יומן הבוקר
מיקי גנור, משפט 'הצוללות' (צילום: אלי ציפורי)
אירוע "המקלחת". מיקי גנור אומר למעשה שיואב תלם משקר: רוח הדברים במקלחת הייתה שאתה יכול להביא לנו את הכנופייה, זה היה הביטוי השגור בכל מקום, כנופייה, כנופייה והון שלטון. הכנופייה זה ביבי, שטייניץ, מולכו ושמרון. הוא אמר לי קח חצי דף ולך הביתה

היום השני של עדות מיקי גנור במשפט הזוטא שלו, היה מצמרר כמו היום הראשון לעדות של גנור ואף בעוצמה גדולה יותר.

***

גנור סיפר על האירוע הבלתי נתפס של כניסת יואב תלם באמצע מקלחת בלהב 433 בלילה, כשהוא מנסה לשכנע אותו להפוך לעד מדינה נגד נתניהו.
כזכור, תלם לא הכחיש שנכנס למקלחת בלי שום תיעוד כמתחייב בחוק, אבל הכחיש שאמר לגנור "קח חצי דף ולך הביתה", כרמז לחתימה על הסכם עד המדינה.
אלא שלזכותו של גנור עומדת תיעוד המקרה בשיחה עם מוטי לוי, ראש להב הפורש, על האירוע הזה.

אתמול על דוכן העדים אמר גנור למעשה שתלם משקר, שהוא התכוון גם התכוון שיהפוך לעד מדינה נגד "הכנופייה", מטבע לשון שגור לדבריו אצל החוקרים, כשהם מתכוונים לכנופייה הכוללת את נתניהו, שטייניץ, מולכו ושמרון.

על התחושות בחקירות

לאט לאט אתה מאבד שיקול הדעת, את הביטחון, את הראש. אתה לאט לאט מגיע למקום שמכל רמז מכל שטות טמטום אתה משתכנע. מעל הכל יש מטרה, במטרה לא עמדתי בה. לא עמדתי בסדרת שבי הזו, לא עמדתי בתהליך הזה. באונס הזה שהיה עליי לא עמדתי ועם זה אני אלך לקבר עוד שנה שנתיים, אולי אגיע לגיל 80 נראה. בסך הכל אני מקווה להגיע לגיל

השופטת טלי חיימוביץ: מאחלת לך בריאות איתנה, בן כמה אתה?

גנור: בן 74, 5 שנים אני כבר מרותק לישראל

השופטת חיימוביץ': תיכף פגרה, תצא.

נציג הפרקליטות: יש תנאים מגבילים של צו איסור יציאה מהארץ

גנור: כעד מדינה נסעתי עשרות פעמים לחו"ל, לא עלה בדעתי להעלם כשהייתי עד מדינה. הם מנסים להרוג אותי כלכלית כשאני חוזר מהסכם עד המדינה.

על ניפוח עבירות המס כדי שישקר

החוקר אומר שאני איש עסקים מבריק, אני מבין שהאמת לא רלוונטית וצריך להתקדם, הראנו לך שיש לך עבירות מס ועכשיו צריך להביא את שמרון ואם צריך לשקר כדי להביא את הראש שלו אז כל המחמאות זה במסגרת הזו.

על הדיבורים על צוואות

יש אנשים שנותנים בצוואות אני מאלה שכל החיים נתתי ביד חמה, את כל הנכסים העברתי ביד חמה מזה עידן ועידנים… קרין הבת הבכורה שלי סבלה… היא הייתה ארכיטקטית שעבדה איתי, את הבת שלי שרון עורכת הדין הבנתי למה הביאו לחקירה, כי היא עבדה איתי אבל למה את כל השאר? כל מה שיש בחקירה זה הכי נמוך הכי זבל זה תחת סחיטה ואיומים.

ההבנה שהוא צריך להמציא סיפורים

בשלב הזה הם מבינים שאני לא איתם הם מסבירים לי שהחיים קצרים ואנשים מתים כשהם מדברים על הילדים, יש פה רק איומים ועוד סחיטה עד שהם מביאים אותך לנקודה שאתה אומר, מה אתם רוצים ממני את הראש של מי?

אני אמציא סיפור ואתם תסדרו את זה. לא ידעתי שמדינת ישראל יש כאלה דברים, זה עולם תוכן שאתה לא מכיר ואתה פשוט בהלם שזה קיים.

למה הסכים להיחקר עד 4 לפנות בוקר

כי למעלה יש את הפחד מתאי המעצר שהוא איום עוד יותר גדול כל פעם תא אחר. אני יודע ששם אני מפסיק לנשום בגלל העישון וכאבי גב. בלהב יש ממ"ד, הרבה פעמים שכבתי שם על הרצפה, אז הפחד שלי להיכנס לניידת המוסבת ולטייל בין בתי מעצר.

לא ידעתי לאן לקחו אותי כל פעם. זה היה מבחינתי סיוט עוד יותר גדול אז להישאר בלהב שארדם על הכיסא שיחקרו כמה שהם רוצים, זה הרבה יותר טוב.

על הפחד מתאי המעצר

יש תא שבו נמצאים כל העצורים ויש מסדרון ובו יש טלוויזיה שרואים חדשות. אני לא ראיתי את זה אבל אחרים אומרים לי רואים אותך פה רואים אותך שם.
ובהמשך חלק שהסתובבו במסדרון ולאט לאט התחיל לחץ מי אני מה אתה. המרחק בין גוף לגוף נעשה יותר קטן ויותר קטן, לא דחפו אותי אבל ישבתי על מיטה כזו מתיישבים לידי משני הצדדים אז לאט לאט לא נעים אתה לא רוצה להגיע לשם, אתה גם לא יודע מה הם רואים בטלוויזיה.

על אירוע המקלחת

זה יותר מתאים לדלתיים סגורות, מה שקרה הם הציעו לי להתקלח ומאוד שמחתי, חשבתי שאולי הם מתחילים לרדת מהדמיונות שלהם, אולי יחליטו לפתע פתאום להוציא את המשפחה שזה הדבר הכי מטורף בעיני.

נתנו לי מגבת, הייתי המאושר באדם. דבר הבא חשבתי שזו השתקפות לא הבנתי כי ראיתי קצין משטרה בעוד המים זורמים עליי. אבל הדמות הזו מתחילה לדבר, אני מתקלח.

יש לי תכונה מוזרה שאני מתקלח עירום אבל אז מגיע קצין ולא ידעתי מי זה ואחר כך הבנתי שמדובר ביואב תלם, אני מתקלח והוא בא עם עוד מישהו כנראה אורי קנר.
הוא מתחיל לדבר איתי שאני יכול לצאת מזה, שאני לא הנושא לא העיקר שהם רוצים להגיע גבוה, אני מבין אחר כך שאין לזה מזכר או הקלטה אבל יכול להיות לפי התחושה שלי כן יש.

הייתי בהלם אי אפשר לתאר. חשבתי שדקה במקלחת אני לבד, מסתבר שלא.

השופטת טלי חיימוביץ': זו מקלחת ציבורית כמו בצבא?

גנור: זה חדר מקלחת. ההלם שלי היה גדול, זה סוריאליסטי לגמרי.

השופטת חיימוביץ': מה אמר לך החוקר?

גנור: לא זוכר כל מילה, רוח הדברים, אתה יכול להביא לנו את הכנופייה, זה היה הביטוי השגור בכל מקום, כנופייה, כנופייה והון שלטון.
הכנופייה זה ביבי, שטייניץ, מולכו ושמרון. אני לא יודע לתאר את זה, אבל כל האיומים על המשפחה זה אבסורד.
מלחמת יום הכיפורים הייתי בקרב, פחדתי ראיתי טילים ידעתי שאני במלחמה. הייתי מפקד סטיל במלחמת לבנון השנייה, האם פחדתי? כן. אבל לא הרגשתי שמישהו ייגע במשפחה, אני אמות או אפצע אבל לא המשפחה. האיום הזה בחקירה של משפחה היה הכל, הכל, הכל.

השופטת חיימוביץ': איך נגמר סיפור המקלחת?

גנור: שמתי עליי מגבת, יואב נשאר לעמוד התלבשתי

השופטת: ואיך נפרדתם?

גנור (בציניות): צעדנו לעבר השקיעה.

עו"ד עמית ניר (פרקליטו של גנור): אין לי מזכר, תלם אישר שדיבר איתך במקלחת, אבל הוא התעקש על דבר אחד ואני רוצה שתתייחס אליו.
בזמן אמת אתה אומר למוטי לוי ״הוא תפס אותי מתקלח והוא אומר לך קח חצי דף ולך הביתה״ תלם מכחיש שאמר את זה, שזה לא הסגנון שלו.

גנור (אומר למעשה שיואב תלם משקר): "יש דף שלם, אתה תישאר עם חצי דף, תביא את הכנופייה, זה היה הרעיון. הוא אמר חצי דף, הון שילטון, כנופייה. הרמז היה ברור ״אדוני אתה יכול להביא לנו את הכנופייה, יש לך משפחה״ זה היה הרמז.

השופטת טלי חיימוביץ': זה פעם ראשונה שאמרו לך כזה דבר

גנור: כן.

השופטת חיימוביץ': כשאתה אומר שהוא אמר לך קח חצי דף זה כאילו שהם יעשו לך הנחה אם תביא את הכנופייה. זו הייתה פעם ראשונה?

גנור: כן, לא נפגשתי עם תלם לפני כן.

עוד על ניפוח עבירות המס

אומרים לי שיש לי עבירות מס של סכומים מטורפים, אני מתחיל לעשות את החישובים בראש. אני מנסה להסביר לו את העובדות למרות שאני מבין שהעובדות לא חשובות להם.

הדיבורים של החוקרים על מעצר עד תום ההליכים

זה סוף החיים, מאשימים אותי בעבירות מס, הם כל הזמן רוצים את הכנופייה. את הקודקוד, את המלך (ביבי), ראש הממשלה, כמובן שיש גם ביטויים של קללות והיו גם מחמאות.
שטייניץ לפעמים בפנים לפעמים בחוץ, אתה מבין שאין שום דרך לצאת מזה רק לצאת מהחיים.

אני מבין שאני כבר לא צעיר ולכן עדיף לצאת מהחיים. אחרי זה שמו אותי בתאים, זה היה תא אטום שאתה לא יכול לפגוע בעצמך. לא זכרתי את המקום אבל אתה מבין שהגעת לסוף הדרך.
יש נרטיב יש קונספציה שהיא הייתה בתקשורת וזהו זה והמשפחה שלי בתוך הסיפור ואני מבין שאם אני איננו זה יהיה טוב למשפחה שלי.

אני חושב שגם אמרתי את זה באיזשהו מקום, עשיתי מאזן מה טוב ומה רע למשפחה.

על ההבנה שהם רוצים שיהפוך לעד מדינה

אני חושב שזו הפעם הראשונה שנותנים לי את נאום עד המדינה, אומרים לי בצורה ברורה אנחנו צריכים אותך, סימנו אותך כעד מדינה, הם אומרים לי ששיחדתי את צ'ייניי ואבריאל.
כל הנאום שאני מניח שהוכתב לו של עד המדינה. הפגישה עם תלם במקלחת הייתה לפני כן.

אני מבין שאני חייב עכשיו להמציא סיפורים על כל מי שהכרתי בסביבה של רוה"מ בכל המעגלים…הם אמרו לי תביא את ביבי ותציל את המשפחה שלך… אנחנו נשים בצד אחד את המשפחה ונאשים אותך בעבירות מס נוראיות ואתה תהיה עד מדינה נגד כל מי שאנחנו חושבים שצריכים עכשיו להפיל אותם, לא משנה מי זה העיקר מסביבת רוה"מ ושות'.

על כך שהוא נראה נינוח בחקירה

אני נראה פה נינוח בחקירה, אבל מחשבות נוראיות. אין משמעות לאמת, אני מתנצל כבוד השופטת, אבל אין משמעות לאמת למרות שהם אומרים שהם עושים חקר אמת.

בשלב הזה של החקירה אתה מבין שאתה רוצה להציל את המשפחה, הם רוצים את ביבי ושות׳ והשתכנעת שיש לך עבירות מס מטורפות ולא יכול שאין לך עבירות מס או שאתה מחליט להחזיר ציוד ומעדכן את הצבא.

על כך שהחוקר טען שסיפר בדיחה כשהוא אמר לו שהוא יקשור אותו לכיסא (גנור קם והתיישב והתהלך בחדר החקירה בגלל כאבי הגב)

הוא שקרן. הזיכרון שלי הוא בפלשים, אין לי זיכרון רציף אני זוכר שנכנסתי והיה מישהו עם אזיקים על הידיים והרגליים וכל המטרה הייתה להשפיל אותו הוא לא הולך לברוח לשום מקום. זה מטורף.
יש עינויים פיזיים ועברתי מספיק בחיים ויש עינויים נפשיים, בעיניי עינוי פיזי זה יותר קל לעומת ששמים את המשפחה שלך מול הדבר הזה.

על האמירות של החוקרים ששיבש את החקירה

אורי קנר חוזר על התחקיר של דרוקר ואני מבין שמה שהיה בתקשורת עכשיו ממשיך. מעולם לא שיבשת את החקירה כי לא היה לי מה לשבש.
כשהוא מדבר על שיבוש במחשבה שלי זה מסביר לך שאתה בתוך מנהרה, אתה לא יוצא ממנה או שאתה מחסל את עצמך או שתתן להם מה שהם רוצים. תאכיל את המפלצת או שתחסל את עצמך.

הכל מתחיל בתקשורת ונמשך בתקשורת. יש את החקירות הרשמיות ויש את הלא רשמיות יש את הממ״ד ששם משוחחים ואחר כך יש את הלמטה (מתכוון לרחבת הגינה בלהב 433) ואת המכוניות ששם משוחחים גם כן.
מה שמופיע פה בתמלילים, לאורך כל הדרך למדתי בדרך הקשה, זה אשנב מסוים לא כל התמונה.

על ההחלטות שקיבל

אני קר לגמרי בחקירה, אני מפנים, נזכרתי כשהייתי מפקד סטיל שהיה אירוע בסוריה והיה צריך לקבל החלטה ועם כל הלחץ, הייתי קר כמו קרח.
הקור שלי פה אתה כאילו כמו אחד שעומד למות הוא מתאושש ורוצה לסדר את החיים… הייתי אפס, לא עמדתי בזה, אם הייתי צעיר ב-20 שנה, בגילאים של החוקרים והפרקליטים, זה אירוע אחר לגמרי…

בפרשה כזו הרבה דברים מושחרים ואם הם יצאו החוצה ואני חושב שזה יראה קצת אחרת.

על הטירוף התקשורתי סביב נתניהו

הטירוף מערכות שנוצר נגד ראש ממשלה, בלי לתפוס צד פוליטי – לא הצבעתי לו, לא הצבעתי במערכות הבחירות האחרונות, אבל הטירוף התקשורתי שראיתי זה פשוט מדע בדיוני.
עובדה, אנחנו יושבים פה… כשאני אומר לחוקר רק רבע דף, אני חושב שזה מיואב תלם מהמקלחת המפורסמת, הוא היה הראשון שהסביר לי שאני עומד להיות עד מדינה, הוא הסביר לי ולא צריך להיות חכם גדול כדי להבין את הדברים, כל הפרומו של רביב דרוקר ובן כספית ומה שתלם אמר לי במקלחת בלעדיך אין לנו כלום ואתה תהיה עד מדינה כדי להשיג את המטרה של דרוקר.

על הכניסה של מוטי לוי, ראש להב הפורש, לחקירתו

רואים שמוטי לוי מסביר לי שאני הולך להיות עד מדינה, לדעתי בשלב הזה אני אומר שאנסה למכור להם סיפור, ניקח כמה אנשים שאני מכיר ונתפור להם סיפור של שוחד. מהרגע שמוטי לוי נכנס לחקירה, הבנתי שהם לא יעזבו אותי, היו לי שתי ברירות או להיות עד מדינה או להתאבד.

באחד המקרים אחד הבלשים השאיר את האקדח בחדר כשהוא הלך להביא קפה. הם לוקחים אותי לכל מקום או לממד או לרכב.
כשמוטי הגיע לחדר הבנתי שאני בצומת או להתאבד או להיות עד מדינה. עכשיו אני צריך להמציא סיפור כדי להציל את עצמי.

על כך שסיפר בדיחות במקביל לכך שרצה להתאבד

זו בריחה, תקרא לזה איך שאתה רוצה. ברגע שמוטי הגיע לחדר אני יושב נינוח כי קיבלתי כבר החלטה או להתאבד או להיות עד מדינה, הציעו לי להיות עד מדינה כבר 7 פעמים, הבנתי את זה. שמעתי את דרוקר ואני אוציא את מה שהוא אמר, אתאים להם את הסיפור.

אמרתי למוטי לוי שהוא יקודם? ברור שאחרי פרשה כזו הוא יקודם (והוא אכן קודם לראש להב).
אמרתי למוטי לוי שאני עם כמות כדורים מטורפת. אתה מסומם, אתה לוקח את כל הכדורים האפשריים נגד כאבים במקום קנאביס רפואי.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »