יומן הבוקר
שלמה פילבר, עד המדינה במשפט נתניהו
אתמול היה היום הראשון לחקירה הנגדית של עד המדינה שלמה פילבר ע"י פרקליטו של נתניהו, בעז בן צור. הפרקליט הוביל את העד לאורך הדרך מחקירתו ברשות לני"ע ועד למעצרו. הדברים מדהימים

אין ספק: אתמול (10.05.2022) היה אחד הדיונים המרתקים במשפט נתניהו.

עו"ד בן צור, ביד אמן משפטי, הוביל את עד המדינה שלמה פילבר מחקירתו ברשות ני"ע ביולי 2017, דרך השלמת החקירה באוקטובר 2017 ועד למעצרו ב-18 לפברואר 2018, יום החקירה הראשון, שבו עדיין פילבר לא התקפל בפני החוקרים ולא דיבר על שום הנחייה מנתניהו, זולת הנחיות כלליות על מדיניות של תשמור על תחרות ואל תעלה מחירים.

***

מה שמדהים הוא שפילבר אמר עשרות פעמים שנתניהו לא הנחה אותו, שהוא לא זוכר שהנחה אותו, וחזר על שני עקרונות הפגישה, שזה שמירה על תחרות ואי העלאת מחירים.
מה שמדהים עוד יותר, שפילבר אמר זאת גם למקורביו כמו אשתו, איש עסקים מקורב לו ועורכי דינו.
כלומר, במשך יותר מחצי שנה פילבר שוב ושוב חזר על כך שנתניהו לא הנחה אותו וזה היה הזיכרון החד והאותנטי שלו.

במקביל, הלחץ בחקירות הלך והתגבר עד לשיא ב-18 לפברואר 2018, שם החוקרים מפעילים עליו מכבש ("דפקו עליי פטיש, ניסו להכניס לי מילים") ועדיין פילבר לא מספק את הסחורה מבחינתם, למרות אין ספור איומים, צרחות, מצגי שווא ושקרים על ראיות מדומיינות וכמובן רמיזות על המשפחה.
רק בסוף היום, כאשר הוא עייף, פילבר אמר "כנראה השר" בתשובה לאחת השאלות, אבל מיד אחר כך חזר ואמר שהוא לא זוכר שנתניהו הנחה אותו, מה שאילץ את בכירי החוקרים (אלי אסייג ויואב תלם) להיכנס אליו ולנאום לו נאומי "תחשוב על זה, יש לך משפחה, יש לך אינטרסים".
למחרת פילבר התקפל, אבל זה יידון בחקירתו היום.

בן צור, אגב, לא קורא לפגישה עם נתניהו "פגישת ההנחיה" ובצדק רב, כי "הנחיה" זה מונח שהמציאה הפרקליטות, אלא "הפגישה הראשונה".

החקירה ברשות ני"ע

החקירה של פילבר ברשות ני"ע נפתחה ביולי 2017 ובמסגרתה נחקר פילבר 50 שעות, חמישה ימים.
למרות שלכאורה החקירה לא עסקה כלל בחשדות נגד ראש הממשלה, פילבר מסר גרסה מפורטת, על פני קרוב ל-2000 עמודי תמליל, בין היתר גם על הקשר עם נתניהו.

הוא חזר ואמר, שוב ושוב, שכל החלטותיו התבססו על שיקל דעתו המקצועי ועל טעמים ענייניים.
הוא חזר ואמר, שוב ושוב, שהוא לא קיבל הנחיות כלשהן מנתניהו – לא בנוגע לעסקת בזק-יס ולא בנוגע לכל טיפול אחר בענייניה של בזק.
פילבר אף הבהיר כי פעל באופן עצמאי במשרד התקשורת, הן נוכח העובדה כי נתניהו לא פעל במשרד לבד מהנחיה כללית לקידום התחרות ולאי העלאת המחירים, והן לנוכח העובדה כי החל מחודש מרץ 2016 נתניהו משך ידו מהמשרד נוכח בדיקת ניגוד העניינים.

הנה כמה קטעים מהחקירות ומאירועים נוספים שמדברים בעד עצמם:

חוקרת: "השאלה אם קיבלת רושם או שאולי אפילו הוסבר לך שצריך מה שבזק מבקשים צריך לנסות לעשות".

פילבר: "אף פעם לא, אף פעם לא היתה לי שיחה עם בעניין הזה עם ראש הממשלה".

ראיון שנתן פילבר לערוץ 12 מיום 7.8.2017:

לשאלת חדשות 12 האם נתניהו לא עבר עבירה ולא הנחה אותו לעשות את הדברים הללו, השיב פילבר: "מעולם לא דיברתי איתו על הדברים האלה, מעולם לא עלה הנושא הזה בשיחותינו".

שאלה: "כלומר עד אז השר הממונה לא ידע על התוכנית (תוכנית עבודה עד ל-2016) הזאת, על הרעיונות האלה".

פילבר: "הוא גם לא ידע עליהם בכלל. אני אגיד לך יותר מזה… מי שמכיר את נתניהו יודע איך עובדים איתו. ברגע שהוא סומך על בן אדם ויש לו אמון בבן אדם, הוא נותן לו לרוץ קדימה, הוא לא… אה… לא עניין אותו בתיק הזה (תיק התקשורת) בכלל הטלקום, עניין אותו השידורים".

ובהמשך:

"אני אומר לך, הוא נתן לי יד חופשית לחלוטין, הוא אמר לי בתחילת הדרך כשנכנסתי לפגישה הראשונה, הוא אמר לי תשמע השוק, זה שוק… הבנתי שזה שוק גדול מאוד. שתי הנחיות אני נותן לך, אחד תמשיך את התחרות בשוק הסיטונאי, הוא המשיך, גם הוציא הודעה עוד לפני שהתמניתי בעניין הזה ושתיים – אל תעלה לי מחירים. כל השאר תעשה מה שאתה חושב. זהו".

ובהמשך:

"הוא אמר לי משפט אחד כשנכנסתי לעבודה, הוא אמר לי טלקום לא מעניין אותי, יש לי כל מיני פניות, זה לא מעניין אותי, אבל שולח אותם אליך, אני לא חייב לאף אחד, תעשה מה שאתה מבין שהכי טוב ושני דברים: אחד, תמשיך את התחרות, ושתיים – אל תעלה מחירים. זו פחות או יותר כל התורה על רגל אחת".

ובהמשך:

"אני אומר לך באמת, עכשיו אני אומר לך, אני בכוונה אומר את זה כי כל הזמן מרחף באוויר אלוביץ'-נתניהו, בעניין הזה הוא לא אמר לי מילה, באמת הוא לא אמר לי מילה".

ובהמשך:

"כמה וכמה הוא (נתניהו) נתן לי ברכת הדרך מאוד קצרה. הוא אמר לי תשמע קח את המשרד, אני רוצה לשבת איתך על תחום השידורים… על שוק הטלקום הוא אמר לי תשמע, אני אין לי מחויבות לאף אחד בשוק הזה, מבחינתי הדבר הכי חשוב זה תחרות. קח את זה, תמשיך את התחרות, דיר באלאק, לא להעלות מחירים".

החקירה במשטרה, היום הראשון

ב-18.2.2018 נעצר פילבר ונחקר לאורך כל היום, ושם שוב ושוב אמר שנתניהו לא הנחה אותו והוא לא זוכר שום הנחיה.
אלא ששם החוקרים כבר הפעילו מכבש וגם הציגו לו מצגי שווא כאילו יש ראיות לעסקת שוחד, וראיות שהוא אכן קיבל הנחיות מנתניהו (מאחורי החוקרים היו קרטון עם קלסרים מהם בצבצו קלטות עם כיתוב של הפללת פילבר).

מעצרו של פילבר, נזכיר, הוארך ב-5 ימים. לדברי פילבר הוא הכיר עולם חדש שלא היה מוכר לו:

פילבר: "אני מגיע, לוקחים אותי, מראים לי באזהרה, רואה סיפורים חדשים. שהשר ובני משפחתו מואשמים בשוחד ובסיוע לקבלת שוחד, משנת 2012 עד 2017.
מבחינתי זו סינית מדוברת, לא מכיר שוחד, לא יודע שוחד, לא מכיר את סיפורי וואלה, אני שמתי חומה סינית על הדברים האלה.
מכניסים אותי לאירוע שאני בכלל לא קשור אליו. הכניסו אותי למסיבה שלא ביקשתי להיות בה. קיבלתי 2.5 דקות התייעצות עם עורכי הדין שמכירים את הסיפור מרשות ני"ע, אמרו לי תשמע אתה מואשם בשוחד, שזה סיפור חדש לגמרי. אני רואה את ההמולה מסביב, את הרעש, מבין שזו חתיכת דרמה מטורפת".

ובהמשך אומר פילבר:

"אני מתחיל להבין שאני נמצא באיזשהו ברוך מאוד גדול, ואני משאיר בשלב הזה חלק מהקלפים צמוד לחזה. גם כשמובילים אותי לכיוונים מסויימים, אני מוריד מדפים, אוסף נתונים, אוסף מודיעין, רוצה לעבד את מה שהם אומרים".

ודבר מאוד משמעותי: פילבר הפנה, כאמור, את החוקרים לאשתו, לאיש עסקים מקורב אליו וגם לעורכי דינו כיוון שהוא אמר להם לאורך כל הדרך שנתניהו לא הנחה אותו. כלומר, צדדים שלישיים היו עדים לכך.

הנה מספר דברים מחקירת היום הראשון במשטרה.

פילבר: "אתם יודעם את זה בטח… במהלך החקירה ברשות ני"ע אמרתי את הכל. אמרתי כל מה שהיה לי להגיד על הנושא… כתוב לי בחקירות של הרשות לניירות ערך, אמרתי מיוזמתי, הסברתי והנמקתי".

ובהמשך:

"אני הסברתי שמונים אלף פעם, בערמות כאלה של ניירות למבקר המדינה ואחר כך להם ואחר כך לכל מקום אפשרי, שאני פעלתי ברמה המקצועית לפי שיקול הדעת המקצועי שלי".

ובהמשך:

"כשאני נפגשתי איתו, ובמשפט וחצי הוא אומר לי על הטלקום, הוא אמר לי תשמע, אמר לי אני… תעשה שם… זה לא מעניין אותי, תעש שם מה שאתה מבין, יש לי רק שתי דרישות ממך. אחת, תמשיך את התחרות ושתיים אל תעלה מחירים וזהו, ואז תעשה מה שאתה רוצה".

ובהמשך:

"הוא (נתניהו) אמר לי תמשיך את הרפורמה של כחלון, הוא אמר תמשיך את התחרות כמו שהיא, אנחנו לא מפסיקים את הרפורמה, את השוק הסיטונאי וזה גם יצא בהודעה מסודרת שלו, לפני שנכנסתי לתפקיד".

ובהמשך – לשאלות על מיזוג בזק-יס – מעורבות כלשהי של נתניהו; אלו התשובות שסיפק פילבר, לאחר שהחוקרים מפעילים עליו מכבש ואומרים לו שזה לא הגיוני שנתניהו לא הנחה אותו ואף אומרים לו במפורש: "תגיד שזה ביבי".

פילבר: "למיטב זכרוני לא"; לא"; "זה עלה בשיחה עם איתן צפריר"; "אני לא זוכר שדיברתי עם נתניהו על זה"; "אני לא זוכר שנתניהו הנחה אותי"; "אני לא זוכר, אני באמת לא זוכר (שנתניהו הנחה אותי)" – אמר זאת כמה פעמים"; "אני באמת לא זוכר, לא רוצה להגיד לך סתם, לא רוצה לרמות אתכם, לא רוצה לשקר אותכם, זה אמיתי ואני אמרתי את האמת"

ביציאה מחדר החקירות אחרי היום הראשון, פילבר לא יודע שהוא מוקלט.

פילבר על התנהגות החוקרים

"החוקרים רוכבים עליי, ניסו להגיד לי תפתח את הפה, אתה פראייר, עבדו עליך, מוכרים אותך, אתה מגן על דברים שלא רלוונטיים, אתה סתם מחפה".

"אמרתי לעצמי שהמדינה לא ממציאה סתם דברים, שהיא לא הופכת את המדינה רק כדי להמציא דברים" (אומר את זה היום לאחר שהבין ששיקרו לו בחקירות על ראיות לכאורה נגדו ונגד אחרים).

"הם לא מבינים איך זה מתנהל, אמרתי להם שדברים כאלה (מיזוג בזק-יס למשל) צומחים מלמטה".

"היתה להם תיזה מסויימת והם ניסו להוציא אותה ממני. הם באו עם הגישה הזאת".

"הם רומזים לי שהם רוצים שאגיד שנתניהו אמר, שנתניהו הנחה".

"הם מתנפלים עליי, זה מאוד לא נוח".

"הרגשתי שהם מנסים לדחוף לי בכוח מילים לפה".

"הם מובילים אותי שאגיד שנתניהו הנחה".

"לא הראו לי שום ראיה, רק אסאמסים של ישועה ואלוביץ'".

"יריב עמיהד בחקירת רשות ני"ע אמר לי תן את הראש של נתניהו ואלוביץ' מתחת לגלגלי האוטובוס".

"הבנתי שהדרך לצאת החוצה זה להגיד שנתניהו הנחה".

"כשהם אמרו לי יש לך הזדמנות פז הכוונה היתה שאשנה גרסה".

"הם רוצים שאני אגיד שנתניהו הנחה".

"אמרתי להם תביאו לי ראיה שנתניהו הנחה אותי, תרעננו את זכרוני, הם לא הביאו עד היום".

"החוקרת אמרה לי שזה "וואחד אירוע" מיזוג בזק-יס, אמרתי להם שזה איזוטרי, גם מבחינת הדרג המקצועי הנושא הזה לא עלה, זה נגמר וגם בתקשורת זה לא עלה. זה לא אישיו דרמטי".

"הם מנסים באותות ובמופתים להנחיל לי בזיכרון את נתניהו" (עונה בחיוב לשאלת בן צור).

"ניסיתי להציג להם שפעלתי בצורה סבירה ומקובלת באמצעות השוואות לחברות אחרות. הם ביטלו את זה, הם סתמו לי את הפה".

"אתה (החוקר) מכריח אותי להשיב".

"הרגשתי מאוים".

"דפקו עליי כמו עם פטיש".

"זו היתה החקירה הכי קשה והכי ברוטאלית (היום הראשון במשטרה)".

הלחץ החריג על פילבר: התחיל עם החוקרים ונגמר עם הקצינים הבכירים

החוקרת רינת סבן: "אני אומרת לך שזה לא הולך להסתיים בחמישה ימים. אני אומרת לך שאתה מסובך ממש, ואנחנו לא התחלנו, לא קצה הקרחון על מה שיש לנו (בדיעבד התברר שאין להם כלום – א.צ). ואני אומרת לך כבר מעכשיו, שאם אלה התשובות שאתה הולך לתת, אתה בבעיה חמורה".

פילבר (תוך שהוא מניד בראשו לשלילה): "אמרתי לך, אני לא זוכר את זה".

רינת סבן: "אתה בן-אדם, יש לך שבעה ילדים, תפתח את הראש. תחשוב בהיגיון".

החוקר שלומי חכמון: "הוא מספר לי נכדים, זה בדיוק מה שמעצבן אותי עכשיו. שאתה, אתה עדיין נו… היום אין סיבה לשכב על הגדר בשביל אף אחד".

בסיום אותו יום חקירה, שבו ניסו להפוך את פילבר לעד המדינה תוך שימוש במשפחתו ("אין חברים, יש רק את הילדים") נכנס לתמונה אחד הקצינים הבכירים במשטרה, יואב תלם.

יואב תלם: "אתה מבין את הסיטואציה? נכנס לפה מפקד היאל"כ. החקירה התחילה במקום מסויים… ומשום מה עברה לפה. לא טוב לנו לראות אותך ככה. יתירה מכך, עצוב לי לראות בן-אדם כמוך יושב פה. לא יודע כמה יכול להאמין לי. אין סיבה שתשב פה. אין סיבה. רבאק, אתה מנכ"ל, עשית איזה כמה דברים בחיים… שבעה ילדים, נכדים… אתה לא ילד".

פילבר: "לא…"

אלי אסייג (שניהל את החקירה, ראש היאל"כ): "אז תחשוב, תעשה חושבים, תעשה חשבון נפש, כמה שאפשר יהיה לעשות את זה בתא… ואני מציע שבבוקר תבוא צלול, חד, ובאמת תשב ותספר את כל הסיפור.
תדאג לעצמך, תקשיב מה אני אומר לך. תדאג לעצמך. אין חברים בעולם הזה, עזוב אותך משטויות. אין חברים. יש את המשפחה הגרעינית, יש את הילדים שלך, יש את האישה, אחים, זה מה שיש. לא משנה אם אתה עבריין קקמייקה, או אם אתה נמצא בצווארון הלבן וכל הברנז'ה… משתמשים וזורקים. יש במחסנית, הבא בתור. אל תשכב על הגדר בשביל אף אחד… אני מקווה שתשכיל לספר את האמת… ולדאוג למשפחתך, לאינטרסים שלך… כי גם ככה אתה תישאר לבד… מההיכרות שלנו… תהיה נבון וחכם כמו ש… כנראה אתה… אתה כזה. רק אה… תפעיל את זה לאינטרסים שלך. בסוף אה… כמה ילדים יש לך?"

פילבר: "שבעה".

בהמשך:

אלי אסייג: "שבעה ילדים… יש לך אירוע… לא פשוט. תהיה נבון ותהיה חכם… תאמין לי שלנו יש מספיק ראיות (אגב, זה שקר!). זה ייראה אחרת מבחינתך גם תספר את האמת, את האמת אנחנו יודעים. לא נופלים על אנשים… זה לא ארגנטינה פה. אני מתאר לעצמי שאתה מבין".

פילבר (מהנהן בראשו): "מתאר לעצמי, כן".

אלי אסייג: "תחשוב".

יואב תלם: "הוא חושב המפקד".

אלי אסייג: "יש לו זמן. יילך לתא, יישן…"

חוקרת: "נראה לי שהלילה הזה הוא לא יישן".

אלי אסייג: "יועץ משפטי לא נותן… בית משפט לא מאריך מעצר. חבר יקר, תבין. זה לא שאני עושה מה שאני רוצה. יכולתי לעצור אותך 24 שעות, לגנוב על הדרך… הבאנו אותך לבית המשפט. שבית המשפט יבחן את הראיות, יראה מה יש, מה אין, לא נותנים חמישה ימים… בתיקי רצח מקבלים 5 ימים. על תיק חמור, עם כמות אדירה של ראיות."

פילבר (לפני חתימת הסכם עד המדינה): "יש שלוש מאות ואהה… חמש מאות חוקרים עכשיו… שכולם נמצאים עכשיו באיזה מן תחרות… מירוץ למיליון מי יביא את הראש של נתניהו. כולם… אז מה צריך? אחד האנשים הקרובים אליו, אז מסמנים אותי ומנסים לחפש אותי"

אתמול בעדות אמר פילבר: "שמו צלב על הגב שלי"

בשלב זה החליט פילבר לחתום על הסכם עד המדינה, כפי שהסביר מאוחר יותר משיקולים מאוד הגיוניים: אם היו לו עוד כמה שנים ועוד כמה מיליונים היה נאבק על חפותו.

מאמרים אחרונים

יואב תלם (צילום: אלי ציפורי)

תיק 'הצוללות': החוקר נכנס למקלחת?

יואב תלם נכנס באמצע מקלחת של מיקי גנור ביום השני לחקירתו שבו נחקר עד 4 לפנות בוקר – וניסה להפוך אותו לעד מדינה כשהוא מדבר על "שחיתות שלטונית והון שלטון. קח דף, תחתום עליו ותצא הביתה" (הכוונה לנתניהו); תלם בתגובה: "לא זוכר"

הקליקו לתוכן »
פרח לרנר, לשעבר יועצת לנתניהו (צילום: אלי ציפורי)

תיק 2000: היועצת לשעבר של נתניהו הגיעה לעדות

פרח לרנר, היועצת לשעבר של נתניהו, ריסקה בעדותה את התיאוריות המופרכות של ליאת בן ארי: נתניהו הנחה כל העת לבלום את חוק "ישראל היום". וגם: החיטוט הלא חוקי בטלפון של לרנר, הסתרת מסמכים מזכים בחקירותיה, וניסיון לשתול גרסאות שיפלילו את נתניהו

הקליקו לתוכן »
שלומית ברנע פרגו (צילום: אלי ציפורי)

השקרים של עו"ד שלומית ברנע פרגו, יועמ"ש משרד ראש הממשלה

לא "זכרה" תכתובות עם נתן אשל למרות שטענה שלא קיבלה פניות מנתניהו על מתנות. התירוצים שלה: "בגלל כל מיני תקלות הרבה תכתובות לא נשמרות… אתה מוזמן לפנות למערך המחשוב שלנו להוסיף על תלונותיי שחיתוכים שונים לא מעלים כל מיני תוצאות" (את מה שהתאים לה היא מצאה וזכרה)

הקליקו לתוכן »