יומן הבוקר
אהרון ברק (ויקיפדיה)
החשודים: אביחי מנדלבליט, שי ניצן, ליאת בן ארי ויהודית תירוש; החשדות: מרמה והפרת אמונים; הבסיס המשפטי לחשדות: אהרן ברק. זווית אחרת על משפט נתניהו, כפי שהתבררה השבוע ע"י השופטו בדימוס הרן פינשטין

השופט בדימוס הרן פינשטין הנהדר האיר את עיניי בקשר לעבירת הפרת האמונים ולקביעותיו של אהרן ברק בנושא. למשל בהלכת שבס:

"ביסוד האיסור הפלילי של הפרת אמונים", הפוגע בציבור מונח אחד או יותר משלושת הערכים הבאים: הבטחת אמון הציבור בעובדי הציבור; טוהר המידות של עובדי הציבור; והבטחת תקינותה של פעולת המנהל תוך הגשמתו של התפקיד הציבורי.
כל אחד משלושת אלה נועד האיסור הפלילי של 'מעשה הפרת אמונים הפוגע בציבור' משמעותו – לעניין התנהגות שיש בה ניגוד עניינים – אותו ניגוד עניינים המביא לפגיעה מהותית באינטרס המוגן על ידי האיסור הפלילי של הפרת אמונים.
נמצא, כי ניגוד עניינים מקיים את היסוד העובדתי של 'הפרת אמונים' אם ניגוד העניינים פוגע פגיעה מהותית באמון הציבור בעובדי הציבור, או טוהר המידות של עובדי הציבור או בתקינות פעולת המנהל הציבורי".

פינשטין צודק באומרו, שהתנהלות הפרקליטות ובכיריה ממלאים אחרי שניים משלושת התנאים: פגיעה מהותית באמון הציבורי ופגיעה מהותית בהבטחת תקינותה של פעולת המינהל הציבורי – ושניהם הרבה יותר חמורים ממה שמיוחס לנתניהו בכתבי האישום.

אני חושב, שלפי התזה של תיק 4000, יש פה גם עניין של טוהר המידות, כיוון שבכירי הפרקליטות קיבלו שוחד בדמות סיקור אוהד אצל השופרות בתמורה להפרת האמונים שלהם (הדלפות וכד').

***

אז בואו נפרק את מה שאומר השופט בדימוס פינשטין על אביחי מנדלבליט, שי ניצן, ליאת בן ארי ויהודית תירוש:

המבחן הראשון – כולם פגעו פגיעה מהותית באמון הציבורי

אין בכלל ספק. זוהי סידרת הפעולות שמבססת את הפגיעה והוכחה מעל לכל ספק סביר במשפט: הגשת כתב אישום רשלני, ללא ראיות ולא מבוסס בתיק 4000 שפגע פגישה קשה מאוד באמון הציבורי במערכת המשפט, שבלאו הכי היה נמוך; הסתרת חומרים שיטתית מההגנה לאורך כל ההליך החקירתי והמשפטי כדי לפגוע בהגנתם של החשודים והנאשמים; הצגת מצגי שווא בפני השופטים בנושא "פגישת ההנחיה"; פעולות חקירה פסולות תוך נעילת קו החקירה כדי לא לבדוק כיוונים אחרים ששינו את התמונה; הצבתו של נתניהו כיעד מודיעיני מספר אחד כדי להרשיע אותו בכל מחיר; מאות הדלפות פליליות, במיוחד טרם בחירות, בכדי להטות את דעת הקהל ולגרום להפיכה שלטונית.
כל אלה הוכחו במהלך הדיונים ע"י ההגנה תוך מסמכים, ראיות, כתבות ועוד.

המבחן השני – פגיעה בתקינות פעולת המנהל הציבורי

אין שום ספק שבכירי הפרקליטות פתחו בחקירה פלילית נתניהו בלי אישורי יועץ משפטי ממשלה תוך מעבר על חוק יסוד.
גרוע מזה, כשהתברר שלא עשו זאת, טען מנדלבליט שאישור החקירה בתיק 4000 ניתן באוקטובר 2017 בעל פה – ולא בכתב!
בשבוע שעבר התברר שהחקירה הפלילית נגד נתניהו והניסיון לגייס את פילבר כעד מדינה נגדו התחילה שלושה חודשים לפני כן, במהלך חקירתו של פילבר ברשות ני"ע.
כלומר, לא רק שלא היה אישור בעל-פה, אלא לא היה אישור בכלל! מה זה אם לא "תקינות פעולת המנהל הציבורי"?

השורה התחתונה

קביעותיו של אהרן ברק מבססות פתיחת חקירה נגד בכירי הפרקליטות, רק שאין מי שיפתח בה.
זו הסיבה שבכירי הפרקליטות פתחו בשבוע שעבר בקמפיין התקרבנות כדי להסיט את האש ממעשיהם.

הקמפיין הזה של "אכלו לי, שתו לי" גם מפנה אצבע מאשימה לגרסאותיו השונות של עד המדינה פילבר. ובכן, אפשר לכעוס על פילבר ואפשר לבקר אותו, אבל הוא בכלל לא הסיפור פה. הם לחצו עליו בצורה מכוערת, הם הסתירו ממנו מסמכים, הם העלילו עליו עלילות ועבירות מדומיינות והם שיקרו לו במהלך החקירות עד שאמר, 'אין עוד טעם, אם אני נאבק – אשאר מרושש ואקבל סרטן'.

הכתובת היא מי שעשה לו את זה ומי שהפר אמונים כלפי הציבור: מנדלבליט, שי ניצן, בן ארי, תירוש ואיתם עוד עשרות פרקליטים שטחו עיניהם מלראות זאת.

מאמרים אחרונים

ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי

העד סער שפירא: 56 פעמים "לא זוכר". חוקרים את החוקרים

כך עבד ארגון הפשע של הפרקליטות וליאת בן ארי בתיקי נתניהו: ניסיון להסיר את החיסיון בין עו"ד שמרון לנתניהו בניגוד לחוק, הנחות סלב לח"כ איתן כבל למרות ששיקר והחליף גרסאות – ואמונה עיוורת בגרסתה של הדס קליין בלי לבדוק אותה כלל

הקליקו לתוכן »
עידן אדירם, הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)

למה לא בדקו את גרסתה של הדס קליין?

כך נתפר תיק 1000 ❗ חוקר המשטרה עידן אדירם מודה: גרסת הדס קליין לא נבדקה כלל, למרות שהיו אינדיקציות שלא היה קו אספקה שוטף. עו"ד חדד: "אצל הדס קליין לא בודקים כלום. אצל אחרים בדיקה קפדנית. לדוד שמרון בדקתם איפה קנה ושילם על חנייה, קפה והמבורגר"

הקליקו לתוכן »