יומן הבוקר
העדות הדרמטית של מיקי גנור
העדות הדרמטית של מיקי גנור: "רמזו לי עם אקדחים שאם אני לא מביא אותם לקרבה מספיק קרובה לנתניהו אז הסכם עד המדינה שלי בסכנה, ולכן אני מבין שזה האקזיט שלי מהטירוף. המצאתי סיפורים, גיבוב של שקרים והמצאות"

עד כמה ועדת "הצוללות" מנותקת מהמציאות אפשר היה לראות שוב אתמול בהמשך עדותו של מיקי גנור במשפט הזוטא שלו.

גנור שוב ושוב תיאר איך החוקרים, בשיתוף פעולה עם הפרקליטות, רוצים את ראשו של נתניהו והוא נאלץ להמציא איזשהו רמז לפגישה שלא הייתה בין נתניהו לשמרון בנושא הצוללות.

ומצד שני, וועדת הצוללות קובעת – רק על בסיס בחינה של "תהליכי עבודה" – שנתניהו סיכן את ביטחון המדינה ויחסי החוץ.

איך אפשר לקפוץ לוגית למסקנה כה נחרצת ומופקרת? לא ברור.

***

בעולם של עסקאות, הן בסקטור הפרטי וגם בסקטור הציבורי, בוחנים עסקאות על-פי מידת הצלחתם, בין היתר הכלכלית. במקרה של עסקאות נשק, בוחנים כמובן את האפקטיביות והתרומה שלהם.

בכל היבט שנבחן, וזה עולה מחומרי החקירה בתיק הצוללות וגם מהמציאות בשטח, ההחלטה שהוביל נתניהו לרכש הצוללות והספינות הייתה מוצלחת.
גם בהיבט המקורי המחיר היה נוח או זול יחסית ועובדה שהיא שכל הטרראם סביב החקירה רק ייקר את הצוללות בכ-5 מיליארד שקל.

זה מחיר הפרוצדורה שחברי הוועדה מקדשים אותה.

ובכלל, נניח שתהליך קבלת ההחלטות לא נשא חן בעיני חברי הוועדה; ממתי תהליך קבלת ההחלטות הוא חזות הכל ולא ההחלטה עצמה?

לב הבעיה הוא תהליך החוכמה בדיעבד שהתפתח פה: יושבים בני האלים, אף אחד מהם לא ניהל חנות מכולת, אף אחד מהם בוודאי שלא עסק ברכש של נשק, וקובעים מה זה "תהליך סדור" או "תהליכי עומק". נו, באמת.

הנה הדברים המרכזיים שעלו אתמול מעדות גנור:

הניסיון להחליף את עורך דינו של גנור, נתי שמחוני, שאכן סירב לייצג עדי מדינה. מוטי לוי, ראש להב הפורש, אמר לגנור שהם באותו קייאק ושאל אותו מי מייצג אותו

"זו דרכו המתוחכמת של מוטי לוי, הוא מסביר לי שנתי שמחוני, העורך דין שלי מפריע, כי נתי היה איתי 6-8 חודשים ולמוטי היה ברור שנתי לא יאפשר לי לעשות שטויות ולהיכנע וכשהוא מדבר על הקייאק, זה לפטר את נתי וכנאנסת קלאסית אני עושה כל מה שהוא אומר.

אני מבין שאני צריך להחליף ייצוג, כי נתי מכיר את העובדות לאשורן, נתי חקר את הדברים, אי אפשר לעבור לסיפורי בדיות.
הוא אמר לי שהוא לא רוצה להיכנס לנושא הייצוג, אבל בזה בלשון סגי נהור, זה אומר שנתי שמחוני מיותר, שאני אדאג שיהיה עורך דין אחר שמתאים להם.

עם כל הזיכרון הדפוק שלי, עמד פה ושיקר, אז להשיג את המטרה הם הסבירו שזה שיקוף המציאות ולהגיע לחקר אמת וכל השקרים האלה, אבל אי אפשר לתת לזה משקל יותר מתרגיל חקירתי נלוז.

מוטי היה השובה ואני השבוי שלו, עורך הדין לא רלוונטי, עורך הדין הוא בובה על חוט רצו לסמן וי שיש עורך דין אבל זה משחק מכור כמו במחוזות אחרים.
כשאני קורא את זה, זה פשוט נורא נורא. נורא נורא, גועל נפש אחד גדול, מחליא אותי לעמוד פה ולקרוא את כל הזוהמה הזו.

כשהוא אומר אנחנו בקייאק, זו סירה עם שני אנשים, אני והוא, אני ומוטי, עורך הדין בחוף, רואה אותנו מתרחקים..

על המטרה

אין ספק שאני צריך להגיע להכי גבוה שאני יכול, הכי גבוה זה ביבי והסביבה שלו שטייניץ, עו״ד מולכו ושמרון.

מוטי אומר לי שהוא רוצה להגיע הכי גבוה למעלה. זה נאמר מכל כך הרבה ניואנסים ומילים ואומר לי כל הזמן שאני צריך להאמין בו ולסמוך עליו.

הוא אומר לי ״אני חי איתך 8 חודשים״ זה קצת חולני. במקלחת חשבתי שאהיה לבד אבל זה היה בטימטומי.

על האמירה של מוטי לוי שאם הוא ילך למהלך כזה (עד מדינה) הוא יצטרך להחליף עורך דין

הוא אומר פה ״תשמע סמרטוט אתה עכשיו מחליף עורך דין שיתאים לנו תרצה או לא״.
למרות שאני צורך קאנאביס רפואי אני עדיין מצליח לזכור ולהבין וזה בדיוק מה שהוא ביקש לשדר לי.

סיפרתי לו על הילדים שלי, כי הם זורקים אותי למקומות לא טובים והילדים זה מה שמחזיק אותי בחיים, ביום הזה אני כבר מבין מה הברירות שיש לי, או להתאבד או לספר סיפורי בדיות. או זה או זה…

אני חושב שאנחנו בתוך התהליך בניצוחו של מוטי לוי וזהו – אני בתוך המנהרה.
הבנתי מהם, שתהיה עד מדינה זה הכי נכון, תספק את האינפורמציה הכי גבוה שאתה יכול ולא משנה מישהו עשה, לא עזר, לא משנה יש לך תפקיד אני כבר בתוך התפקיד.

אני השבוי הנאנס, אני בתוך התפקיד לחלוטין משחק את התפקיד ואת הדמות.

גבירתי השופטת – לקרוא את זה עוד פעם פה זה עושה לי דז׳ה וו  מטורף.

על ההתפטרות של עורך דינו

נתי שמחוני מכיר את האמת הוא היה איתי 6-8 להמציא סיפור זה לא התאים לו. הוא פשוט אמר שהוא לא ממשיך איתי שהוא מתפטר, הוא לא נימק הוא מאוד מאוד כעס.

על המחשבות האובדניות

אני אחרי 4-5 ימים מבין שיש תחקיר של דרוקר, שמבקשים ליישם שיש לי עבירות מיסוי.
אני שואל את עצמי מה האלטרנטיבות שלי, המחשבה בלסיים את חיי עלתה, כמה פעמים אני לא זוכר, אבל כן רציתי לסדר צוואה מאורגנת.

בשלב הזה אני כבר חושב בצורה מעשית. הייתי בחדר אטום לחלוטין שאין שם שום דבר לא מיטה ולא שמיכה (כדי למנוע התאבדות).

על השיחה הטלפונית ביום שישי עם יואב תלם ואורי קנר, שיחה שהוקלטה והושמעה באולם הדיונים, שבו נותנים לגנור את ההבנה שהוא לא סיפק את הסחורה ויכול להיות שלא יחתמו איתו הסכם עד מדינה

הם רצו את שמרון ומולכו, ההרגשה שלי הייתה שמצמידים לי אקדח לרקה – תביא לנו את שמרון או מולכו, אני לא זוכר באיזו סיטואציה זה היה.

נתי אמר לי שאני לא יכול להמציא שקרים וזה מה שאני צריך לעשות, העיקר שתדביק להם שקרים. אם השיחה לא הייתה מוקלטת, הוא היה אומר לי תקשיב טוב יא חתיכת בן זונה חרא, אתה תביא לי את השם של שמרון או שאני יורה בך.

יש לי פצצה על הראש שזו עבירת מס. הם רוצים את הראש של ביבי או לכל הפחות להביא אותם קרוב לביבי.

על ההבנה שהחוקרים חושבים שהיה לדוד שמרון תפקיד הרבה יותר רחב ממה שאמר

זה נאמר במקומות הלא מוקלטים, במכוניות משטרה. אני בממ"ד, במרכז שלא מוקלטים והם אומרים לי, אתה צריך להביא את האנשים הכי קרובים של ביבי. מולכו, שמרון ויובל שטייניץ הם שלושת השחקנים שצריכים לקרב אותם.

אתה לא חי בואקום. הייתה תקשורת שפמפמה, אני אומר את זה פעם שנייה בשיחה כמו שאתה רואה. הוא מסמן את החץ הוא מסביר מה הדרישה בצורה הכי ישירה.

נתי שמחוני אמר שאני נכנס למסע של שקרים ואמר לי לא לעשות את זה.

מה קרה בנסיעות לבתי המעצר

הייתה נסיעה ארוכה שהייתי בבית שמש ותמיד היו מביאים אותי במכוניות הסמויות של המשטרה וגם בדירת מסתור שאני לא זוכר איפה היא הייתה, אני נוסע עם שני חבר'ה טובים, את השמות אני לא וזכר.

היה אירוע משעשע שהחבר'ה אוהבים לאכול שווארמה. הנוהל המשטרתי הוא שיש נהג מקדימה ואני יושב מאחורה ולידי יש אחד אחר. ואחרי כמה נסיעות שניהם יושבים מאחורה וכשבא להם לאכול הם משאירים אותי לשמור על הניידת והם יוצאים לאכול שווארמה ומביאים גם לי, ואז הם אומרים לי ״מיקי קדימה צריך את ביבי נמאס לנו לנהוג".

זה היה אחרי החתימה על הסכם עד המדינה.

על ההבנה שהוא צריך להביא את הראש של ביבי וההמצאה ששמרון נפגש עם נתניהו על הצוללות

מבין שתלם אומר לי עכשיו שאני חייב להביא את הראש של שמרון וביבי זה כי נאמר ונחרש מיליון פעם עם הפרומואים בתקשורת.

המטרה ברורה והדרך ברורה. לא עמדתי בתפקיד שייעדו כל יום אני ישן וקם עם זה על הטמטום הזה.
הם אמרו לי שאני מביא להם שחקני ספסל של שחקנים שלא מעניינים אותם. השחקנים על המגרש, יובל שטייניץ הייתה דמות מובילה.

אני זוכר שבכל שלב אני ציפיתי שמישהו יגיד לי שאני פשוט מספר סיפורים כי זה לא הגיוני, כי אם היו עושים טלפון אחד למערכת הביטחון היו מבינים שזה בלוף מה שאמרתי.
קל מאוד לבדוק שמה שאמרתי תלוש מהמציאות. אמרתי שיש רמזים ביומן שלי לפגישת נתניהו שמרון? אז מה, כל מי שמבין יודע שאין כזו חיה. במבחן המציאות אין כזו חיה.

זה כל כך לא הגיוני ברמה שאתה צריך להיות מוטרף לגמרי לקנות כזה סיפור.

מי שמכיר את התהליכים יודע שאין כזו חיה. אם מישהו יכול להבין מהשיחה שעו״ד שמרון הלך לנתניהו וזה אמר לשמרון שהוא קונה את הצוללות כי מיקי ביקש ושמרון מקבל 20 אחוז ושמרון אומר לי שהוא סגר עם ראש הממשלה שקונים צוללות ב-1.8 מיליארד אירו, זה מדע בדיוני.

לא היו לי רישומים, המצאתי את זה. זה שלב המצאת הסיפור, אני צריך להמציא. למה המצאתי? הייתה עליי פצצת אטום עם כל האוירה, עם אקדח צמוד לרקה הילדים המשפחה, כבר אמרנו את הכל.

זו פצצה בכל זווית שמסתכלים על זה אם אתה רואה שסיפור לא הגיוני וקונים אותו בכל זאת, אתה ממשיך לסיפור הבא הלא הגיוני.

יש דוחות רבעוניים של המספנה, הייתי מחויב כל רבעון להציג. הדוחות מדויקים והם נערכו על ידי אחד העוזרים שלי. כל דבר שקשור מופיע שם.
ברור שההמצאות שהמצאתי אחר כך, לא מופיעים שם. רוה"מ שנסע וחזר לגרמניה אז חיברתי את האירוע כדי שיהיה היגיון. זה סיפור שמתפתח, זה מה שהם רוצים לשמוע… אני בוגר להב בהצטיינות יתירה… שמרון זה החוט המקשר, בין הצוללות לרוה"מ, זה התווך המקשר, לשם כל האירוע הולך והולך מנסים לתקוף את זה מעשרות זויות, בסוף מגיעים לאותו מקום.

מה שכתוב פה זו תיקייה של זמן אמת של פגישות. הסיפור של7-8-9 לא קיים כי זו המצאה מאוחרת אז היא לא קיימת.

ידעתי שלא יחתמו איתי על הסכם עד המדינה (אם לא ימציא), זה נאמר בצורה הכי ברורה.
זה איום נוראי של עבירות מיסוי אין סופיות, אז עכשיו אנחנו בתוך ההצגה להמציא דברים ואני עושה זאת כיד הדמיון שלי עד שאומרים לי מספיק.
הם השתמשנו בביטוי ״המייל האחרון״, אני יכול להמציא סיפור רק על מי שהייתי איתו בקשר וזה שמרון.

יש מטרה, אני מנסה לרצות אותם. איך מגיעים לרוה"מ? לא נגיע לרוה"מ או לקרבת רוה"מ אז לא נחתום איתך הסכם ובשלב הזה אני כבר בלי נתי שמחוני.

אמרתי "שנדמה לי שיש דיווח של ביבי״, המצאתי את זה מהראש. אם הוא בוגר בית ספר יסודי מבינים מה מטרת הפרקליטות והמשטרה ולשם אני צריך להביא אותם.
רמזו לי עם אקדחים שאם אני לא מבין אותם לקרבה מספיק קרובה לרוה"מ אז החוזה בסכנה ולכן אני מבין שזה האקזיט שלי מהטירוף.

זה גיבוב של שקרים והמצאות. רק מי שנעול על מטרה מוחלטת יכול לקנות את השקרים האלה.

באיזשהו שלב דובר על פרויקט בין קפריסין לישראל קו חשמל בין קפריסין לישראל מבוסס על מאגר הגז אפרודיטה של הקפריסאים, הם רצו את הקו הזה ולקחתי את שמרון לטפל בכל ההיבטים המשפטיים, אמרתי זה מת אני לא זוכר.
אמרתי להם שיצחק תשובה משלם לרוה"מ, הם שואלים אותי על מפגשים של רוה"מ נשיא קפריסין. הם רק רוצים להגיע לרוה"מ זה הנושא. אמרתי שתשובה משלם לנתניהו – זו המצאה יפה, אין לי כל קשר לתשובה.

באולם ממוזג כמו פה, אי אפשר להבין את הטרפת ואתה המטרה של המשטרה או כל גוף אחר.
אתה מבין שאתה גרגר אבק ואתה מנסה לשרוד. זה נשמע נורא וכל פעם שאנחנו ממציאים, זה לא מספיק אז שוב ממציאים.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »