יומן הבוקר
מומי משולם (צילום: אלי ציפורי)
אתמול הסתיימה החקירה הנגדית של ניצב משנה מומי משולם ע"י עו"ד עמית חדד. זה היה סיום דרמטי של חקירה נגדית מטלטלת. לא שמעתם על זה בתקשורת כי הגילויים המסעירים משרתים את ההגנה (כלומר, את נתניהו) וחושפים את תפירת התיקים. חוקרים את החוקרים‼

במהלך החצי השני של הדיון אתמול במשפט נתניהו, בשאלה כביכול תמימה שהופנתה לעד מומי משולם, הטיל עו"ד עמית חדד את הפצצה:

האם אתה יודע שנערכו מעקבים/תשאולים אחרי עורכי הדין של נתניהו במטרה לגלות אם מנדלבליט מדליף להם מידע על תיק 2000 עוד לפני שתיק 2000 נולד?

משולם ענה שלא. השופטים, שנדהמו מהשאלה הזאת, ביקשו מחדד להבהיר. חדד חזר פחות או יותר על הדברים ואמר שהנושא הזה יעלה בהמשך הדיונים.

***

לכאורה, זה נשמע דמיוני, שבפרקליטות ובמשטרה חשדו שמנדלבליט מדליף לנתניהו, אבל זה בהחלט הגיוני.
כזכור, בתחילת כהונתו מנדלבליט הוצג כ"יועץ המשפחתי לממשלה", נמתחה עליו ביקורת מבית (כרגיל, באמצעות הדלפות), עיתונאים ומפגינים לחצו עליו להגיש כתבי אישום נגד נתניהו, ונראה שבפרקליטות ובמשטרה עשו כמה פעולות אסורות ורחרחו אצל עורכי הדין של נתניהו אם קיבלו מידע כלשהו על תיק 2000, עוד לפני שנולד באופן רשמי.

אלו הפרטים החמורים מאוד וכולנו ניאלץ להתאזר בסבלנות לחשיפת פרטים נוספים על הפרשה.
זה לא מפליא שעורכי הדין של נתניהו תהו בעבר אם פגסוס הופעל גם נגד עורכי דין בתיקי האלפים.

***

ועוד נושאים מרכזיים שעלו אתמול ביום המאוד הדרמטי שסיימה את חקירתו הנגדית של משולם על-ידי חדד:

נתן אשל

זה מתחבר לנושא הקודם – מסתבר שנגד מקורבו של נתניהו הוצאו כמה וכמה צווים להאזנת סתר על בסיס חשדות מופרכים, כולל שוחד, כולל החשד שהוא שימש כצינור של העברת כספים משלדון אדלסון לנתניהו.

אלא שהמטרה, כפי שרמז עו"ד חדד, הייתה אחרת לגמרי: יירוט שיחות של אשל עם נתניהו, שוב כדי לברר כנראה אם מגיע מידע ממנדלבליט לראש הממשלה.
מה שחמור במיוחד הוא שהצווים הללו היו לא חוקיים (כנראה השתמשו בפגסוס), הם לא קיבלו את אישורו של היועץ המשפטי לממשלה, וממילא אי אפשר להאזין לראש ממשלה בלי אישור כזה ובלי אישור מיוחד של שופט.

הנה כי כן, מה שחשפנו, אבי וייס ואני, במהלך התקופה האחרונה קיבל אישור בבית המשפט: האזינו גם האזינו לנתניהו באופן לא חוקי, גם אם בעקיפין ע"י חוקריו.

מה אמר על זה משולם, ראש צוות החקירה? שהוא בכלל לא ידע על הצו הזה והפנה את עו"ד חדד לראש יאח"ה כורש ברנור, שאמור להגיע לעדות והוא, בין היתר, היה חתום על הצווים.
מעניין למי יגלגל ברנור את האחריות. ניחוש מושכל: על הפרקליטות.

בכל מקרה, מי שאחראי על הצווים ומי שחתום עליהם ביצע כמובן עבירה פלילית. מה שעוד מעניין הוא, שחלק מהחומרים ה"מודיעיניים" שהובילו לצו הזה הם פרי מוחו הפורח והקודח של המודיע המשטרתי בן כספית.
גם את זה שאל חדד את משולם, וזה כמובן שאמר שהוא לא יודע.

פרט מעניין נוסף: בחלק מהצווים נכתב כי מדובר ב"צו בדבר הוראות ביטחון" והדבר מלמד על כך שהאזנות התבצעו באמצעות השב"כ.

משולם ניסה לברוח ככל האפשר משערוריית הענק הזו, וציין כי עמדת האזנה לאשל נסגרה מהר, אך גם זה שקר גס משום שהיו כמה צווים בהפרשים של כחודש.

המשמעות היא שחומר רב נשאב והואזן מנתן אשל, כולל שיחות שניהל קרוב לוודאי עם נתניהו.

יאיר לפיד

עו"ד חדד הציף במהלך חקירתו את עניין יאיר לפיד, שסייע לארנון מילצ'ן בעניין הארכת הפטור ממס, קיים איתו (בתפקידו כשר אוצר) שלוש פגישות, אחת מהן במרתף ביתו בת"א יחד עם עורך דינו של מילצ'ן פיני רובין ועוזרת של לפיד רותם רולף.

לפיד, בעדות שקרית, ניסה להפיל את התיק על נתניהו והציג מצג שכאילו נתניהו יזם את הטיפול בחוק. אלא שהעובדות מוכיחות אחרת ומה שמדהים שמשולם התעלם מכל אלה:

  • ידעת על החברות העמוקה בין מילצ'ן ליאיר לפיד? ידעתי משהו, השיב משולם.
  • ידעת שללפיד יש יריבות עם נתניהו ,שיש לו מוטיבציה להעיד נגדו, שהוא פיטר אותו? משולם בזלזול מסויים משך בכתפו.
  • האם ידעת שהוא ורק הוא היה מוסמך להאריך את הפטור? לא, השיב משולם. לא עלה בדעתכם באיזשהו שלב לחקור את לפיד תחת אזהרה? לא, השיב שוב משולם.

וזה לב העניין; לפיד קיבל חסינות דה-פקטו מהפרקליטות למרות שטיפל בענייני מילצ'ן בניגוד עניינים חמור.

מומי משולם

ראש צוות החקירה בתיקי 1000 ו-2000 טוען שהוא לא קרא את כתב האישום נגד נתניהו ולא ידע להסביר למה באיזו סיבה בדיוק קמה עילת הפרת האמונים לנתניהו בתיק 2000.

כן, זה אמיתי וזה עצוב, וזה המשיך את מופע האימים של משולם. האיש גס הרוח והזחוח טען שהם לא מאיימים על איש בחקירות וכינה את דבריו של עו"ד חדד בנושא כ"דמגוגיה".

את הדברים של פילבר (והיו עוד רבים בתיקי אלפים) שאמר שאיימו עליו והילכו עליהם אימים הוא נפנף בטענה שאלו "תחושות".
בכל פעם שמשולם הרגיש שהוא במצוקה גדולה, הוא תמיד סטה הצידה וזרק את ההערה הקבועה שלו על סתירות רבות בגרסאות של נתניהו, בלי שהוא מצליח להביא דוגמא אחת.

נוני מוזס

נתניהו ביקש פעם אחר פעם להמציא לו את התמלילים המלאים של שיחותיו עם מוזס, אבל משולם התעקש להציג לו רק 3-4 קטעים מגמתיים מאוד כדי להפילו בפח.

משולם תירץ זאת בתשובה שחזרה על עצמה אין ספור פעמים: "שאלנו את כל הדברים הרלבנטיים".

הוא הוסיף תירוץ נוסף: הזמן הקצר שהוקדש לחקירות נתניהו וגם הקושי לקבוע מועדי חקירות איתו.
כשעו"ד חדד הראה לו שנתניהו היא מוכן באחת החקירות לבטל את הלו"ז שלו ולהמשיך בחקירות, ולו רק כדי לראות את התמלילים, משולם חזר לתשובה המקורית – שאלנו את כל מה שרלבנטי.

גיא פלג

זה לא חדש, אבל עו"ד חדד שוב הציף את נשוא התקשורת שהפכה לכלי שרת בידי מערכת אכיפת החוק כדי ללחוץ על הגשת כתב אישום נגד נתניהו. והפעם: הדלפות לגיא פלג של קטעים מאוד מגמתיים משיחות נתניהו-מוזס שנועדו להפעיל לחץ על מנדלבליט להגיש כתב אישום נגד נתניהו באשמת שוחד.

משולם שוב טען שהוא בז להדלפות והם פוגעות בחקירה והסכים עם חדד שזה משבש חקירה. אז למה לא חקרתם את ההדלפות?
למשולם לא היו כמובן תשובות רציניות. זה מעניין, כי לפי קציני המשטרה כולם בזים להדלפות, חושבים שהם פגע רע, אבל איש מהם לא אומר לעצמו: רגע, אולי הגיע העת לטפל בזה?

***

בשבוע הבא יתקיים דיון אחד בלבד יום שני, בו תחקור את משולם פרקליטתו של נוני מוזס, נווית נגב. היא מעריכה שחקירתה הנגדית תימשך 4 ישיבות.

מאמרים אחרונים

דב איכנולד (צילום: אלי ציפורי)

חקירה נגדית: העד דב איכנולד, מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות"

מנכ"ל הוצאת הספרים של "ידיעות אחרונות" נגד התקשורת והפרקליטות:
"אני מעריך את נתניהו, הזדהיתי עם חוסר ההוגנות שאמר על התקשורת, הייתי בעזה – התקשורת לא תמיד מדווחת כמו שצריך. נחום ברנע טועה"; והביקורת החריפה על התנהלות מומי משולם

הקליקו לתוכן »