יומן הבוקר
ליאת בן ארי, התובעת במשפט נתניהו (צילום: אלי ציפורי)
הספין של הפרקליטות בעניין "הצמיד של שרה" חולל מהומה. השורה התחתונה: השופטים קיבלו את טענות ההגנה, דחו את עדות ניר חפץ, ויצאו עם מסר חד משמעי לחקור את ההדלפות.
עו"ד מיכל רוזן-עוזר, הפרקליטה של איריס אלוביץ', על ההדלפות:
"זה אירוע אלים והלקוחות שלנו – הזכויות שלהם נרמסות"

הדיון על הספין החדש של הפרקליטות (חקירת הדס קליין) היה כצפוי יצרי, אבל השורה התחתונה היא זו שחשובה: השופטים קיבלו את בקשת פרקליטי נתניהו לדחייה של יומיים בעדות חפץ שתתחיל ביום שני בשבוע הבא.

ויותר חשוב: מסר חד משמעי על ההדלפות הפליליות – שאי אפשר לעבור לזה לסדר היום ומצופה מרשויות האיכפה לבדוק/לחקור זאת.

עכשיו נותר לראות רק איך מנדלבליט ימרח את העניין כדי להתחמק מבדיקה של אנשיו. הרי אין הרבה אפשרויות להדלפה – משטרה, פרקליטות או העדה עצמה – הדס קליין.

***

הדיון נפתח בדבריו של עו"ד עמית חדד, פרקליטו של נתניהו לעניין תיק 1000:
"אתמול, בשעה 2 ומשהו קיבלנו הודעה מהמדינה על מה שהם מכנים 'השלמת חקירה'. סיפרו לנו שנחקרו כמה עדים ואפילו היה חיקור דין. ולא סיפרו לנו שום דבר אחר.
אנחנו יושבים בחושך, לא ידענו במה מדובר, ומה כוללת השלמת החקירה.

התקשרנו לנציגי הפרקליטות והם אמרו לי שהם לא יכולים לספר לנו שום דבר נוסף, שאחכה בסבלנות.
ואז התחילו ההדלפות, אביעד גליקמן וברוך קרא כבר ידעו שמדובר בצמיד. גם תמר אלמוג פרסמה; ואנחנו בחושך מוחלט. כוכבים בשמיים מגלים לנו.
ואז גליקמן מפרסם עוד דברים במהדורת החדשות של ערוץ 13 והדברים מגיעים לשיא במהדורה של ערוץ 12, כאשר אילנה דיין כבר יודעת להגיד לנו מה נאמר ואפילו להציג מסמכים מתוך החקירה.

קיבלנו בערב לקראת החדשות, 2 דיסקים של חומרי חקירה וסירבנו לקבל כדי שלא יגידו שאנחנו הדלפנו. רק היום בבוקר הסכמנו לקבל את הדיסקים. אנחנו לא מבינים את השלמת החקירה, זו חקירה משונה, לא מבינים את התכלית שלה ולא ראינו את החומרים.
את שרה נתניהו לא חקרו, את בנימין נתניהו לא חקרו – כך שאנו מבינים שלא מתכוונים לתקן את כתב האישום.

אז אחרי כל הסרטונים וההדלפות הלא נורמליות – מה בדיוק העניין?
ואם כן מתקנים, אנחנו זכאים לכלכל את צעדנו, אנחנו צריכים לראות את כל החומרים, להבין מה קורה, ללמוד אותם ואז לגשת לעדות של ניר חפץ. אנחנו צריכים להתכונן, האם להגיש בקשות, הרי גם בחקירה הראשית של חפץ אנחנו צריכים להבין מה עם החומרים שנאספו, להבין מה יש ומה אין. ניר חפץ מעיד בשלושת התיקים".

וכך התנהל הדיון בנושא:

השופטת פרידמן-פלדמן: "מה הבעיה שניר חפץ יתחיל להעיד ולא יתייחס לתיק 1000 בהתחלה?"

עו"ד חדד: "האירוע הזה גדול בהרבה מתיק 1000. האירוע הזה משליך על כל האירועים והמינימום שנקבל שהות כפי שהמדינה אף סברה. לא אמרנו שאנחנו רוצים דחייה של חודש"

השופט בר-עם: "למה צריך לעצור את הדיון לשתי ישיבות אם אין קשר בין מה שנחקר לבין העדות שלו בהתחלה?"

עו"ד חדד: " אנחנו יוצאים מנקודת הנחה שאין קשר, אבל מאיפה אנחנו יודעים את זה?
איננו יודעים מה תוכן הדברים. יש לנו את ההדלפות של התקשורת – היא יודעת יותר טוב איתנו. כשאילנה דיין מפרסמת חומרי חקירה, צילומים, קבלות, אני מניח שמישהו נתן לה את זה. אנחנו יודעים את המורכבות של האירועים. אנחנו לא יודעים איך הדברים קשורים זה לזה, אנחנו לא יודעים מה המשמעות.
יש פה אירוע חמור מאוד".

השופט בר-עם: "אדוני מבקש להפסיק את העדות".

עו"ד חדד: "אני באתי לפה עם בקשה צנועה, זה לא המידות שאנחנו קובעים, אלא מה שכתוב בסיפא של הפרקליטות. יכול להיות שאין קשר בין הדברים, יכול להיות שאם נקרא את החומרים נחליט שיש המון קשר.
אנחנו זכאים קודם כל לדעת עם מה אנחנו מתמודדים"

עו"ד מיכל רוזן עוזר: "הנקודה הקריטית היא שאנחנו לא יודעים דבר, אנחנו לא אמורים לנחש. זה הכללים הכי בסיסיים בשיטת המשפט שלנו. חומר חקירה אמור להגיע לפני הגשת כתב אישום, פה החקירה ממשיכה תוך כדי ניהול ההליך הפלילי – כך לא יכול להתנהל משפט פלילי.
זה מאוד חריג. זה אירוע שלא צריך לשים אותנו במקום שבו נהיה מנחשים. אולי יש בחומרים דברים דרמטיים, אולי לא.
המינימום, ממש המינימום, לא להציב אותנו במצב של מנחשים. אנחנו לא בתיק 1000 אבל המדינה היא זו שכרכה את התיקים ביחד, יש קשר בין העדויות, הדברים קשורים האחד בשני.
זה לא יכול להיות שאנחנו ננחש איפה אנחנו נמצאים. אנחנו לא בחרנו את העיתוי, וזו שאלה לפרקליטות – למה עכשיו, ברגע האחרון, ערב העדות של ניר חפץ?
למה הפרקליטות אמרה שהיא לא מתנגדת לדחייה?
אנחנו לא יכולים להיות במירוץ אחרי חומרי חקירה. זה המינימום שביקשנו, יומיים דחייה"

עו"ד ז'ק חן: "לא אנחנו בחרנו את העיתוי ויכול להיות שיהיו לנו טענות לגבי העיתוי שנבחר; אי אפשר שלא יהיו תשובות לגבי העיתוי.
ייתכן שזה כרוך בעדותו של ניר חפץ ולכן עדותו לא יכולה להישמע. אנחנו לא ייצרנו את האירוע ואם זה לא כרוך בעדות, אז למה העיתוי הזה נבחר דווקא עכשיו לקראת עדותו של ניר חפץ?
אי אפשר להתנהל כאילו שום דבר לא קרה. התביעה היא זו שאמרה לבית המשפט, שלא כדרכה, שאם ההגנה תבקש דחייה היא לא תסרב. אז אנחנו מבקשים דחייה של שני ימי דיונים"

השופטת פרידמן-פלדמן (לבן ארי): "מתי החקירה החלה?"

בן ארי: "לפני כ-5 שבועות הגיעה העדה למשרדנו, אישור היועץ היה ב-23 לאוקטובר"

השופטת פרידמן-פלדמן: "אז החקירה מתנהלת כבר 5 שבועות?"

בן ארי: "קצת פחות, כ-3 שבועות. פעולת החקירה האחרונה היתה אתמול"

השופטת פרידמן-פלדמן: "העד חפץ נחקר בעניין?"

בן ארי: "לא"

השופטת פרידמן-פלדמן: "חפץ היה אמור להתחיל בשבוע שעבר".

בן ארי: "התחבטנו, חשבנו שחפץ לא צריך לעלות לעדות, בלי שהסניגורים יידעו על החקירה".

השופט בר-עם: "למה זה ברגע האחרון? העיתוי מטריד"

בן ארי: "גם עבורנו העיתוי לא נוח, היינו מעדיפים שזה לא היה קורה, אבל אין מה לעשות, לא היתה לנו ברירה. העדה באה אלינו. העיתוי לא היה בידינו. עשינו ככל לאל ידינו כדי לצמצמם את הזמנים, בגלל העיתוי ובגלל שאנחנו נמצאים בהליך משפטי מתנהל. לא כל מי שהיה צריך להיחקר נחקר"

השופטת פרידמן-פלדמן: "לפי ההודעה שלכם זה קשור לתיק 1000, יש לזה קשר לתיקים האחרים?"

בן ארי: "אין קשר. אם היינו חושבים שצריכים לבטל את הדיונים היינו כותבים, אבל חשבנו שזה הדבר הנכון שצריך לשים על השולחן.
חומרי החקירה אינם קשורים לתיק 4000. יש אמנם השקה בין האישומים, אי אפשר להפריד ביניהם. אפשר לחקור את ניר חפץ ואנחנו נשתדל לא לשאול אותו על תיק 1000, למרות שאני לא שולטת על התשובות שלו"

עו"ד בעז בן צור: "קיבלנו את החומר לפני החדשות, כדי לשים לנו מלכודת"

בן ארי: "צריך לנהוג בכבוד".

בן צור: "אנחנו נוהגים בכבוד"

בן ארי: "התנאים צריכים להיות שווים, לכן חשבנו שאם ההגנה צריכה לעבור על החומרים לפני העדות ולדחות אותה אין לנו התנגדות"

השופטת פרידמן-פלדמן: "האם הכנתם חקירה ראשית להיום?"

בן ארי: "מבחינתנו אין בעיה לחקור כבר היום"

השופט בר-עם: "מה אתם עושים בעניין ההדלפות? זה מטריד מאוד, חמור מאוד"

בן ארי: "אנחנו מזועזעים. זה לא תפקיד שלי לחקור את זה, זו לא הפרודקטיבה של בית המשפט. אני מציעה שהסנגורים יפנו בדחיפות ליועץ המשפטי לממשלה"

עו"ד חדד: "זה לא התפקיד שלך כמשנה לפרקליט המדינה?"

בן ארי: "זה התפקיד של היועץ המשפטי לממשלה"

השופט בר-עם: "יש לך עמדה לגבי הראיות שהופיעו בתקשורת? זה חמור מאוד מאוד. אם זו ההתחלה, מה יהיה בהמשך?"

בן ארי: "אני יכולה להיות אחראית רק על הצוות שלי, היינו מזועזעים באותה מידה מההדלפות".

עו"ד חדד: "אסור לנו לאפשר להעיד את ניר חפץ בלי שאנחנו נלמד את החומרים. אי אפשר לעבור על תיק 4000 בלי לעבור דרך תיק 1000, אין דרך כזו.
אני מכיר את החומרים. השופטים שאלו יפה מאוד, מה היה קורה אם העדות היתה מתחילה כבר. אז יש יתרון שחפץ עדיין לא העיד, וזה מצב שונה בתכלית.
נניח לרגע שהוא מתחיל להעיד ופתאום אנחנו מגלים בחומר הזה שיש סיבה להפסיק את עדותו"

השופטת פרידמן-פלדמן: "כבר היה עד כזה" (הכוונה לעד אילן ישועה).

עו"ד חדד: "עדיף לתת לנו לקרוא את החומר ולכלכל את צעדינו. מה שהיה אתמול זה כמו ניסוי במעבדה. יש לנו הרבה דברים גם להגיד על העיתוי, זה מטריד מאוד. ההפרדה היא מלאכותית, אבל את מה שיש לי להגיד על העיתוי – אני אגיד אותם אחרי שאקרא את החומרים.
בנוגע להדלפות, יש לנו אירוע שכמות היודעים ביחס לחומר מצומצמת מאוד – זה נמשך חודש בלבד. זה אירוע תחום, אפשר להסתכל כמו בנקודת לייזר ובאירוע כזה שאנחנו חושבים שכל ההדלפות הם בשביל לתאם את הגרסאות.
אנחנו חושבים שלבית המשפט יש חובה למנוע את האירועים האלה. לכן אנחנו מבקשים מבית המשפט להפנות את זה ליועץ המשפטי לממשלה. אנחנו נעשה את זה אבל אני חושב שבית המשפט צריך להוציא החלטה המבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה על ההדלפות.
יש כמות יודעים קטנה מאוד, זה דבר שלא מתקבל על הדעת ההדלפות לפרטי הפרטים. צריך לעקור את התופעה הזו שאנחנו יושבים בחושך וכל העיתונאים יודעים, כולל יום נישואים, סוג הצמיד ועוד"

עו"ד ז'ק חן: "אני לא מבין למה בן ארי מזועזעת, בואו לא נוכה בתדהמה. היא אומרת שזו סמכות של היועץ המשפטי לממשלה ולא של בית המשפט. יש את שאלת העיתוי, מדוע מצאה הפרקליטות לפנות לבית המשפט ערב עדותו של עד המדינה, שכל העצבים חשופים, שמסביב יהום הסער, נותנים לנו את ההודעה דרך בית המשפט.
אני לא רוצה להרחיב על הספינים ועל התכסיסים ועל הדרמות ואני לא רוצה לשאת נאומים על חולשת התיקים. אנחנו כבר לא שחקנים במשפט הזה והתפקיד שלנו הוא להיות ניצבים בתיאטרון.
הפרקליטות היא זו שאומרת שאפשר לדחות את הדיון. המשפט לא יכול להתנהל כפרטאץ'. מובילים אותנו לקוראלס"

עו"ד רוזן עוזר: "מתנהל שיח בין בית המשפט לבין התביעה כאילו אנחנו לא שחקנים בכלל בעניין. איך זה יכול לקרות אם לא קראנו בכלל את החומרים.
כולנו אנשים נעימים, לא צועקים אבל מה שקרה זה אירוע אלים, חקירה תוך כדי משפט פלילי, ואנחנו על תקן ניצבים, אידיוטים, לא יודעים כלום.
אנחנו אומרים לכבודכם, רחמים, אנחנו כן יודעים שיש קשרים בין התיקים. אז אנחנו צריכים להיות בתפקיד של הטיפשים האלה, שאנחנו לא יכולים להגיד כלום?
זה אירוע אלים והלקוחות שלנו – הזכויות שלהם נרמסות, מותר להם לדעת מה קורה. מה ביקשנו? יומיים דחייה"

השופטת פרידמן פלדמן (לבן ארי): "מה הערכה שלכם לגבי משך החקירה של ניר חפץ".

בן ארי: "תיק 4000 ייקח 5 דיונים, תיק 2000 ותיק 1000 דיון אחד כל תיק, בסך הכל 7 דיונים.
אני לא מבינה למה מכנים את זה אירוע אלים, החוק מאפשר לנו לבצע השלמת חקירה, הודענו בכבוד רב לבית המשפט ברגע שיכולנו לעשות זאת".

עו"ד בן צור: "משפט אחד וזו לא התנצלות. יש סוגייה של עיתוי ויש סוגייה של ההדלפות. היא יכלה לצאת ממקום אחד. זה בניגוד עניינים כי הפרקליטות צריכה לחקור את עצמה אם יש מישהו שהדליף.
החומרים הללו יצאו בכוונת מכוון והיו עוד אירועים. כבר ביום שישי היו הדלפות (התכוון לגידי וייץ) והם יכולים לצאת ממקום אחד. ולכן התוצאה היא שזה אלים מוסדית.
זה עיתוי שאנחנו לא יצרנו, בסך הכל ביקשנו יומיים דחייה. אי אפשר לשקול את עניין התקשורת שתגיד למה דוחים. יש פה טוהר ההליך המשפטי – בקשתינו היא מידתית וצנועה: יומיים ללמוד את החומר".

עו"ד ז'ק חן: "הכוונה היא לא לאלימות של בן ארי; הטענה היא שכאן דרך ההודעה לבית המשפט, שהיתה לא מחוייבת, ודרך החקירה – היא אלימה. אין מקום להתנצלויות ולהיעלבויות".

בן ארי (מנסה לעקוץ את בן צור): "עו"ד בן צור מנוע מלטפל בתיק 1000 וצריך לשמור על הדבר הזה. הוא התחייב לכך".

עו"ד חדד: "הוא מעולם לא היה מעורב".

עו"ד בן צור: "עייפתי וקצתי מגורמים בפרקליטות שמדליפים חומרים חסויים ואחר כך מטיפים לי מוסר. בתיק 1000 לא אחקור".

***

אתמול בפייסבוק של אלי
08:52 -> 11:06 -> 11:10 -> 11:11 -> 11:16 -> 11:17 -> 11:25 -> 12:39 -> 14:32 -> 20:17 -> 20:24 -> 20:52 -> 21:01 -> 21:05 -> 21:11 -> 21:17 -> 21:21 -> 21:28 -> 21:34

מאמרים אחרונים

סיגר – תיק 1000

הפרקליטות רוצה להסתיר את קריסת תיק 4000 עם סיגרים ושמפניות? עושים סדר בתיק 1000

הפרקליטות שברה את הסדר ההגיוני של משפט נתניהו עם עדה בתיק 1000, הדס קליין. המטרה היא לטשטש את קריסת תיק 4000 בעדות פילבר באמצעות קצת קשקשת על סיגרים ושמפניות. אז החלטתי לעשות לכם סדר בתיק 1000

הקליקו לתוכן »