יומן הבוקר
אביעד גליקמן, דפנה ליאל (ויקיפדיה)
הספין של הפרקליטות וליאת בן ארי לקראת התחדשות משפט נתניהו, והשקר של דפנה ליאל שהפיצה נתונים מסולפים בשירותו של נפתלי בנט

אתמול קיבלנו שתי המחשות לתפקיד של התקשורת בהפצת מידע מעוות ומסולף…

***

הספין של הפרקליטות וליאת בן ארי לקראת חידוש משפט נתניהו

זה היה ברור לי כשמש: ככל שיתקרב המועד לחידוש משפט נתניהו אחרי פגרת הקיץ (מסתיימת ב-5 לספטמבר), שבו ייחשפו כל התכתובות שהוסתרו, הפרקליטות תנסה לעשות מאמץ להסיט את האש ממחדליה.

מה עושים? שולחים לבית המשפט הודעה כי בכוונתה לבצע בימים הקרובים השלמת חקירה "ממוקדת", שהיא לטענתה במסגרת שיקול הדעת של המאשימה אבל היא עושה "טובה" ומשתפת את בית המשפט בהחלטתה (איזו יהירות!).

ואת מי רוצה הפרקליטות להזמין להשלמת חקירה? את אבי אלקלעי, ששימש כעורך בפועל של אתר וואלה.

לטענת הפרקליטות:

"בחומר הנוסף שמקורו בהשלמת החקירה אותרו עשרות תכתובות רבות בינו לבין אילן ישועה. מדובר בתכתובות שממחישות נושאים אליהם התייחס אלקלעי בחקירתו".

הפרקליטות היתה מעדיפה לעשות זאת באמצעות "ראיון עד" או "רענון עד", שזה לשיפוץ גרסתו של העד שתתאים לתפירת התיקים של הפרקליטות, אבל בית המשפט אסר עליה לעשות זאת בפועל, אחרי המקרה עם אילן ישועה, שבו הציפה אותו במסגרת ה"רענון" בחומרים חדשים.

הפרקליטות כמובן תדרכה את מחצרציה, בראשות אביעד גליקמן, שמדובר בתכתובות ש"תומכות" בגרסת ישועה לכאורה, אבל לא סיפרה מן הסתם לכל השופרות שיש שפע של תכתובות שמחלישות את גרסת ישועה, ביניהן שיחות עם פוליטיקאים, אנשי עסקים ואנשי תקשורת.

למה לזה הפרקליטות לא מבקשת לעשות השלמות חקירה לישועה למשל ולכל אותם פוליטיקאים? כי זה לא מתאים לה לגלות את האמת?

ובכלל, חשוב לזכור שתי נקודות חשובות:

ראשית, אילן ישועה ואבי אלקלעי הם מכרים מהעבר הרחוק (ישועה הביא בזמנו את אלקלעי לחברת מט"ח) ושניהם חולקים את תפיסת רק-לא-ביבי, תוך שפע של קללות וגידופים נגד משפחת נתניהו.
לתכתובות ביניהם אין ולא יכולה להיות שום השפעה על המשפט כיוון שהשיח ביניהם מוטה מלכתחילה לרעת נתניהו ובלאו הכי נתניהו או אנשיו לא השתתפו בו ולא היו שותפים לו.

ועכשיו לגידופים של אלקלעי: הוא כינה את משפחת נתניהו "כלבים מתועבים", תיאר את נתניהו כ"איש שגונב את המדינה" ואת שלטונו כ"שלטון רשע שיתפרק והוא יתפרק יום אחד".
תגידו, איך אפשר להתייחס לעד כזה ברצינות? האם הוא יכול להיות אובייקטיבי ונטול פניות? בוודאי שלא. אבל הפרקליטות רגילה לעשות דרמה מכלום ושום דבר.

שנית, בית המשפט כבר קבע למעשה שהפרקליטות, למרות ניסיונותיה לבצע מן פיחות זוחל במהלך המשפט, לא תוכל "לשפץ" את כתב האישום.

לכן, נשארנו עם עוד ספין של הפרקליטות ובן ארי שמנסה לטשטש את המחדלים הענקיים: ההסתרות של החומרים והעובדה שמרבית החומרים החדשים ממשיך לחשוף את כתב האישום המופרך בתיק 4000.
הרי החומרים החדשים הם הראייה הכי חזקה שבפרקליטות לא טרחו לבדוק כיווני חקירה נוספים ורצו רק את ראשו של נתניהו.

דפנה ליאל היא לא עיתונאית, היא בלפנית בשירות בנט שהפיצה נתונים שקריים על הקורונה

האירוע שבו דפנה ליאל פרסמה נתוני קורונה עתידיים ולא מדוייקים, בלשון המעטה, שנמסרו לה מ"לשכת בנט" לדבריה, הוא אחד האירועים החמורים של הטעיית הציבור ועוד בנושא הקורונה.

הנה הסיפור:

ליאל פרסמה נתונים אופטימיים כביכול, שעליהם התבססה הממשלה לפתוח את שנת הלימודים.
אלא מה? הנתונים התבססו על נתוני האוניברסיטה העברית אבל עברו שיפוץ בנתוני מקדם ההדבקה ע"י אנשי בנט.

כשהפנו את תשומת ליבה של ליאל, היא כתבה את התגובה המדהימה הבאה:

"הטבלה בוצעה על-ידי אנשי צוות הקורונה של בנט בהסתמך על המחקר שקיבלו מהאוניברסיטה הברית. הם לקחו את מקדם ההדבקה וחישבו מאומתים יומי, בעוד שבעברית התמקדו בתמותה ובחולים קשה.
אלא שבעברית טוענים שהחישוב לא נכון ולא על דעתם ולכן הסרתי. בלשכת בנט עומדים מאחור החישוב."

אני בטוח שליאל לא בדיוק הבינה את מה שהיא כתבה.
במקום לומר "סליחה, טעיתי", ליאל הוסיפה חטא על פשע; היא מודה בשני דברים:

  1. שהיא קיבלה את הנתונים מלשכת בנט ולא טרחה בכלל לבדוק אותם.
  2. שנתוני המקור של האוניברסיטה העברית שופצו ע"י לשכת בנט כדי להפוך אותם לאופטימיים יותר.

הרי האוניברסיטה העברית היא זו שאמרה מפורשות שחומרי הגלם שלה עוותו וחושבו בצורה לא נכונה. אבל ליאל מתעקשת לא להודות שפרסמה פייק ניוז.

אגב, בפרסום המקורי שלה ליאל פשוט שיקרה וכתבה כך:

"זו תחזית המומחים שעל פיה הוחלט לפתוח את שנת הלימודים. על פי המספרים של הפרופסורים מהאוניברסיטה העברית, פתיחת השנה תאט את קצב הירידה אבל לא תעצור אותה לגמרי. בעוד פחות משבוע נתחיל לראות ירידה במספר המאומתים".

אז דפנה ליאל שיקרה פעמיים: פעם אחת שהפיצה נתונים לא נכונים – דף מסרים של בנט ואנשיו – שקיבלה והעיפה לאוויר, העתק-הדבק; פעם שנייה שהיא טענה שמדובר בנתונים של האוניברסיטה העברית ולא היא.

והחטא הכי גדול: ההתעקשות המביכה שהנתונים נכונים, כשהיא מצטטת את המקור שלה: לשכת בנט.

זו לא עיתונות, זו בלפנות, זו רדידות, זו שטחיות – וזו הרעה החולה של התשקורת.

***

אתמול בפייסבוק של אלי
10:28 -> 10:31 -> 12:02 -> 13:17 -> 13:36 -> 16:39 -> 18:58 -> 19:44 -> 22:08 -> 23:52

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

משפט "הצוללות": העדות הכי מטלטלת עד כה

מיקי גנור פרץ בבכי כשדיבר על חקירתה של בתו והחלטתה לעזוב את הארץ. נציגי הפרקליטות צחקקו: "חוץ מלאנוס אותי, הם עשו את הכל. הם רצו את הראש של ביבי, הם היו קבלני המשנה של רביב דרוקר. או שאתה הורג את עצמך, או שאתה ממציא סיפורים"

הקליקו לתוכן »
יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »