יומן הבוקר
ניצב ערן קמיר (צילום: אלי ציפורי), בן כספית (ויקיפדיה)
אתמול פורסם כי ניצב ערן קמיר פורש מהמשטרה. כפי שחשף אבי וייס, ניצב ערן קמיר הוא זה שהיה אחראי על המודיע המשטרתי בן כספית. יתכן שזאת הסיבה שהוא לא נרשם לעדות מטעם הפרקליטות. מצד שני, יש מצב שהוא יוזמן להעיד ע"י ההגנה

משפט נתניהו נדחה אמנם עד יום רביעי הבא, בשל הידבקות השופט שחם בקורונה ובשל היעדרות של השופט בר-עם בשבוע הבא, אבל ההתפתחויות סביב המשפט לא נפסקות.

אתמול דיווח כתב המשטרה והפלילים של "הארץ", ג'וש בריינר, על פרישתו של ניצב ערן קמין מהמשטרה.
הידיעה של בריינר היא דוגמא מצויינת איך עובדת הנדסת התודעה של "כתבי" המשפט והמשטרה.

***

כלל ברזל: אם ידיעה או מאמר כלשהו משבחים בצורה יוצאת דופן קצין משטרה או פרקליט מסויים – בסבירות גבוהה אותו קצין או פרקליט משמש מקור, לעיתים פלילי, של אותו "עיתונאי".
אין זה פלא שאביעד דליפמן מיהר להצטרף למחמאות של בריינר על קמין, וגם רביב דרוקר שיתף את כתבת יחסי הציבור של בריינר לקמין.

בריינר ניסה למתג את פרישתו של קמין מהמשטרה כסכסוך עם המפכ"ל קובי שבתאי, כיוון שקמין מאוכזב ששבתאי "לא מטפל בתיקים של שחיתות שלטונית" (שם קוד לתפירת תיקים לאנשי ימין).
כמובן שקמין תואר כמי שהוביל את חקירות תיק 1000 ו-2000 ו"הורחק" מאוחר יותר לגלות בארה"ב, כמו שכורש ברנור "הורחק" לפקד את המכללה לשוטרים.
המטרה היא למכור לנו בלוף: קציני המשטרה העשויים ללא חת שנלחמו בשחיתות השלטונית ללא מורא וללא משוא פנים – נענשו על כך ו"הורחקו" המשטרה.
מעניין שאיש לא תוהה למה לא נפתחו תיקים נגד יאיר לפיד (קשריו עם מוזס ומילצ'ן) או למה חקירת "המימד החמישי" נמרחת כבר יותר משנתיים.

האמת הפוכה לחלוטין: את צורת החקירה של כורש ברנור כבר תיארתי במקרה של שלמה פילבר, כשברנור ניסה להמציא עבירה מדומיינת על התערבות לכאורה של נתניהו בגיורו של ג'יימס פאקר.
ערן קמין, כך חשף אבי וייס, היה זה שהפעיל את המקור המשטרתי בן כספית יחד עם מני יצחקי.

בחשיפתו תיאר אבי וייס איך בן כספית הזרים עשרות ידיעות על נתניהו – מידע שנאגר במערכת המודיעין המשטרתית "מלאכת מחשבת".
וייס ניסה בזמנו להשיג את תגובת כל המעורבים בעניין – אבל הם כרגיל התעלמו בבחינת על ראש הגנב בוער הכובע. במקביל הוכיח וייס שבן כספית, שעבד דרך שני מפעיליו הראשיים קמין ויצחקי, החמיא להם בטוריו.
זו השיטה הקלאסית, כפי שתיארתי במקרה של בריינר: החנף לי (כלומר, הדלף לי או קבל את המידע שלי) ואחניף לך (באמצעות הבמה התקשורתית שלי).

הסיפור על ה"סכסוך" עם המפכ"ל שבתאי הוא סיפור כיסוי לכל הפעילות של ערן קמין עם בן כספית. והסיפור הזה חמור מאוד כיוון שהפעלתו נעשתה בניגוד לתקנות המשטרה, שאוסרות עליה להפעיל עיתונאים כמקורות משטרתיים.
וחמור מכל: ההפעלה נעשתה בניגוד לחוק יסוד ובלי אישור יועמ"ש על פתיחת חקירה נגד נתניהו. בנוסף, כותב אבי וייס, לערן קמין יש מלחמת עולם ותיקה עם הפרקליטות בגלל ההסדר הקל מאוד לתפיסתו, שחתמו עם ארי הרו תמורת עדותו כעד מדינה בתיק 4000.
בכל מקרה קמין לא היה מועמד כלל לקידום ואמור היה לפרוש בקרוב.

כזכור, עו"ד עמית חדד, פרקליטו של נתניהו, ביקש לחשוף את כל המידע סביב הפעלתו של בן כספית ע"י המשטרה, אך הפרקליטות מסרבת לכך וביקשה בדיון לעבור למעמד צד אחד, בלי צוות ההגנה ובלי התקשורת.
לדיון הסגור הגיעו שורה של תת ניצבים, מה שמעיד על החשש בפרקליטות והמשטרה מפני חשיפה של שיטות הפעולה הפסולות שלהם.

בשלב זה הצדדים מחכים להחלטת השופטים – מה לחשוף, אם בכלל, מהפעלתו של בן כספית כמודיע משטרתי.

אגב, בניגוד לקציני משטרה אחרים כמו אלי אסייג, יואב תלם וכורש ברנור – ערן קמין משום מה לא נמצא בין עדי התביעה של הפרקליטות.
אני מקווה מאוד שהוא יזומן כעד הגנה. לעמית חדד יהיו הרבה שאלות אליו בנוגע לבן כספית.

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »