יומן הבוקר
ניר שוורץ (האתר של ניר שוורץ)
כבר אפשר לסכם את עדותו של ניר שוורץ, מי שהפעיל את שיטות החקירה המסוימות על ניר חפץ. הנה 6 הנקודות העיקריות מעדותו של שוורץ ותמונת מצב בעקבות עדותו, שגם היא הזיקה לפרקליטות ולתביעה

בשבוע הבא יסיים ניר שוורץ, ראש צוות חוקרים של ניר חפץ את עדותו, אבל מכיוון שרובה כבר מאחורינו, אפשר לסכמה.

ובכן, למרות ששוורץ איננו חלק מליבת כתב האישום, עדותו הזיקה מאוד לפרקליטות מפני שהיא שפכה אור על צורת החקירה, היוזמים שלה והכשלים בה.
שוורץ אמנם ניסה להדוף את הטענות של חפץ על אופן החקירה אבל תשובותיו המעגליות ("לא איימתי אלא הסברתי את מצבו המשפטי של חפץ") רק הרימו גבה ונראה שתואמו מראש עם הפרקליטות.

הנה 6 הנקודות המרכזיות מעדותו המדברות בעד עצמן.

***

1. המעורבות העמוקה של הפרקליטות בפשעי החקירות

בכל פעם שעו"ד בעז בן צור, פרקליטו של נתניהו, דחק בשוורץ לשתף את בית המשפט בחלקה של הפרקליטות בתרגילי החקירה ובאופן החקירה, שוורץ היסס בתחילה והסיט מבטו לעבר אנשי התביעה שם ישבו יהודית תירוש, אמיר טבנקין ואסף עיסוק, שחקר אותו בחקירה הראשית.

היתה לו סיבה טובה לכך: ככל שבן צור דחק בו, לשוורץ לא היתה ברירה והוא נאלץ להגיד את האמת שהיתה ממש לא נוחה שאלו שישבו מולו; שאנשי הפרקליטות היו מעורבים עד צוואר בחקירות ובאופן החקירה, הם ישבו מדי ערב בישיבות בלהב 433, העבירו וקיבלו עדכונים ואף התערבו במהלך החקירות תוך הדרכת  החוקרים, בהם שוורץ, על שאלות מסויימות.

ועובדה שומטת הלסתות: שוורץ אמר במפורש שיהודית תירוש ואמיר טבנקין (שחקר את ניר חפץ בעדותו) ישבו מדי יום במשרדי להב 433 וצפו אונליין בחקירות של חפץ (וכנראה גם של אחרים כמו פילבר ואלוביץ').
כלומר, השניים היו מודעים לכל צורת החקירה, לכל האיומים, לכל התלונות של חפץ ואחרים, לכל האיומים ולכל תרגילי החקירה – ואיש מהם לא החליט לנקוף אצבע.
בן צור שאל את שוורץ שוב ושוב האם היה צדיק אחד שאמר באיזשהו שלב שאולי שיטות החקירה הם פסולות – ונענה בשלילה, לא היה אף אחד כזה.

הווה אומר: שני פרקליטים בכירים במדינת ישראל ראו את העוולות בשידור חי ואפשרו רמיסת זכויות אזרח ברגל גסה. פשע! ותירוש וטבנקין ניצחו על הפשע הזה והיו מיוזמיו.

2. היענות חריגה מול סיקור אוהד

שוורץ הודה שבכל חקירותיו החשד היה סיקור אוהד בוואלה ומעולם לא הונח על השולחן המושג "היענות חריגה".

אלו דברים מדהימים: כתב אישום מוגש בישראל בגין "היענות חריגה" בלי שזה נחקר ונבדק בכך. זאת ואף זאת, בחקירותיו של נתניהו הוצגו לעיונו 15 כתבות מתוך 315 אותן כתבות בנספח שהוגש במסגרת כתב האישום המתוקן.
כלומר, נתניהו כלל לא נחקר על "היענות חריגה" לדרישותיו לכאורה בוואלה – אז איך מאשימים ראש ממשלה בדברים שהוא בכלל לא נחקר עליהם?

כך זה קרה: יהודית תירוש וליאת בן ארי הריצו בתחילת החקירה ועד סיומה את תזת הסיקור האוהד וכיוונו את החוקרים לשם.
לכל אורך החקירה, עם משאבים בלתי מוגבלים, הן לא טרחו לעשות את הדבר הכי פשוט: לבדוק את אתר וואלה.

אחרי השימוע הן הבינו שטעו, אבל נסיגה מכתב האישום לא באה בחשבון כי המטרה היתה ברורה. לכן, הם שינו זאת למושג עוד יותר מגוחך של "היענות חריגה", שוב בלי לבדוק וחמור מכך: בלי לצרף שום כלי מדידה.
חריג למה? לכלי תקשורת אחרים או לפוליטיקאים אחרים או גם וגם.

כאמור, תירוש ובן ארי גם לא שלחו את החוקרים לעשות בדיקה פשוטה על כל מקרי ה"היענות החריגה". חפיפניקיות? בהחלט כן.
רשלנות? בהחלט כן. אבל יותר מכל: זה לא היה בתום לב, זה היה בזדון. ובכלל, נספח 315 הפריטים, כזכור, נכנסה לכתב האישום בעקבות דרישת השופטים.

3.התגייסות מאסיבית לתיק אחד

שוורץ הודה שבתיק 4000 עסקו מאות חוקרים ביאל"כ (היחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית) ולמעשה כל היחידה הושבתה לטובת תיק אחד, דבר מדהים כשלעצמו.
גם העובדה שיהודית תירוש ואמיר טבנקין הקדישו את כל זמנם לתיק אחד, יחד עם עשרות פרקליטים ועוד עשרות חוקרים של רשות ני"ע, ממחישה את מה שכתבתי זה מזמן: בתיק הזה הושקעו משאבים בהיקף של מאות מיליוני שקלים.
ועל מה בדיוק? על סיקור אוהד או היענות חריגה שמעולם לא היו ומעולם לא נבדקו!

דווקא בנקודה הכי קריטית של כתב האישום הפרקליטות והמשטרה לא טרחו לעשות את הדבר המובן והברור מאליו: לבדוק אם הדברים נכונים באמצעות ניטור פשוט של מידע באתר וואלה.

4.הבורות

שוורץ הודה שהוא לא מכיר מושגים בסיסיים בעולם התקשורת ואפילו לא ידע שינון מגל היה עורך וואלה.

איך מפקידים חוקר בכיר על חשדות בנושאים תקשורתיים בלי שום הדרכה?
שאלה טובה, שוורץ לא ראה בזו בעיה משום מה.

התשובה שלי היא פשוטה: יהודית ותירוש ואנשי רשות ני"ע הגישו לשוורץ את ההתכתבות של אילן ישועה עם חפץ ועם אלוביץ' ולמעשה חסמו כל כיווני חקירה אפשריים אלטרנטיביים.

5. הפניית אצבע המאשימה ליואב תלם

שוורץ חזר שוב ושוב על השם הזה, שהיה עד חקירתו מתחת לרדאר התקשורתי.
תלם, היום בדרגת תת ניצב, היה מספר 2 ביחידה אחרי אלי אסייג, אבל שוורץ לא הזכיר כלל את אסייג. כשנשאל מי נתן את ההנחיות על תרגילי החקירה עם אשתו של חפץ והמקורבת הוא הזכיר את תלם. הוא הנחה, הוא ידע, תלם ושוב פעם תלם.

ובכן, תלם הוא מקורבו של יואב סגלוביץ' (היום ביש עתיד ומי שהדליף בפרשת הרפז) וסגלוביץ' חבר של שי ניצן. נסגר המעגל.

6. האיומים? החוקרים האחרים אשמים

שוורץ ניסה כאמור להדוף את כל טענות חפץ ובן צור על עינויים, רעב, מניעת טיפול רפואי והפיל את התיק על חוקר תחתו יניב פלג, ואמר שכמה אמירות שלו היו בעייתיות/חמורות וגם של חוקר חפץ בתיק 1270.
זה רק ממחיש עד כמה עדי התביעה עשו קרקס מהתביעה: ניר חפץ אמר על אילן ישועה (עד מפתח) שהוא שקרן, שאבי ברגר (עד מפתח) לא אמין, החוקר של ניר חפץ ניר שוורץ אומר עליו שהוא למעשה שקרן ומאשים חוקרים אחרים ואת מפקדו בדברים פסולים ולא חוקיים.

הטחת ההאשמות ההדדיות הללו רק מוכיחה עד כמה תפירת התיקים היתה רשלנית.

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
11:21 -> 11:22 -> 13:06 -> 13:52 -> 15:26 -> 15:54 -> 16:45 -> 16:46 -> 17:52 -> 17:54 -> 19:15 -> 22:29

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »