יומן הבוקר
ניר שוורץ, מחוקרי ניר חפץ (מקור: אתר האינטרנט של ניר שוורץ), ניר חפץ (ויקיפדיה)
משפט נתניהו מתחדש. העד הבא הוא ניר שוורץ, אחד החוקרים של ניר חפץ. קבלו קצת מידע על האיש, כפי שהוא מעיד על עצמו, ומבט על מה שצפוי בעדותו. נקודת המפתח תהיה תרגיל החקירה שהפרקליטות והמשטרה ניסו להסתיר

תודה לאבי וייס.

***

משפט נתניהו יתחדש מחר אחרי הפוגה בת שבוע כשניר שוורץ, אחד החוקרים של ניר חפץ ימסור את עדותו.

אתמול הסכימו ההגנה והתביעה על ויתור של 4 עדים בזמן הקרוב – מזכירתו של שאול אלוביץ' לשעבר, שני עורכי דין שטיפלו בוואלה ומנכ"ל בזק בינלאומי לשעבר – אשר בלאו הכי עדותם היתה אמורה להיות קצרה מאוד.
בכל מקרה, לאור דילול ארבעת העדים, עדותו של עד המדינה שלמה פילבר צפויה להתחיל בסוף החודש או בתחילת החודש הבא.

ניר שוורץ היה זה שחפץ הדביק לו את השם "אינקוויזיציה שוורץ" ותיאר אותו כגדול המאיימים עליו.
צריך להדגיש: שוורץ כבר לא משרת במשטרה ויש לו משרד עורכי דין עצמאי שבו הוא מתפאר ב-30 שנות קריירה ובטיפול בתיקי 4000 ו-3000.

***

כך ניר שוורץ מציג את עצמו באתר שלו

"בעל תואר ראשון ושני במשפטים, תואר ראשון במנהל עסקים ובעל הסמכה מלשכת עורכי הדין.

"שירתתי כ-30 שנים בשירות המדינה, מרבית התקופה במשטרת ישראל במגוון תפקידי חקירות ומודיעין. בשנים האחרונות פיקדתי על חקירות כלכליות ופליליות בלהב 433 ובמפלג התשאול בימ"ר ת"א.

"הקמתי וייסדתי את המחלק לאכיפה כלכלית בלהב 433 / היחידה הארצית למאבק לפשיעה כלכלית (יאל"כ) והייתי גם ראש המחלק הראשון בתחום. במסגרת זו, פיקדתי על חקירות כלכליות רחבות היקף לרבות בתחום הלבנת הון וחילוט נכסים, בשיתוף פעולה פורה עם רשות המיסים ורשויות נוספות. בתפקידי האחרון שימשתי כמפקד כוח משימה מיוחד המשלב חוקרים, לצד אנשי מודיעין מהמשטרה ומרשות המיסים, נציג הרשות לאיסור הלבנת הון ופרקליטים.
בתפקיד זה הובלתי חקירות בתחום הצווארון הלבן וניהלתי פרשות של שחיתות ציבורית. הייתי שותף מרכזי בחקירות רגישות, לרבות תיקי 3000 ו-4000. כמוביל בתחומי וכקצין בכיר בוגר פו"מ, ייעצתי והרציתי בתחום הכלכלי בכנסים ובפאנלים ארציים כנציג המשטרה. כמו כן, הייתי שותף למיסוד הלכות חשובות בבימ"ש עליון בתחום החילוט ותפיסת נכסים.

"אני נחשב למומחה בתחום החקירות הכלכליות, הלבנת הון, חילוט נכסים, צווארון לבן ופשיעה חמורה. הנני בעל ניסיון וידע רב אותו אני מביא עמי לטובת הענקת הכלים וההגנה הטובה ביותר האפשרית עבור לקוחותיי.
שעותיי הרבות כחוקר וכמפקד בחדר החקירות ובבתי המשפט, כמי שהיה אמון על תפיסת נכסים לצרכי חילוט מצד המשטרה ומעמדי כמוביל בתחומו- לכל אלה יתרון משמעותי בייצוג לקוחות כהכנה לחקירות, בייצוג בבתי המשפט ובביצוע פעולות אפקטיביות לשחרור נכסים".

לקראת עדותו של ניר שוורץ במשפט נתניהו

כבעל שני תארים במשפטים ובעל וותק רב בחקירות, אפשר להניח כי שוורץ ידע להתנסח כדי לא ליפול למלכודות.

ברור לי, לפי מזכר ריענון העד שלו, שהוא יפריך את כל תיאורי חפץ על חקירותיו (על תנאי המעצר הוא לא אחראי) ויגיד שעד המדינה, פחות או יותר, ניפח אותם (מה שכנראה נכון במידה מסוימת – ראינו שלחפץ יש נטייה לתיאטרליות יתר), וגם שהכל היה במסגרת הלגיטימית של חקירות שהוא ניהל עשרות שנים.

אלא שהנקודה החשובה ביותר, לטעמי, היא לא ההתנהלות בחקירת חפץ, אלא תרגיל החקירה של "המקורבת".

הפרקליטות והמשטרה מנסות לשווק את התירוץ, שהבאתה היתה הכרחית לצורך חיפוש דיסק ההקלטות של חפץ. אלא שהוא אומר שזה לא הגיוני כי הם ידעו שהוא מבקר הרבה באותו העת אצל הוריו.
השאלה מתחדדת לאור השאלות הדי חודרניות שנשאלה המקורבת, שחפץ טוען שאלי אסייג הודה כי חרגו מנהלי החקירה. פה אין כלל ויכוח שמדובר בשאלות פסולות ושוורץ יצטרך להסביר האם זו היתה יוזמה מקומית או שהוא יצביע על מפקדיו, ביניהם אלי אסייג והפרקליטות המלוות – יהודית תירוש וליאת בן ארי.

באופן כללי, יהיה מעניין לשמוע את שוורץ על אופן החקירה וכיווניה – במיוחד ההכוונה שנעשתה כדי להפליל את נתניהו בכל מחיר.
ממי קיבל הנחיות, עם מי התייעץ כשיצא ובא מחדר החקירות ואיך ניסו בחקירה משלימה "לשתול" לחפץ זיכרון לאחר שלוח הזמנים לא הסתדר להם עם עדויותיו הקודמות.

נושא שני שעשוי לעלות בעדותו הוא תיק מצ"ח של חפץ, שדלף לתקשורת ויהיה מעניין לראות האם שוורץ יישאל על כך. אם כן, האם יאשש את ההערכות שהתיק היה בידיהם כחלק מאיסוף המודיעין – ולכן דלף כנראה מהיחידה החוקרת או מהפרקליטות.

השורה התחתונה

יעיד שוורץ מה שיעיד, הפרקליטות לא ממש תצא טוב מזה. הפרקליטות עקבה אחרי מהלך החקירות, ידעה על תרגיל החקירה (גם אם בדיעבד) ויחד עם המשטרה ניסתה להסתיר אותו.

***

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
09:57 -> 12:33 -> 17:56

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »