יומן הבוקר
יהודית תירוש, התובעת במשפט נתניהו
משפט נתניהו, היום שאחרי הסערה הגדולה: התובעת יהודית תירוש מבקשת לרשום את מועדי הכניסה והיציאה של נתניהו מהדיונים, בניסיון לרמוז על הטלת אימה על העד. השופטים מאפשרים לנתניהו להגיב. בנוסף, נמשך הפירוק של תיק 4000 ע"י עו"ד בועז בן צור

יש כמה רגעים במשפט שלא ממש קשורים ישירות לדיונים, שממחישים את תמצית ההפיכה השלטונית שנעשתה על-ידי הפרקליטות, שממחישים את מלחמת העולם שפתחה הפרקליטות נגד נתניהו, וממחישים את השנאה היוקדת של אנשי הפרקליטות לנתניהו.

אתמול, כמו שלשום, נעמדה תירוש על רגליה, לא כדי להתנגד לשאלה של עו"ד בן צור, אלא כדי לבקש שוב מבית המשפט לציין במדויק את מועדי הגעתו ויציאתו של נתניהו.
תיכף נראה למה תירוש עושה זאת – למה פתאום היא מתמקדת ביומן של נתניהו לדיוני המשפט – זו הרי זכותו ואין עוררין על כך – לבוא מתי שהוא רוצה ולצאת מתי שהוא רוצה.

בכל מקרה, הפעם בן צור לא שתק לשמע הקטנוניות של תירוש:

עו"ד בן צור: "מה זה כל השטויות האלה? אז גם אני רוצה לדעת מתי מגיעה ויוצאת ליאת בן ארי. בטח תגידי שמה שקורה כאן זה לא בגלל הראיות"

עו"ד בן צור רומז לפרסומים שטענו שנתניהו בא כדי "להסתכל בלבן של העיניים של פילבר" וזה מתמסר במקביל לפרקליטו.
התיאוריה הזו מגוחכת, משום שבן צור מציג לפילבר עובדות, מסמכים וראיות – בניגוד לכל הקונספירציות שמוצגות לפילבר ע"י התביעה.

תירוש: "הם לא באותו מעמד" (הכוונה לנתניהו ולבן ארי).

עו"ד ז'ק חן (מצטרף לעימות): "מיד אחרי אתמול צייץ אחד הכתבים (הכוונה לדליפמן) ציוץ בעניין".

חן שוב רמז לתיאוריית הקונספירציה אחרי תדרוך שקיבל מתירוש כהרגלו:

"הערה קטנה על הדיון: אני משער שלא סתם נתניהו הגיע היום בצהריים בדיוק בנקודה שפרקליטו העלה את ענין הרשימות בבלוק הצהוב (זכותו המלאה להגיע מתי שרוצה). בסוף הדיון, בפרקליטות ביקשו לרשום בפרוטוקול מתי הגיע ומתי עזב. השופטים נענו לבקשה והבהירו כי ראו שנתניהו הגיע בצהריים. מעניין".

שימו לב: אם זו זכותו של נתניהו אז למה לעשות מזה עניין? פשוט מאוד: משום שהפרקליטות מבינה שתיק 4000 התרסק ומנסה להיאחז בכל מיני תיאוריות הזויות בנוגע לנתניהו.

עו"ד ז'ק חן המשיך לתקוף את תירוש:

"יש פה חבורה של אנשים מפעילה לחצים וקטורים"

עו"ד חן התכוון לשיתוף פעולה בין הפרקליטות לשופרות. תירוש עוד הספיקה למלמל משהו על יועץ התקשורת של נתניהו (תראו במה היא מתעסקת!) לפני שהשופטים עצרו את הקטטה.

נתניהו ביקש לאמר כמה דברים:

נתניהו: "כיוון שעלתה השאלה לגבי מועדי ההגעה שלי, הודעתי על עזיבה אתמול בעקבות אזכרה לאבי ועכשיו הגעתי מביקור מניחום אבלים של לוחם מג"ב נעם רז ביישוב קידה בחבל בנימין ומיד באתי".

השופטת פרידמן פלדמן: "מר נתניהו, זה בסדר, לא צריך לפרט. אנחנו מעדכנים, לא צריך לעשות מזה עניין".

אגב, ביומיים האחרונים ליאת בן ארי לא טרחה להגיע, דווקא בנקודה קריטית של עדות עד המדינה המרכזי שלה.

***

רובו של הדיון אתמול הוקדש לתחנות מסוימות בהתנהלות פילבר במשרד התקשורת שמוכיחות שהוא פעל על דעת עצמו ובצורה מקצועית בלי כל קשר לנתניהו.

בן צור הוכיח: פילבר לא פעל לפי "גם וגם" אלא לפי "רק ורק"

כזכור, לאורך החקירה הראשית ניסה פילבר לאמר שהוא פעל בעיקר ממניעים מקצועיים, שזה היה המניע הדומיננטי והעיקרי, אבל גם בעקבות אותה שיחת הנחייה כביכול, שפילבר נתן לה משקל נמוך בהתנהלותו.
מה שעשה בן צור הוא לעבור איתו, כאמור, על התכתבויות ואמירות שלו שמוכיחות שהוא פעל לפי "רק ורק", רק ורק מקצועי ועל דעת עצמו ולא "גם וגם".

שלב אחרי שלב בן צור שאל את פילבר אם זו היתה עמדתו האותנטית בזמן אמת ופילבר ענה שכן, כלומר שזה היה "רק ורק".

בסוף הדיון כשאלה מסכמת אמר בן צור:

עו"ד בן צור: "הראיתי לך שבכל צומת, בתודעה שלך, בזמן אמת, אתה בתודעה שאתה פועל אך ורק משיקולים מקצועיים".

פילבר: "כן, אמרתי במשטרה, שלא ידעתי אם מישהו זיהם את שיקול הדעת שלי".

בן צור: "זה השיקול היחיד?"

פילבר: "לא רוצה להגיד היחיד, זה היה השיקול הדומיננטי והעיקרי".

בן צור (בציניות): "אתה לא רוצה ליפול איתם" (עם הפרקליטות).

הנה הנקודות הבולטות בהן הוכח שפילבר פעל על דעת עצמו ובשום אופן לא היטיב עם בזק:

1. סביבתו של פילבר

פילבר לא אמר מעולם לאיש מסביבתו, לאנשים שעבדו איתו, הן במשרד התקשורת והן גורמים מבחוץ, כולל אשתו ועורכי דינו – שנתניהו הנחה אותו לעשות כך או כך.
הייתכן שפרט כזה חשוב לא נאמר בשום צורה ובשום אופן לאורך כל כך הרבה זמן? לא ייתכן.

2. יואב הורביץ

בשלב מסויים ונוכח טענות שעלו נגד פעילותו של פילבר (בעיקר מחברת פרטנר על העדפתו כביכול לבזק) פנה אליו יואב הורביץ, מנהל לשכתו של נתניהו וחבר מאוד קרוב שלו

פילבר השיב על הדברים ליואב הורביץ באופן "הכי פתוח בעולם" והבהיר כי פעל משיקולים מקצועיים כי האמין בזאת:

"היחסים ביני לבין יואב הם היו יחסים של חברים מאוד קרובים. אני לא יודע אם הוא עושה את זה מטעם עצמו או מטעם הבוס שלו אני מבחינתי, אנחנו מדברים הכי פתוח בעולם… אני באותו שלב משוכנע שמה שאני עושה, אני עושה בסדר לגמרי, וזה מה שאני גם מציג לו. אני כל הזמן מנסה להרגיע אותו בעצם".

הדברים הללו, הראה בן צור, מתיישבים היטב עם עדותו של הורביץ שסיפר שהוא פנה לנתניהו בעקבות התלונות וזה אמר לו שהוא מנוע מלטפל בשל הסדר ניגוד העניינים. ואז הורוביץ פנה לפילבר וזה שכנע אותו שמה שהוא עושה זה לטובת השוק ולטובת הציבור: "אנחנו לא מטיבים עם אף אחד, אנחנו לא עושים טובות לאף אחד".

3. מבקר המדינה

לאחר שהתחילה בדיקה מטעם מבקר המדינה פילבר שב ומנחה את עובדי המשרד להעביר את מלוא המסמכים למבקר ולא להסתיר דבר:

"… אני לא נתתי שום הנחיה להסתיר ממבקר המדינה… תראה טלי (פלג) עמדה בקשר שוטף עם ישראל אקשטיין (ממשרד המבקר) וטלי היא ישרה כמו סרגל וכל מה שביקשו ממנה היא העבירה ואני מעולם לא נתתי לה שום הנחייה להסתיר ממבקר המדינה משהו, אני למבקר המדינה אמרתי הכל פתוח, אתם יכולים לקחת מה שאתם רוצים, הם גם העתיקו את הכל… אמרתי שאני מבין שהם מחפשים את האקדח המעשן על נתניהו ואלוביץ'. אהלן וסהלן, כל המשרד פתוח לפניכם, אתם יכולים לקחת איזה חומר שאתם רוצים. ואמרתי להם אין פה כלום, זה הסיפור".

4. הטענות של אלוביץ' על מחירים שגויים שנתניהו כביכול העלה

מסתבר שהיתה עתירה בנושא לביהמ"ש המחוזי שדחה העתירה ואחר כך ערעור לעליון שקיבל החלטה על הידברות בנושא מסירת החוות דעת שבזק ביקשה.
למרות זאת, לא היתה הידברות למרות לגיטימציה מבג"ץ ולתהיית בן צור למה פילבר לא מוסר את המסמך לאלוביץ' (הוא הרי קיבל הנחייה לעזור לו כביכול) התשובה שלו היתה די מפתיעה:

"זה לא היה נושא חשוב, זה היה נושא של ייהרג ובל יעבור מבחינת הרן לבאות והם הובילו את הקו עם הפרקליטות ולי היו דברים יותר חשובים. הסיבה היתה לא לפתוח מלחמות עולם בתוך המשרד".

לשאלת בן צור למה לא חזר לנתניהו בעניין כי היתה אפשרות לשנות מחירים באמצעות תיקוני חקיקה או דרך ועדת הכלכלה – לפילבר לא היו תשובה זולת "זו החלטה שלי".
עוד סימן שלא היתה שום הנחייה (אגב, לנתניהו אין שמץ של מושג על מה מדברים בנושא הזה).

ההטבות לחברת הוט, האינטרסים של כחלון ונויפלד

פילבר תיאר ארוכות איך אגף התקציבים באוצר, בראשותו של אמיר לוי אז, למעשה עקף אותו וניסה להעביר בחקיקה הטבות להוט ולטרפד בכך את רפורמת הדגל שלו בנושא התשתיות (אז הבין פילבר למעשה שהפסיד במאבק שלו).

פילבר תקף את לוי בחריפות כמי ש"פעל מאחורי גבי על הראש שלי" וגם את אנשי כחלון:

פילבר: "מי שהוביל את הנושא זה היועץ הפוליטי והמנכ"ל של כחלון. אם קראו לי עסקן פוליטי, אז שי באב"ד, המנכ"ל היה במקום ה-10 ברשימה של כחלון. אנשים שלו, בניגוד עניינים מוחלט הולכים בכל הכוח ועושים בליץ בתוך החקיקה בשביל להעביר את זה וההטבה הזו, ככה או אחרת, שווה להוט מיליארד שקל"

אחותו של כחלון עבדה בהוט כסמנכ"לית והרוויחה מיליונים. פילבר מתכוון לביטול החובה לפריסה אוניברסלית בלי להתחייב כלל להשקעה בתשתיות.

המשמעות היא שהטבת ענק עוברת להוט בלי שום רעש ציבורי, ובמקביל "אין הטבות" לבזק הופכות לכתב אישום.

פילבר אף אמר שמיזם הסיבים האופטיים זכה לעדיפות במשרד התקשורת וגם במשרד האוצר כיוון שהיועצת המשפטית דנה נויפלד היתה קשורה למיזם דרך בן זוגה. המיזם שרף 150 מיליון שקל מכספי מדינה וניתנו לו הקלות נוספות.

קרן מרציאנו בשירות אגף התקציבים

פילבר גם תקף את קרן מרציאנו מערוץ 12 ובהתכתבות עם העוזרת שלו עדי קאהן אמר את הדברים הבאים:

"מעביר לך את תגובתנו לקרן מרציאנו שכבר קיבלה תדרוך כמובן, שההתנהגות היא כדי לעזור לאלוביץ'. על התדרוכים הנבזיים הללו עוד נתחשבן בשש אחרי המלחמה".

מרציאנו ידועה כמי שמדבררת את האגף כבר שנים, כולל בזמנו את שאול מרידור.

הלחצים של פרטנר וחיים סבן

פילבר הסביר בעדותו למה המיליארדר חיים סבן היה לחוץ בגלל הפסדיו בפרטנר, שאותה רכש לאחר סיבוב רווחי מאוד בבזק.
מסתבר שסבן פנה לנתניהו וזה הפנה אותו לאלי גרונר, מנכ"ל משרד רוה"מ, שפנה לפילבר.

בן צור תהה מה היה קורה אם אלוביץ' היה מתקשר ללחוץ על רוה"מ ולכן כל הדיבורים הללו על פגישות אסורות כביכול הם הבל הבלים. פגישות כאלה ושיחות כאלה נערכות כבדרך שגרה, והשרים מפנים את הפניות למנכ"לים שלהם.

מיום הדיון אתמול התברר שאדם צ'סנוב, יד ימינו של סבן, גם פתח ערוץ עם גרונר שבו התלונן על פילבר ("אני הייתי הילד הרע").

פילבר הפתיע את בן צור בפרט חדש: גרונר היה חלוק על פילבר בנוגע למתווה שלו. זה עוד דבר שסותר את תיזת כתב האישום – אם ניתנה הנחייה לפילבר ע"י נתניהו, אז מה פתאום הוא נקלע למחלוקת עם מנכ"ל משרד רוה"מ?
ותמוה מכך: למה הוא לא אמר לגרונר שהוא עושה את הדברים בהנחיית נתניהו ובכך לסיים את הסיפור?

פשוט מאוד: כי לא היתה הנחייה. לשאלת השופט בר-עם פילבר השיב שגם גרונר לא הזכיר שום הנחייה של נתניהו בנושא.

מאוחר יותר הוזמן פילבר לשיחה עם סבן ונתניהו בבלפור כדי ליישר את ההדורים, ופילבר אמר לסבן שהוא לא יפתיע את החברה (זה לא עזר, פרטנר וסבן המשיכו להיאבק בו ובדרך גם בנתניהו).
בן צור תהה: "אתה אף פעם לא ישבת בפגישת אלוביץ'-נתניהו-פילבר?" ונענה כמובן בשלילה. שוב דוגמא לאכיפה בררנית: מה שאסור אצל בזק ואלוביץ', מותר גם מותר אצל חברות אחרות.

החוקרים מבינים שגרסת פילבר בעייתית ומבקשים ממנו "לייצר" פרשנויות

החוקרים היו מודעים היטב לבעיות בגרסת פילבר: מצד אחד, הוא אמר שכל פעולותיו היו מקצועיות, מצד שני הוא תיאר פגישה קצרצרה שעל בסיסה בנתה הפרקליטות את מגדל הקלפים שלה בלי שום הנחיות בדרך.

כבר במהלך החקירה הביעו החוקרים את חששם שעדותו של פילבר כעד מדינה, הסותרת את עדותו הקודמת, לוקה בכך שהיא מתבססת על טענה שכונתה על ידם "שגר ושכח" והמריצו את פילבר "לייצר" "זיכרונות" (או "פרשנויות") נוספים:

חוקר: "אתה מפרש את הכל, תפרש את זה שוב. תנסה להיזכר בדברים נוספים, מעבר לאמירה שמשהו שקורה בציר הזמן. לא יכול להיות שבה באמת שגר ושכח כי זה ככה. זה לא ככה".

תזכורת: עיקר פעילותו של פילבר בשני הנושאים העיקריים המפורטים בכתב החשדות, קרי הסדרת השוק הסיטונאי (בהיבט הטלפוניה) ועניין ביטול ההפרדה המבנית או התאגידית, מתבצעת במחצית השנייה של 2016.

פילבר: "אני חייב לציין פה בצורה חד משמעית ונחרצת באמת כמו שאמרתי גם בעדויות אצלך וגם בעדות ביום הראשון, מבחינתי כל הקשר עם רוה"מ נותק מבחינתי ברמת דיווחים וברמת הנחיות, באי שם ב-2017 שנודע לי על הפגישה לגבי הסכם ניגוד העניינים".

חוקרת: "2016".

פילבר: "2016, סליחה, והפנייה שלי ליועץ המשפטי לממשלה, מאותו זמן הקפדתי הקפדה מאוד נחרצת לא לעדכן את ראש הממשלה בשום דבר, לא לדבר איתו על כלום".

חוקרת: "למה?"

חוקר: "שהיה קשור ל…?"

פילבר: "שקשור לבזק ולאלוביץ'".

בהמשך:

פילבר: "בוא נאמר מבחינת 2016 ועד יולי או אוגוסט 2016 שצחי הנגבי בפועל מתחיל לנהל את העניינים אני זה שעושה את הדברים אבל כשאני לא מעדכן את רוה"מ…"

החוקרים לא מרפים ובכוח מנסים לחפש את נתניהו. פילבר, שהבין מהחוקרים שאסור להגיד "שגר ושכח" אז הוא אומר:

פילבר: "זה לא שגר ושכח לגמרי אבל אופן כללי ברור שהעניין הוא לא חוזר לנהל אותי".

ומדוע זה לא "שגר ושכח" לגמרי? שכן מדי פעם אמר לרוה"מ ש"הכל בסדר". ולבסוף אמר פילבר:

פילבר: "אתה לא יכול לומר שגר ושכח כי לפעמים אמרתי גם בחקירות פה שאני חוזר אליו לאשר… רק להגיד הכל בסדר או משהו בסגנון".

כמובן שאי אפשר לבסס כתב אישום על אמירה כזו, במיוחד שפילבר אומר במפורש שנתניהו לא היה מעורב כלל.

חוקר: "גם בהיבט כללי נתניהו לא היה מעורב?"

פילבר: "לא".

חוקר: "בהנחייה כללית".

פילבר: "לא, זה היה במסגרת כבר המידור שאני עשיתי בטח אחרי ההחלטה לניגוד עניינים".

חוקר: "אבל היה ביניכם קודם אז".

פילבר: "הוא היה מתקשר, אז אני עניתי לו אבל אני לא עדכנתי אותו בשום דבר מיוזמתי".

חוקר: "מתקשר גם עם הנושאים האלה?"

פילבר: "בנושא הזה הוא לא היה מעורב, מהרגע שצחי נכנס הוא לא היה מעורב".

חוקר: "מהרגע שצחי נכנס הוא לא היה מעורב".

פילבר: "לא".

חוקר: "הוא לא התקשר לנושא הזה (שוק סיטונאי)?"

פילבר: "לא".

חוקר: "אז למה הוא התקשר?"

פילבר: "לא, הוא לא התקשר. הוא התקשר על עשרים נושאים אחרים על מדיה, על התאגיד, על ערוץ 20…".

בהמשך:

חוקר: "האם קיבלת הוראה ישירה מרוה"מ… למסמס את הטלפוניה עד מרץ 2017, זה היה שם כשהוא נכנס?"

פילבר: "לא, בפירוש לא".

חוקר: "למה עשית את זה?"

פילבר: "כי אמרתי לך, הטלפוניה הפכה להיות סלע המחלוקת המרכזי בין המשרד לביני לבין בזק או המשרד לבין בזק… בפועל כל המכשולים והעיכובים הפנימים והחיצוניים יצרו סיטואציה שלא תוכננה מראש…"

חוקר: "וזה התאים לך עם ההנחיות האלה שאתה טוען שקיבלת מראש".

פילבר: "זה זה… זה בשלב כלשהו הפך להיות מנכס לנטל".

חוקר: "מה? מה הפך מנכס לנטל?"

פילבר: "הטלפוניה הפכה להיות… זה מבחינתי מכשול לעשות אפילו את ההפרדה המבנית. זאת אומרת זה הפך להיות מקור לביקורת ציבורית מטורפת וכל מיני דברים כאלה מבחינתי הייתי מעדיף לגמור את זה אפילו עוד קודם. רק לא רציתי שזה יפיל את כל הדברים האחרים".

ביום חקירה אחר החוקרים שוב מבינים שהדברים לא מסתדרים:

חוקר: "פה לא מסתדר לי משהו בכלל. גם לשלומי (חכמון) זה לא מסתדר. כי לא יכול להיות שהפגישה הראשונה אצל רוה"מ נערכת ביוני 2015, ובאמצע 2016 אתה עדיין זוכר את הפגישה הזאת ואין לך שום הנחיות, שום דיבור נוסף עם רוה"מ על זה, שום הכוונה נוספת מול רוה"מ לעניין הזה לגבי זה שאתה צריך לבוא ולעשות את הדברים האלה מול שאול אלוביץ'".

פילבר: "סליחה, יש…"

חוקר: "זה לא מסתדר".

פילבר: "למה לא?"

חוקר: "היו הנחיות נוספות?"

פילבר: "לא היו הנחיות נוספות, דיברנו על זה שאני לא דיברתי עם רוה"מ מ…"

חוקר: "אתה מדבר איתו אבל כל התקופה הזאת".

פילבר: "לא בנושאים האלה של בזק, דיברתי איתך על זה…".

בהמשך מגדיר פילבר את מיזוג בזק-יס כאירוע איזוטרי:

פילבר: "סליחה, אודי, אני גם שנפתחה החקירה, גם שחקרתם אותי לפי 7 חודשים מבחינתי האירוע הראשון שהוא המרכזי שנחקר פה היה בכלל מבחינתי היה איזה מן אירוע איזוטרי, עבר לי ליד האוזן, אמיתית, כאילו באתי, באו אמרו לי צריך לגמור לעשות פה משהו".

חוקר: "איזה אירוע?"

פילבר: "באתי, עשיתי. המיזוג, כל העולמות האחרים אני מסכים, זה אני, אני יזמתי הפרדה מבנית וטלפוניה וכל מיני דברים כאלה…"

בהמשך כמובן הגיעו "שיחת המעקב" ו"שיחת הנזיפה" כדי להראות איזשהו רצף של התערבות נתניהו אבל בן צור רמז שגם שיחת הנזיפה לא היתה ("תהיה במתח").

מאמרים אחרונים