו לשיא חסר תקדים ויוצא דופן ב-07/02 בתוכנית עובדה. אז תשמע מה שאני מבין מזה זה שלפי מה שאתה מתאר, במהלך החקירה הפלילית הרבה לפני הריאיון בעובדה קושרים איזשהם מישהו, אנשים למעקבים טכנולוגיים. לא אומרים, לא קשור לוולטר סוריאנו, לחלוטין לא קשור לוולטר סוריאנו, השם שלו לא עולה בהקשר הזה. אתה אפילו לא שומע על וולטר סוריאנו בהקשר הזה. ואחר כך כשאתה אומר אצל יעל, אצל יעל דן, את העניין הטכנולוגי, כנראה שעשית איזשהו הקשר לא נכון לא הגיוני, ופתאום בטעות העלית את שמו של וולטר סוריאנו בהקשר הזה כי הוא בכלל אף אחד לא דיבר עליו בהקשר של אמצעים טכנולוגיים נכון? יכול להיות שמה שאני אומר זה נכון?

דרוקר: למיטב זכרוני, בעקבות הידיעה של דורון הרמן שהייתה זמן רב לפני הריאיון בעובדה, שנה או שנתיים לפני כן אני לא זוכר את המועד המדויק. שהוא אמר את אותם דברים שאלשיך אמר רק בלי לייחס אותם לאלשיך. אבל בברנז'ה התקשורתית הבנו שזה בא מהגורמים הכי בכירים במשטרה, זה לא היה סוד.
אז היו פרסומים, היה רחש בחש שאני לא זוכר בדיוק מה נאמר אצל כל אחד. אבל זה היה כבר פעם אחת מוקד לשיח ציבורי מאוד אינטנסיבי, ואז זה דעך עד שאלשיך בא ואמר את זה בקולו.
האם לפני אלשיך שמעתי את החיבור לסוריאנו? למיטב זכרוני לא, אני לא יכול להתחייב על זה. אחרי אלשיך בוודאות שמעתי את החיבור לסוריאנו.

בומבך: לא שמעת עובדה שאני שואל אותך, מה ההקשר? מה המקור לזה? אתה לא אומר לי, אני אגיד לך יותר מזה גם הרמן שדיבר לפני, שנה לפני זה. על מה הוא דיבר? הוא לא הזכיר בכלל טכנולוגי, זה לא מופיע אצלו אפילו לא ברמז.

דרוקר: אני אומר לך שוב אני לא יכול לזכור כל מילה שנאמרה בפרסום, היה גל פרסומים בעקבות דורון הרמן. ופורסמו הרבה מאוד דברים על הסיפור הזה.

בומבך: טוב הבנו את זה.

דרוקר: אגב המפכ"ל בעובדה אומר את זה, שבעבר הוא דאג שהדברים יתפרסמו די מודה באחריותו לפרסום הראשוני, כדי כביכול להעביר מסר לגורמים שעושים את זה קחו צעד אחורה. הוא אומר את זה למיטב זכרוני בראיון לעובדה. כך שהוא בעצם קצת לוקח אחריות על הפרסום של דורון הרמן בלי להגיד את זה באופן מפורש.

בומבך: תראה אתה שומע דברים מאותו מקור, והדברים האלה נראים לך מופרכים ואתה מנסה להבין מהניסיון שלך אם מי שאמר לך את זה היה לו אינטרס מסוים? רצה לפגוע בנתניהו? זו הייתה המטרה? מה היה המטרה? איך אמר פה נוסבאום לכל אחד יש אינטרס, לכל הדלפה זה היה,

דרוקר: בפעם השלישית אני לא זוכר בדיוק את השיחה, האם חקרתי אותו מה המניע שלך. זה לא שאלה בדרך כלל שכיחה כשאתה מקבל מידע ממקור להגיד לו מה המניע שלך? אבל לעיתים זה נשאל.

בומבך: אני אגיד לך מה מפתיע קצת במה שאתה אומר כרגע, הרי ידעת שמיד אחרי הפרסום אתה מקבל מכתב התראה. וזמן קצר לאחר מכן מגיע תביעת דיבה, הרי ידעת שהדברים האלה צריכים להתברר. אתה מן הסתם מנוסה מאוד 4 תביעות דיבה שתבעת, עוד הרבה תביעות שתבעו אותך אתה יודע שאתה צריך להתכונן ליום סגריר. להיות מוכן עם כל הראיות, מן הסתם הדבקת ועשית לך תרשומות, ראיות התכוננת כמו שצריך, לא? אתה,

דרוקר: אני מודה ומתוודה מר בומבך אולי על חולשותיי אני מתוודה פה. לא העליתי על דעתי שאני אתבע על העניין הזה, ובוודאי,

בומבך: אבל כתבתי מכתב התראה מיד אחרי.

דרוקר: נכון אתה כותב הרבה מכתבי התראה בהרבה מאוד נסיבות. והרבה פעמים זה לא מגיע לכלל תביעת דיבה, עכשיו שמעתי שכתבת את המכתב עוד לפני שמר סוריאנו בכלל נתקל בפרסום אבל אני לא העליתי על הדעת,

בומבך: זה לא קרה.

דרוקר: או-קיי לא משנה סליחה אני חוזר בי מהאמירה הזאת אני לא יודע, לא רוצה להעיר הערות, אני לא העליתי על הדעת שאני אתבע ולא התחלתי לעשות תרשומות ורישומים.

בומבך: אתה יודע שאני חייב להגיד לך שאני טיפה נפגע אישית, מה שאתה אומר שאני שולח מכתבי התראה ואחר כך אני לא מגיש תביעות דיבה אתה מכיר דברים כאלה?

דרוקר: עזוב אני לא רוצה,

בומבך: בדרך כלל שאני נובח אני גם נושך,

דרוקר: או-קיי, אז פעם הבאה אני אתייחס יותר ברצינות,

בומבך: טוב עכשיו תראה, אתה אומר שלפי מה שאומר לך המקור. סוריאנו הוא אחד מאותם גורמים שלהם מייחסת המשטרה את מה שהיא מייחסת. והשאלה שלי גם אליך מי הגורמים האחרים?

דרוקר: אני לא זוכר שהיה דיון בגורמים אחרים, אני זוכר שהוא העלה את השם של מר סוריאנו.

בומבך: בגלל שהוא קשור לבנימין נתניהו? בגלל שהוא היה מיודד איתו? הוא חבר שלו?

דרוקר: הוא טען שהמפכ"ל כשהוא דיבר על זה, אז הוא התייחס למר סוריאנו.

בומבך: תגיד אנחנו דיברנו על תביעות שאתה הגשת, אבל נכון שגם תבעו אותך הרבה פעמים?

דרוקר: כן.

בומבך: ונכון שאתה גם חויבת ע"י בית משפט מחוזי, בית משפט עליון.

דרוקר: עוד מעט 30 שנות קריירה, שפרסמתי לדעתי מספר תלת ספרתי שתחקירים פעם אחת הפסדתי בתביעת דיבה לדן תיכון נכון.

בומבך: דן תיכון?

דרוקר: כן.

בומבך: ונכון שחויבת באמת בית משפט עליון חס עליך והוריד את סכום הפיצויים, ונכון שאחרי הפסק דין הסופי שחויבת לשלם 300,000 שקל, יחד עם אחרים למען ההגינות צריך להגיד. אתה היית זה שערכת תחקיר,

דרוקר: נכון נכון.

בומבך: בגלי צה"ל, נכון שהוא גם העורך וכו'.

דרוקר: העובדות מדויקות.

בומבך: עובדות מדויקות אוקיי, ונכון שנמתחה לך ביקורת בפסק הדין?

דרוקר: בעיניי כל אחד זה סובייקטיבי, אפשר לקרוא את פסק הדין בעיניי הביקורת הייתה מאוד מאוד מאוד רכה, ולא הצדיקה את הסכום אבל זה כמובן, (מדברים יחד).

בומבך: זה לא אתה אומר (לא ברור) הביקורת הייתה רכה ולכן לא הפנמת משהו מהביקורת, לא החלטת לעשות יותר בדיקה,

דרוקר: אני מציע לך לקרוא את פסק הדין,

בומבך: קראתי.

דרוקר: של כבוד השופט זילברטל, הוא אמר ששני הצדדים לא הרימו את נטל הראייה, אבל מכיוון שהוא החליט שזה לשון הרע ואני הנתבע אז הוא מחייב אותי. זה היה פסק הדין הוא פתוח לכולם.

בומבך: או-קיי עכשיו,

דרוקר: הוא ניתן לפני 20 שנה.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »