יומן הבוקר
ליאת בן ארי, יהודית תירוש (צילום: אלי ציפורי)
הוכח מעל לכל ספק סביר בתיקי "האלפים": ליאת בן ארי ויהודית תירוש עברו על החוק, רימו בחקירות, סחטו עדים באמצעות בני משפחה, אישרו תרגילי חקירה לא חוקיים, והגישו ביודעין כתב אישום שקרי נגד נתניהו

בשבוע שעבר שלחה הפרקליטות הודעה לקונית לבית המשפט, שכמובן כל שופריה – דליפמן, יעל פרידסון, נטעאל בנדל, ברוך קרא ועוד ועוד – התעלמו ממנה לחלוטין או התייחסו אליה כלאחר יד.

***

יהודית תירוש, התובעת הראשית של תיק 4000, הודיעה לבית המשפט על הסבב האחרון של העדים שצפוי בתיק, אחרי הסבב הנוכחי של תיק 1000 ו-2000 – ובכך תסתיים פרשת התביעה.
בסבב האחרון נכללים החוקרים והחוקרות רעות ענווים, עדי איואן, שלומי פרג'ון, אודי אבוקסיס וזאב ליברמן; ובנוסף רון איילון, מנכ"ל חברת יס לשעבר; ראש המל"ל צחי הנגבי (שהיה שר התקשורת), גילי מאי (תפקיד שולי) ומומחה איכונים.

אבל מה שהכי בלט בהודעה זה על מי ויתרה תירוש: ובכן, היא ויתרה על אלי קמיר, לשעבר יועץ של בזק, עדי קאהן, לשעבר יד ימינו של פילבר, ועל ישראל בכר, היועץ הפוליטי, שותפו של אלי קמיר.
הוויתור לא בא בעקבות רצונה של תירוש לייעל את ההליך, כפי שהיא מפזרת בין שופריה. הוויתור הוא מההבנה של תירוש שהעדים הללו ואחרים יזיקו לה באופן ודאי ולכן היא רוצה לחסוך ממנה ומהפרקליטות את המבוכה.

חוצים קווים אדומים

בהתבטאות אומללה באחד הדיונים אמרה תירוש שהיא מתכוונת לא להזמין עדים "לא אמינים" בעיניה.
סליחה? מי שמך לקבוע שהם לא אמינים? פליטת הפה הזו זיקקה את דרך פעולתה של הפרקליטות: כל עד שתומך בתזה שלנו, הוא יקיר מערכת, הגון וישר, דובר אמת וערכי; כל מי שלא תומך בתזה שלנו הוא "לא אמין".
אטימות הלב והאכזריות שלה להכפיש אנשים חפים מפשע כדי לקדש את המטרה – הפלת נתניהו – גורמת לה לחצות קווים אדומים, כולל מעבר על החוק.

הוויתור של תירוש על שלושה עדים מגיע לאחר שהתביעה כבר ויתרה על עשרות עדים בכל תיקי האלפים. תירוש, למשל, ויתרה גם על סטלה הנדלר, לשעבר מנכ"לית בזק, שהיא זו שניהלה את ההתדיינות מול פילבר, על איתן צפריר, שהיה ראש המטה של נתניהו במשרד התקשרות, על ציפי גז, לשעבר מנהלת מחלקת החקירות והמודיעין ברשות ני"ע והיום שופטת שלום בישראל – ועוד חוקרים.
כל עד כזה אמור היה להזיק לה ומכאן הוויתור – לא מרצון טוב לקצר את ההליכים המשפטיים, אלא מרצון להימנע מלהגיע לחקר האמת, סיסמא שגורה בפני חוקרים ופרקליטים.

נכון הוא שההגנה תוכל לזמן את העדים שוויתרו עליהם, אבל זה ייקח עוד זמן רב וחבל שהשופטים לא יוכלו שוב להתרשם מאיך התנהל ואיך נתפר התיק, לפני שהם יחליטו בבקשות שיוגשו להגנה מן הצדק.

מחכים לעדות נתניהו?

הוויתור הסיטוני על עדים, לפחות כ-100 עדים, אמור גם לשרת מטרה נוספת של תירוש וחבריה בפרקליטות: לגרום לנתניהו להעיד כמה שיותר מהר, כי ראש הממשלה אמור לפתוח את פרשת ההגנה.
התיזה המטופשת של בן ארי ותירוש, כפי שהודלפה לשופרות שלהן בתקשורת, היא שאם לא הצלחנו להוכיח את התיזה השקרית בתיק 4000 דרך עדי תביעה, אז נוכל להוכיח אותה דרך עדותו של נתניהו בבית המשפט.

זה כמובן מגוחך. מה שתירוש ובן ארי רוצות זה פסטיבל, גם אם באמצע מלחמה. נתניהו יגיע לדוכן העדים, עדת השופרות פתאום תגיע לאולם, תעוות את כל מה שמתרחש, ותכריז שהתיק יצוק מבטון בעקבות עדותו.
זה כמובן לא יקרה, אבל בשביל החבורה הזו מציאות לחוד ודיווחים לחוד.

אני מעריך שמה שיקרה הוא שנתניהו יגרום לפרקליטות מבוכה רבה, שוב בהנחה שנגיע לשלב הזה.
לפני זה יהיה דיון בבקשות להגנה מן הצדק ולא אתפלא אם השופטים יחליטו לקטוע את הפארסה. הרי הפרקליטות והמשטרה הן שרימו אותו בחקירות בכלל ובחקירת תיק 4000; הציגו לו 15 כתבות בלבד מתוך 315 על היענות חריגה כביכול, לא בדקו את מה שנאמר להם לבדוק על וואלה ועוד כשלים שבהם הודה אלי אסייג, ראש צוות החקירה.

בקיצור, אני לא ממליץ לתירוש ולבן ארי לבנות על נתניהו. אני בהחלט ממליץ להם להפסיק להתבזות.
לאורך כל הדיונים הוכח, מעל לכל ספק סביר (כפי שמשפטנים נוהגים לומר) שבן ארי ותירוש עברו על החוק, רימו בחקירות, אישרו תרגילי חקירה לא חוקיים, סחטו עדים באמצעות בני משפחה, ובסופו של דבר הגישו כתב אישום שקרי נגד ראש הממשלה ביודעין ובכוונת זדון.

זה די והותר כדי להעמיד לדין. אבל מי יעשה זאת בדיוק? פרקליט מדינה ויועצת משפטית לממשלה שמגוננים עליהן?

מאמרים אחרונים

ליאת בן ארי (צילום: אלי ציפורי

העד סער שפירא: 56 פעמים "לא זוכר". חוקרים את החוקרים

כך עבד ארגון הפשע של הפרקליטות וליאת בן ארי בתיקי נתניהו: ניסיון להסיר את החיסיון בין עו"ד שמרון לנתניהו בניגוד לחוק, הנחות סלב לח"כ איתן כבל למרות ששיקר והחליף גרסאות – ואמונה עיוורת בגרסתה של הדס קליין בלי לבדוק אותה כלל

הקליקו לתוכן »
עידן אדירם, הדס קליין (צילום: אלי ציפורי)

למה לא בדקו את גרסתה של הדס קליין?

כך נתפר תיק 1000 ❗ חוקר המשטרה עידן אדירם מודה: גרסת הדס קליין לא נבדקה כלל, למרות שהיו אינדיקציות שלא היה קו אספקה שוטף. עו"ד חדד: "אצל הדס קליין לא בודקים כלום. אצל אחרים בדיקה קפדנית. לדוד שמרון בדקתם איפה קנה ושילם על חנייה, קפה והמבורגר"

הקליקו לתוכן »