יומן הבוקר
שלמה פילבר, עד מדינה במשפט נתניהו (צילום: אלי ציפורי)
משפט נתניהו יוצא מהיום לפגרה די ארוכה שתימשך קצת למעלה משבועיים. לאחר פסח תתחיל החקירה הנגדית של שלמה פילבר. עורכי הדין של נתניהו ואלוביץ' לא יעשו לו חיים קלים. מה צפוי בחקירתו הנגדית של פילבר?
"יש פה סיפור שלם שהוא בדה אותו. פילבר עוין את האמת"

היום היה אמור להעיד שי חייק, לשעבר דוברו של נתניהו, אלא שהוא נדבק בקורונה. כיוון שפילבר נמצא בחופשה, עליה הודיע זמן רב לפני עדותו, המשפט יתחדש ב-26.4, יום ג', אחרי פגרת פסח ואחרי חזרתו של פילבר מחופשתו יום קודם לכן. או אז תיפתח החקירה הנגדית של פילבר, ע"י עו"ד בעז בן צור ועו"ד ז'ק חן, שכל אחד מהם מעריך שתימשך בין 7 ל-9 לדיונים. כלומר, בסך הכל חקירתו הנגדית של פילבר תימשך בין 14 ל-18 דיונים, משהו כמו חודש.

כפי שכתבתי, חזרתי ואמרתי, יהיו הרבה הפתעות בחקירה הנגדית. מצד אחד, אין ספק שפילבר יקטין עוד יותר את מה שכבר הקטין בחקירה הראשית – את החיבור לכאורה לנתניהו להתנהלותו העצמאית במשרד התקשורת. מצד שני, הוא ממש לא יזכה לחיים קלים וזה בלשון המעטה.

***

כדי להבין מה מחכה לפילבר בחקירה הנגדית, אני מביא את מה שאמר בן צור אחרי שהפרקליטות ביקשה מבית המשפט להכריז על פילבר כעד עוין:

עו"ד בן צור: "העד נחקר על שורה ארוכה של נושאים, העד נחקר אלפי עמודים, העד הזה עוין אותנו, אותנו בנקודות המהותיות ביותר שיש בהליך, יש לנו חקירה מאוד קונפליקטואלית בחלקים מסויימים עם העד הזה, מאוד קונפליקטואלית, הוא עוין אותנו.
יש פה סיפור שלם שהוא בדה אותו. הוא מאמץ בחקירה שלו את האמירות הקיצוניות ביותר, הקיצוניות ביותר מבן אלף העמודים, מבין אלפי העמודים שנעשו. אנחנו נמצאים ביום השלישי ובמשך יומיים וחצי העד נמצא בהתמסרות כמעט מוחלטת לתביעה ובחוסר התמסרות כמעט מוחלטת בחלקים מהותיים לאמת. לכן אנחנו מדברים פה על איזושהי נקודה אחת, אחת, בדידה משורה של נושאים…"

ובהמשך:

עו"ד בן צור: "… יש פה פיל בחדר הזה והפיל הזה ניכר באירוע האחרון שהעד אמר אוקיי, אם זה ככה אני מושך את התשובה, הפיל שבחדר הוא פיל לבן.
העד יודע מתחילת 2018 שיש סיכוי סביר, כך אומרים לו. אגב, זה לא משנה כרגע אם זה נכון או לא נכון, שיש סיכוי סביר שימצו איתו איזשהו דין למרות שסגרו את התיקים אצל האחרים, אבל הוא חשוף. מבחינתו בשביל זה הוא הופך להיות עד מדינה. העד הזה גם שומע מסרים ברורים, שמע, זה הופיע בכלי תקשורת שאם הוא לא יחזור על התשובות…"

בהמשך:

עו"ד בן צור: "… לעד הזה יש אינטרס, יש לו אינטרס עמוק, האינטרס העמוק היחיד שיש לו זה להציל את עורו. לא שאני אומר כרגע אם האיום הוא איום אמיתי או איום עם אקדח קפצונים, זה האינטרס של העד. לטעמנו התשובות שלו נועדו לשרת את התביעה כדי להימנע מאותו סיכון.

עכשיו לשאלה איך אפשר להסיר את הסיכון? יגידו לו תעיד, לא נגיש נגדך הליך, תהיה משוחרר, תעיד את הכל, את האמת. אני מקווה מאוד, לו זה מצב הדברים, אני נוטה להניח שיש סיכוי סביר שחלקים מההבלים שהוא אמר אותם, ואנחנו נראה אחרי זה שזה נסתרים וראיות אובייקטיביות, לא אקדים את המאוחר, את ההבלים הללו איך הדברים האלה מסתדרים, מתיישבים ותואמים את האמת, בסדר, אבל כרגע אנחנו צריכים טיפה להמתין, זו הדרך, הדרך היא להסיר את החרב המרחפפת מעל ראשו…"

בהמשך:

"… אני עכשיו משתית את העניין בלי שבית המשפט רואה את כל התמונה, בלי שבית המשפט לטעמנו עוד לא שמע כי עוד לא ניתנה לו הזדמנות לשמוע שהעד הזה עוין את האמת, הוא עוין את האמת והאמת היא אצלנו בחלקים ניכרים…"

בהמשך:

בן צור: "… זה האיום שמוטל על העד כשאנחנו יודעים שהעד הזה אמרו לו תבלה שנים, עוד פעם המשפחה שלך, מיליוני שקלים זה יעלה לך אז הוא עושה את הבחירות שלו. זה לא בחירתה של סופי, זה בחירתו של פילבר, מה לעשות? אוקיי, פילבר ייוושע, צריך לספק איזושהי תמורה, זה מה שהיה איתו בעניין הזה, תמורה נכונה או לא נכונה, אנחנו נראה לבית המשפט איך בימים הראשונים, איך הגרסה שלו מתעצבת ביחד עם החוקרים. אולי אני מקדים את המאוחר…".

שורה תחתונה, ובן צור מתאר אותה בצורה הברורה ביותר: פילבר בדה סיפור שלם, הוא מספר הבלים, הוא עוין את האמת, הגרסה שלו מתעצבת ביחד עם החוקרים. ואת כל זה יוכיחן בן צור וז'ק חן בחקירה הנגדית.

***

אתמול בטוויטר ובפייסבוק של אלי
08:53 -> 09:33 -> 09:58 -> 11:51 -> 12:02 -> 13:22 -> 19:28 -> 22:08

מאמרים אחרונים

סיגר – תיק 1000

הפרקליטות רוצה להסתיר את קריסת תיק 4000 עם סיגרים ושמפניות? עושים סדר בתיק 1000

הפרקליטות שברה את הסדר ההגיוני של משפט נתניהו עם עדה בתיק 1000, הדס קליין. המטרה היא לטשטש את קריסת תיק 4000 בעדות פילבר באמצעות קצת קשקשת על סיגרים ושמפניות. אז החלטתי לעשות לכם סדר בתיק 1000

הקליקו לתוכן »