יומן הבוקר
תת-ניצב כורש ברנור (ויקיפדיה)
השבוע הוצג במשפט נתניהו סרטון מתוך החקירה המשטרתית של עד המדינה שלמה פילבר. החוקרים היו בטוחים באותו רגע שתפסו את נתניהו, ולחדר החקירות נכנס המפקד, תת-ניצב כורש ברנור. מה שהתחולל שם היה צריך לסיים את הקריירה של ברנור, אלא שהוא מונה אחר-כך למפקד המכללה לשוטרים

כשאני שומע את רוני אלשיך וגם את יהודית תירוש מנסים להסביר את כל פעולות המשטרה הפסולות בתיקי נתניהו (תארו לעצמכם מה קורה בתיקים הרבה פחות מתוקשרים), אני מתפוצץ מצחוק, במיוחד כאלשיך מתראיין ואומר שהמשטרה פעלה "על פי הספר".
אלא שזה צחוק מר. חבל שאלשיך לא מגיע מדי פעם לדיונים וצופה בסרטונים של חוקרי המשטרה צורחים ומשתוללים על החשודים בצורה חסרת פרופורציה. חבל שכך, כי הסרטונים מדברים בעד עצמם. אתה לא רק צופה באלימות מילולית, לעיתים קשה לצפייה, אלא גם בחפיפניקיות ובחוסר המקצועיות המשווע של החוקרים.

אלא שאלו בסך הכל השין-גימלים שמנווטים ע"י החוקרים הבכירים ובכירי הפרקליטות.
מה שמעניין הוא לראות את ההתנהלות של בכירי המשטרה. ובכן, היתה הזדמנות לראות זאת השבוע והמחזה היה קשה מנשוא. חבל רק שכמה עשרות בודדות של אנשים נחשפים לכך באולם הדיונים, ואי אפשר להפיץ את הסרטונים ברבים. 

***

עו"ד עמית חדד הקרין השבוע סרטון שבו נצפה תת-ניצב כורש ברנור, אז ראש יאח"ה, נכנס לחקירתו של פילבר.
ההתחלה היתה שלווה. ברנור נשען על הקיר בסמוך לפילבר והיה די פאסיבי. בשלב הזה החוקרים היו בטוחים שהם מצאו להם ראיית זהב להתערבות נתניהו לטובת מילצ'ן.

פילבר סיפר על סיטואציה שבה נפגש עם ארנון מילצ'ן וג'יימס פאקר, והראשון שאל אותו על האפשרות לגיורו של פאקר (נתניהו היה בתחילת הפגישה אבל בקטע הזה הוא לא נוכח).
פילבר נתן אינפורמציה על גיור הן בפגישה והן ביום למחרת. החוקרים וברנור היו בטוחים: תפסנו את נתניהו! יש פה הטבה של נתניהו למילצ'ן ולפאקר!

כשפילבר אמר להם שאין בזה ולא כלום, תת-ניצב ברנור הפך לאקטיבי ואגרסיבי מאוד. הוא התקרב עוד יותר לפילבר, נגע בו פעמיים או שלוש, צרח עליו, קרא לו "טמבל" ורצה שיגיד שנתניהו שלח אותו לקמבן איזשהו רב שיגייר את פאקר תמורת כסף טוב.

הקטע הקטן הזה הוא כל התורה על רגל אחת: מסע הציד נגד נתניהו היה כה אובססיבי וכה אינטנסיבי שהוא גלש למחוזות ההזיה.
עד כדי כך נואשים היו שם בפרקליטות ובמשטרה למצוא "משהו" על נתניהו, שהם הפכו כל בדל של מילה לתזות מופרכות על שוחד.
במקרה הזה, כמובן שזה לא צלח, אבל זו היתה השיטה.

הדבר השני זו האגרסיביות וסליחה על הביטוי, הטמטום של תת-ניצב ברנור. ראש יאח"ה אמור לשמור על איפוק, סוג של ממלכתיות, כמי שעומד בראש המערכת, ולא להשתולל על פילבר.
מה שמדהים הוא שתת-ניצב ברנור מכהן כיום כמפקד המכללה הלאומית לשוטרים. כלומר, זה המחנך, המורה של השוטרים. אבוי לנו עם מחנך כזה.

ידידי היקר אבי וייס שם לב לעוד נקודה מהותית, שעליה הגיש תלונה; אסור בתכלית האיסור לחוקר לגעת פיזית בנחקר במהלך החקירה. נגיעה פיזית של חוקר בנחקר במהלך החקירה נחשבת לתקיפה פיזית.
הסיבה לכך טריוויאלית: הנחקר בחדר החקירות נמצא במצב שהוא לא יכול להתגונן מפני החוקר התוקף, ועל כן תקיפת נחקר בידי חוקר היא עבירה פלילית של תקיפת אדם חסר ישע.
נכון הוא שתת-ניצב ברנור לא היכה בפילבר ולא תקף אותו באלימות, לשם הוא לא הגיע. אבל התנוחה והנגיעות, לא הותירו ספק: ברנור איים על פילבר.
למה צריך לגעת אם אפשר לדבר בנינוחות?

אין בכלל ספק, למי שצפה בסרטון, שברנור השתמש בכוח משרתו לרעה והפעיל את כוחו כדי "להצליח" בחקירה נגד נתניהו בכל מחיר.
אם יש משהו שצריך להקרין לשוטרים לעתיד במכללה שברנור מפקד עליה, זה את הסרטון של המפקד תחת הכותרת: "מה אסור בתכלית האיסור לעשות בחקירה"

זו בדיוק הסיבה שבמדינה מתוקנת, אחרי סרטון שכזה, תת-ניצב ברנור לא יכול להמשיך בתפקידו. זה ממש לא האיש שמתאים לחנך שוטרים במדינת ישראל.

***

מאמרים אחרונים

מיקי גנור (צילום: אלי ציפורי)

דברים מדהימים צפים בתיק "הצוללות"

העדות המטלטלת של מיקי גנור: מוטי לוי, ראש להב הפורש, צלצל אלי בצרחות נוראיות ואמר לי "אם לא תחתום על הסכם עד המדינה נזיין את הבת שלך" (הבת שנחקרה באזהרה ואיימו לשלול לה את רישיון עריכת הדין). מוטי לוי לא תיעד השיחה

הקליקו לתוכן »